Psychoterapia wspomagana psychodelikami to gorący temat w dziedzinie badań naukowych, które dotyczą nowych podejść w leczeniu chorób psychicznych. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie zarówno ze strony naukowców, jak i terapeutów, a na całym świecie pojawiły się nowe programy badawcze i rosnąca presja ze strony pacjentów. Nawet w kontekście pandemii ich liczba rośnie wykładniczo, a ustalone metody leczenia po prostu nie wystarczają.
Potencjał substancji psychodelicznych jest wykorzystywany i badany przez świat zachodni od ponad wieku. Jakie są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie terapii wspomaganej psychedelikami i badań nad możliwościami zastosowania tych substancji w systemie leczenia zdrowia psychicznego? Obecna pandemia mocno uderzyła. Ci, którzy myśleli, że jedna fala chorób wirusowych nie będzie wielkim problemem i świętowali promocję, prawdopodobnie zostali zaskoczeni. Linie ratunkowe pomocy rządowej są dalekie od dotarcia do wszystkich, którzy ich potrzebują, więc problemy ze zdrowiem psychicznym stały się chlebem powszednim wielu z nas.
"Nie spodziewałem się tak dużego wzrostu zachorowań na depresję i ryzyka samobójstw" - skomentował w wywiadzie dla DVTV Peter Winkler, szef działu psychiatrii społecznej w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego, zajmujący się badaniami nad stanem psychicznym mieszkańców naszego kraju. Badanie wykazało trzykrotny wzrost depresji i dwukrotny wzrost lęku. Opierały się one na danych zebranych po ostatniej wiosennej blokadzie, więc jest bardzo prawdopodobne, że obecne liczby będą wyższe.
Kryzys jako okazja do leczenia w inny sposób
Jeszcze większym problemem niż liczba osób cierpiących na choroby psychiczne jest to, że około 30% osób pozostaje opornych na oferowane metody leczenia. Trzy na dziesięć osób w tym kraju cierpi na jakąś formę choroby psychicznej, a jedna z tych trzech osób jest oporna na leczenie. Mówimy o około 360 000 chorych osób, z których 108 000 prawdopodobnie nie widzi wyjścia, ponieważ leczenie nie działa.
Jednym z obszarów, który dosłownie wymaga nowego spojrzenia, jest nasze podejście do zdrowia psychicznego, które generalnie zaniedbaliśmy.
Od niepamiętnych czasów rozwój naszego społeczeństwa i człowieka jako jednostki był związany z okresami kryzysu. To tak, jakbyśmy musieli dotknąć wyimaginowanego dna, od którego się odbijemy. Obecne dno może wydawać się głębsze niż pamięć ostatnich pokoleń, które nie doświadczyły wojny lub okrucieństwa komunizmu i nie doświadczyły ograniczenia wolności na wszystkich poziomach. Jeśli spojrzymy na dobrostan psychiczny naszego społeczeństwa, zobaczymy, że izolacja i niemożność socjalizacji mają niemały wpływ na pogarszające się zdrowie psychiczne. Jednak kiedy indziej mieliśmy tak wielką szansę na pogodzenie się z samym sobą?
Obecny kryzys jest dla nas świetnym nauczycielem. Wskazuje, co nie działa w naszym społeczeństwie i co należy przemyśleć, jakie koleiny należy zmienić, abyśmy mogli dalej się rozwijać. Jednym z obszarów, który dosłownie wymaga świeżego spojrzenia, jest nasze podejście do zdrowia psychicznego, które generalnie zaniedbaliśmy. Dbajmy o naszą odporność i sprawność fizyczną, ale nie zapominajmy o wewnętrznym spokoju i zrozumieniu procesów zachodzących w naszym wnętrzu.
Problemy ze zdrowiem psychicznym są coraz częstsze, obecne metody leczenia oparte na lekach zazwyczaj nie prowadzą do zrozumienia źródła problemów, a 30% ludzi wciąż nie otrzymuje pomocy. W tym miejscu do gry wkracza terapia wspomagana psychodelikami. Narzędzie, które pozwala na stosunkowo szybką, choć niełatwą, podróż przez samopoznanie i zrozumienie, które jest niezbędne dla stabilnego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i wewnętrznego spokoju.
Odległa nadzieja czy bliska rzeczywistość?
W 2019 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała psychoterapię wspomaganą psilocybiną w przypadku depresji opornej na inne metody leczenia za "terapię przełomową". Celem tego oznaczenia, które zostało uchwalone w USA w 2012 r., jest przyspieszenie rozwoju i przeglądu leków stosowanych w leczeniu poważnych schorzeń, w przypadku których wstępne badania kliniczne wykazały znaczną poprawę w stosunku do istniejących podejść.
Psychoterapia wspomagana MDMA w leczeniu zespołu stresu pourazowego została również uznana za "przełomową" w USA już w 2017 roku. W 2019 r. ta forma terapii została również udostępniona ograniczonej liczbie pacjentów w Izraelu - z etykietą "compassionate use". Szacuje się, że jeśli obecne badania zostaną zakończone w nadchodzących latach, a dotychczasowe wyniki zostaną potwierdzone, włączenie psychodelików do leczenia zdrowia psychicznego nie potrwa długo.
Zespoły naukowe w czeskim Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego należą do światowych instytucji, które aktywnie przyczyniają się do zrozumienia potencjału i zagrożeń związanych z psychodelikami w terapii wspomagającej. Obecnie do badania klinicznego psychoterapii wspomaganej psylocybiną rekrutowani są pacjenci ze zdiagnozowaną depresją oporną na leczenie. Obecnie trwa również rekrutacja do drugiej fazy badania klinicznego psychoterapii wspomaganej MDMA dla pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Depresja i PTSD nie są jednak jedynymi schorzeniami badanymi pod kątem potencjału substancji psychodelicznych. Badania wykazują również pozytywne wyniki w leczeniu lęku, zaburzeń odżywiania, uzależnień, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń autoimmunologicznych i wielu innych. Psychodeliki mogą odgrywać tutaj rolę narzędzia, które, jeśli jest odpowiednio stosowane, może doprowadzić pacjenta do samego źródła jego problemu. Badany jest również ich wkład w opiekę paliatywną, gdzie mogą pomóc pacjentowi pod koniec życia pogodzić się z ostatecznością życia.
CZAPKA nadziei
Kiedy praska klinika psychodeliczna Psyon oficjalnie otworzyła swoje podwoje na początku 2020 roku, Republika Czeska dołączyła do grona krajów powoli przygotowujących się do dostępności terapii wspomaganej psychedelikami. Od grudnia 2020 r. ketamina będzie tu oficjalnie podawana pacjentom ze zdiagnozowaną depresją oporną na leczenie - tzw. psychoterapia wspomagana ketaminą (KAP). Termin "oporny" nie ma ustalonej definicji. Oznacza, że wybrana forma leczenia - psychoterapia lub leki przeciwdepresyjne - po prostu nie zadziałała.
Ketamina, która jest powszechnie stosowana jako środek znieczulający, jest klasyfikowana jako nietypowy psychodelik ze względu na swoje specyficzne działanie, ale jej bezpieczeństwo zostało wykazane u setek tysięcy osób, w tym dzieci. Jest to najbardziej przebadany psychodelik w historii. Jednocześnie nie jest sklasyfikowany w Międzynarodowych Konwencjach ONZ jako "lek bez lub o minimalnym zastosowaniu terapeutycznym", jak klasyczne psychodeliki, ale jest wymieniony jako lek. Obecnie może być podawany w leczeniu depresji w ramach "off label", tj. w innym wskazaniu niż pierwotnie zamierzone.
Psyon jest prywatną kliniką, więc pacjenci płacą za własne leczenie, ale istnieją już możliwości pomocy finansowej dla tych, którzy nie mogli sobie pozwolić na leczenie, a także trwają dyskusje na temat możliwości zwrotu kosztów przez ubezpieczenie zdrowotne.
Leczenie psychodelikami nie jest cudownym eliksirem, który rozwiąże wszystkie problemy pacjenta.
W przeciwieństwie do innych placówek medycznych na całym świecie, leczenie ketaminą w Psyon jest dostępne tylko jako kompletny pakiet z sesjami psychoterapii przed i po samym doświadczeniu. Pacjent musi przynieść raport od psychiatry, który mówi o jego obecnym stanie i dotychczasowym leczeniu. Następnie, jeśli spełnia wskazania - tj. udokumentowaną chorobę, która jest przedmiotem leczenia - zostaje zaproszony na wstępną rozmowę. Leczenie psychodelikami - w tym przypadku psychoterapia wspomagana ketaminą (KAP) - nie jest cudownym eliksirem, który rozwiąże wszystkie problemy pacjenta. "Podczas rozmowy staramy się poznać motywacje klientów i w zasadzie zniweczyć ich wygórowane oczekiwania, a jednocześnie wyjaśnić, czego mogą się spodziewać po leczeniu" - wyjaśnia współzałożyciel kliniki, psycholog Stanislav Milotinský.
Jeśli obopólne zainteresowanie się utrzyma, klient zostanie poddany badaniom psychiatrycznym i somatycznym zapewnianym przez samą klinikę. "W ramach badania psychiatrycznego poznajemy złożony stan psychiczny klienta i monitorujemy, czy pacjent spełnia kryteria diagnostyczne. Z kolei badanie somatyczne skupia się na zdrowiu fizycznym i ewentualnych chorobach, które byłyby przeciwwskazaniem do leczenia. Są to na przykład nieleczone wysokie ciśnienie krwi, niektóre ostre stany zapalne w organizmie, choroby psychotyczne i inne. Potem następuje świadoma zgoda na leczenie". W Psyon wciąż czują formę leczenia, więc podchodzą do każdego aspektu z najwyższą ostrożnością; zawsze można zdyskontować roszczenia. "Nasza obecna konfiguracja jest zasadniczo w fazie testów. Naszym zamiarem jest dostosowanie leczenia w jak największym stopniu do naszych pacjentów i czeskich warunków" - dodaje psycholog.
Psychodeliki w służbie terapii
Obecnie badane są możliwości leczenia różnymi psychodelikami.
MDMA: efekty są obecnie badane w leczeniu zespołu stresu pourazowego, lęku, uzależnienia od alkoholu .
Psilocybina: Leczenie depresji, lęku, OCD, klasterowych bólów głowy, zaburzeń odżywiania, uzależnień i stosowanie w opiece paliatywnej.
LSD: badania nad leczeniem uzależnień, klasterowe bóle głowy
Ketamina: ocena efektów w leczeniu depresji
Do tej pory pięciu pacjentów przeszło leczenie KAP w Psyon. Psychodeliczne doświadczenie w połączeniu z psychoterapią oferuje unikalną formę dostępu do pacjenta. Nie chodzi tylko o natychmiastowy efekt przeciwdepresyjny ketaminy, który jest krótkotrwały - około trzech do siedmiu dni. "Psychodeliczne doświadczenie ketaminy zwykle daje pacjentom doświadczenie, którego potrzebują w danym momencie. Niezależnie od tego, czy jest to poczucie spokoju, relaksu, zadowolenia, którego pacjent nie jest w stanie doświadczyć w normalnym stanie, czy też spojrzenie na traumę i ból, które w inny sposób są niedostępne dla świadomości pacjenta. W psychoterapii pracujemy dalej z tymi tematami, pomagając je uświadomić, rozwinąć i umieścić w kontekście życia pacjenta" - mówi Stanislav Milotínský.
Jeden z pierwszych pacjentów napisał do terapeutów: "Dzięki doświadczeniu rozszerzonego stanu świadomości, które mogłem mieć po zażyciu ketaminy, ale przede wszystkim dzięki absolutnie niesamowitej, profesjonalnej pracy terapeutycznej (...) znalazłem nowe, dla mnie, jak się wydaje, bardziej odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z sytuacjami i emocjami, z którymi od dawna nie wiedziałem, jak sobie radzić. Drzwi do duchowości, które wcześniej nieświadomie mnie pociągały, otworzyły się, ale teraz czuję, że wchodząc w jej przestrzeń, moje życie zyskało nowy, bardziej znaczący i bogatszy wymiar".
Dostępność jakiejś formy doświadczenia psychodelicznego lub terapii wspomaganej psychodelikami w naszym kraju jest znaczącym kamieniem milowym w historii naszego nowoczesnego społeczeństwa, które obiera kierunek na leczenie siebie, a nie tłumienie swoich objawów. Doświadczenie psychodeliczne niewątpliwie niesie ze sobą ryzyko, ale można je wyeliminować do minimum. Pomagają w tym lata doświadczeń nie tylko współczesnych badaczy, ale także pionierów z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Ta procedura leczenia jest nową nadzieją dla tych, którzy kręcą się w kółko i których problemy opierają się innym metodom leczenia.
Wszystkie artykuły autorki/autora