Kiedy nie rozmawiamy o śmierci, trudno jest poprosić o pomoc, mówi Silvie Stretti w podcaście Heroine About Life.

PodcastyPsychologiaWywiadZdrowie psychiczne
Ilona Kleníková
| 27.11.2023
Kiedy nie rozmawiamy o śmierci, trudno jest poprosić o pomoc, mówi Silvie Stretti w podcaście Heroine About Life.
Tomáš Cetkovský

Dlaczego nie lubimy rozmawiać o śmierci? Jak pomóc dzieciom, które zmarły? Psycholog Silvia Stretti założyła i prowadzi Vigvam Counselling, który pomaga ludziom radzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby. W podcaście Heroine About Life rozmawia z Iloną Klenikovą o tym, czy istnieje dobry i zły sposób na żałobę, czego nie mówić pogrążonym w żałobie i dlaczego nie należy okłamywać dzieci na temat śmierci.

"Śmierć jest integralną częścią życia. Zdarza się każdemu" - mówi Silvia Stretti, psycholog, terapeuta i dyrektor Vigvam Counselling Centre, które pomaga dzieciom i rodzinom radzić sobie ze stratą kogoś bliskiego. "Ale nie każda śmierć jest oczekiwana i jesteśmy naturalnie przystosowani do radzenia sobie z nią. Jest wiele śmierci, z którymi trudniej nam się pogodzić. A kiedy o śmierci się nie mówi, trudno jest poprosić o pomoc, gdy coś takiego się wydarzy", wyjaśnia Silvia Stretti w kolejnym odcinku podcastu Heroine About Life, tym razem poświęconym śmierci i temu, jak (nie) o niej rozmawiamy.

Posłuchaj kolejnego odcinka podcastu Heroine About Life:

"W XX wieku nastąpiła wielka instytucjonalizacja ludzkiej opieki. Nawet śmierć została oddzielona od instytucji" - Silvia zastanawia się nad tym, dlaczego śmierć zniknęła z naszej przestrzeni. "W pewnym sensie ukryliśmy śmierć również w słowach. Mówimy, że dana osoba "odeszła", "zasnęła na zawsze"... Śmierć jest jakby za kurtyną". Ale ukrywanie śmierci ostatecznie oznacza, że jeśli o niej nie mówimy, jesteśmy mniej zdolni do jej zaakceptowania.

Podcast Heroine About Life jest również dostępny na Spotify i Apple Podcast.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz