Ani miłość, ani seks. Era tindera się nie kończy, ona się zmienia

Fenomen
Pavla Horáková
| 28.8.2023
Ani miłość, ani seks. Era tindera się nie kończy, ona się zmienia
Zdroj: Shutterstock

Z perspektywy dzisiejszych trzydziestokilkulatków randki online ewoluowały od prehistorii do lekkiego sci-fi. Droga od Lidé.cz do Tindera jest pełna udanych związków, złamanych serc i dziwacznych historii. Ale wraz z najnowszymi trendami w randkowaniu online wydaje się, że dotarliśmy do końca. Czy ktoś naprawdę chce się już poznać?

Dwudziestopięcioletnia Jitka poznała trzydziestoletniego alpinistę Marka na internetowym portalu randkowym. Umówili się na kilka randek, po czym Marek zaprosił ją na weekend do swojego domku. Gdy Jitka odłożyła plecak, pojawiła się kolejna dziewczyna. Narzeczona Marka, o której zapomniał wspomnieć, gdy ją poznał. Przedstawił Jitkę jako swoją starą znajomą. Wypiła butelkę wina, którą Jitka przyniosła na romantyczną wycieczkę, sama w swoim pokoju i wyszła o świcie.

Dwudziestosześcioletnia kierowniczka projektu, Hana, wycofała się przed spotkaniem. "Zapewnię ci bezpieczeństwo finansowe, nie będziesz musiał pracować, wrócisz do domu bez butów, a ja nazwę cię moim bosym rajem", dowiedziała się w jednej z pierwszych wiadomości, które wymieniła z rozwiedzionym ojcem dwójki dzieci na portalu randkowym.

Słyszałem te historie od znajomych w pionierskich czasach Internetu, kiedy portale randkowe funkcjonowały bardziej jak tradycyjne ogłoszenia prasowe i często były poszukiwane przez zdesperowanych ludzi lub poszukiwaczy przygód obu płci. Od tamtych czasów znaczna część interakcji międzyludzkich, w tym miłosnych, przeniosła się do przestrzeni wirtualnej, a odsetek bizarro zmniejszył się ze względu na tę ilość. Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z pojawieniem się aplikacji mobilnych, które ułatwiły szybkie łączenie ludzi w celu uprawiania niezobowiązującego seksu i stały się powszechną częścią życia, nie tylko dla młodszego pokolenia.

Samopotwierdzenie jest sexy

W 2012 roku Tinder wszedł na rynek amerykański i wkrótce go zdominował. W sierpniu 2018 r. zgromadził ponad 50 milionów użytkowników na całym świecie. Aplikacja, która powstała na amerykańskich kampusach, ma najwięcej użytkowników w przedziale wiekowym 25-35 lat i nadal jest powszechnie kojarzona z tak zwaną "kulturą hook-up", czyli sposobem interakcji między dwiema osobami, które są zainteresowane przede wszystkim seksem bez zobowiązań. Okazuje się jednak, że nie chodzi już "tylko" o seks.

Aplikacja geolokalizacyjna z prostym interfejsem użytkownika udaje przyjazną, ponieważ pozornie filtruje największych dziwaków dzięki połączeniu z Facebookiem. Ale nawet to może być trudne. Moja świeżo rozwiedziona przyjaciółka poznała na Tinderze pana Jaroslava, któremu zaufała od samego początku, bo znalazła mnie wśród jego kontaktów na Facebooku.

Gdyby mnie zapytała, powiedziałabym jej, że zalecał się do mnie w tym samym czasie, na Facebooku, ponieważ przechodził kryzys partnerski ze swoją kochanką i jednocześnie rozwodził się z żoną. Może sam nie był pewien, czego szuka na Tinderze. Niezależnie od tego, czy był to związek, seks, czy potwierdzenie jego atrakcyjności w ostrym kryzysie wieku średniego.

Samopotwierdzenie jest jedną z motywacji, dla których nawet osoby samotne i nie szukające prawdziwego związku pobierają podobne aplikacje. Według statystyk opublikowanych w grudniu ubiegłego roku na stronie businessofapps.com, 70% amerykańskich studentów nigdy fizycznie nie spotkało osób, z którymi połączył ich Tinder, a 45% ankietowanych stwierdziło, że korzysta z aplikacji głównie w celu zwiększenia poczucia własnej wartości.

Wielu użytkowników, głównie mężczyzn, w tym samym badaniu przyznaje, że Tinder jest dla nich grą. Kobiety są bardziej ostrożne - dziewięć dziesiątych z nich twierdzi, że "przesuwają palcem" w prawo tylko w przypadku mężczyzn, którzy naprawdę im się podobają. Z drugiej strony, aż 35% mężczyzn przyznaje się do head-buttingu i czekania na to, kto wpadnie im w oko. Gdy pary oznaczają się nawzajem, aplikacja umożliwia im wysyłanie do siebie wiadomości. Według statystyk, dwie trzecie mężczyzn odpowiada w ciągu pięciu minut, podczas gdy kobietom zajmuje to więcej czasu. Ale podczas gdy średnia męska wiadomość dig ma 12 znaków, średnia kobieca wiadomość dig ma 122 znaki. Krótko mówiąc, faceci nie marnują energii, zarzucając swoje sieci szeroko i przy niewielkich kosztach początkowych.

Czy Tinderowi udało się zgrywalizować randki międzyludzkie? Dla ludzkiego mózgu spragnionego nagrody, polubienia od potencjalnych partnerów przynoszą poczucie satysfakcji. Szybkie przewijanie profili i natychmiastowe decydowanie, kto zdał, a kto nie, ma również pewien urok. Kobiety przepuszczają 14% swoich odpowiedników, a mężczyźni prawie połowę, jak zauważyła była socjolog Tindera Jessica Carbino w swojej pracy doktorskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim. Wielu mężczyzn tak naprawdę nie szuka partnera, ale raczej przeprowadza badania rynku.

Żonaci mężczyźni i kobiety

"Znam żonatego mężczyznę na Tinderze z widzenia", wyjaśnia mi chamsko Jitka. "Ma pseudonim zamiast imienia, jego zdjęcie profilowe jest albo rozmazane, albo z profilu, albo w kapeluszu i okularach, zero informacji". Ci bardziej uczciwi, jak mówi, odkrywają karty w wiadomości. Nowoczesne aplikacje randkowe bezpośrednio twierdzą, że służą jako narzędzie dla osób poszukujących niewierności - i tak jest, zgodnie z zebranymi danymi.

Autorzy zeszłorocznego badania na temat niewierności na Tinderze, Swiping Right: Sociosexuality, intentions to engage in infidelity, and infidelity experiences on Tinder, donoszą, że ponad 60% użytkowników ankietowanych na Tinderze spotkało kogoś, o kim wiedzieli, że jest podrywany. 71% miało tam podrywanego znajomego, 56% miało podrywanego przyjaciela. Co potwierdza ogólne założenie, że ludzie nie korzystają z Tindera przede wszystkim w celu znalezienia związku, ale raczej w celu spędzania czasu. Badanie nie wykazało znaczącej różnicy między płciami w tym względzie.

Podczas gdy mężczyźni często zgłaszają, że randki online zmniejszają ryzyko emocjonalnego zranienia z powodu początkowego odrzucenia, kobiety, z którymi rozmawiałem, wystawiają je tak samo, jak gdzie indziej. Dwudziestoośmioletnia Mirka, rozwiedziona tłumaczka, dla której Tinder jest częścią jej podróży, niedawno umówiła się na randkę w Neapolu. Kiedy napisała do mężczyzny, by nie liczył na seks na pierwszej randce, ten bez słowa zablokował ją we wszystkich sieciach, w których w międzyczasie się kontaktowali.

Ghosting, praktyka znikania bez wyjaśnienia, to praktyka, która stała się koncepcją w związkach pokolenia milenialsów. Coś podobnego to zombieing. Partner znika, ale po pewnym czasie powraca z martwych i ponownie się o ciebie upomina. Tak jak Amerykanin mieszkający w Pradze, którego artystka Zuzana spotkała kilka razy. Kiedy zadzwonił po pół roku milczenia i chciał wznowić przerwane randki, okazało się, że w międzyczasie urodziła mu się córka. Nie było żadnej wzmianki o jego partnerce, a tym bardziej o jej ciąży. Mimo to Zuzana nie zrezygnowała z Tindera i nadal spędza na nim od pół godziny do godziny dziennie.

Co najgorszego może się stać?

Gorsze rzeczy mogą przytrafić się człowiekowi niż złamane serce. Artykuły edukacyjne zachęcają w szczególności kobiety do zachowania ostrożności podczas pierwszego spotkania z nieznajomym mężczyzną. Zalecają umówienie się na pierwszą randkę w miejscu publicznym, regularne kontaktowanie się z przyjacielem lub członkiem rodziny, niezapraszanie nowego znajomego od razu do domu i niepodawanie własnego adresu na wypadek, gdyby dana osoba chciała jednostronnie kontynuować związek.

Spośród osób, które zwierzyły mi się ze swoich doświadczeń, copywriter Honza otrzymał paskudny cios. Jego zhańbiona była zemściła się na nim, tworząc fałszywy profil na gejowskim portalu randkowym i oferując seks za zapłatą w jego imieniu. Nawet Honza nie zniechęcił się tym złym doświadczeniem i nadal korzystał z mobilnych portali randkowych. (Nawiasem mówiąc, geje, którzy są na mniejszym rynku partnerskim, byli jednymi z pierwszych, którzy przyjęli te technologie).

Dlaczego, pomimo przerażających doświadczeń i czasem bardzo bolesnych ran emocjonalnych, liczba użytkowników nie maleje? Sekretem sukcesu jest uzależnienie. Nie oczekujmy, że aplikacja taka jak Tinder, której przychody w zeszłym roku szacowano na 800 milionów dolarów (wzrost z 400 milionów dolarów w 2017 roku) i której celem jest skłonienie użytkownika do spędzenia na niej jak największej ilości czasu, będzie miała altruistyczne obawy. Gdyby wszyscy natychmiast znaleźli miłość swojego życia na portalach randkowych, mogliby zamknąć sklep.

Jak na ironię, pozornie nieograniczony wybór potencjalnych partnerów oferowanych w aplikacjach uniemożliwia ludziom dokonanie odpowiedzialnego wyboru raz na zawsze. Dla jednego kwiatu słońce nie świeci, a oto niekończąca się łąka kwiatów do zdobycia. Tak więc narzędzie, które ma ułatwić wybór, w rzeczywistości komplikuje go i podsyca trwałe niezadowolenie. A co, jeśli czeka na mnie ktoś jeszcze lepszy?

Psycholog Tomas Chamorro-Premuzic z University College London używa zbiorczego terminu "efekt tindera" dla całego nowego modelu zachowania w związkach miłosnych. Obejmuje to fakt, że nasza cyfrowa wizytówka jest bardziej atrakcyjna niż nasza prawdziwa osoba lub że romantyczna miłość jest martwa i stała się narzędziem marketingowym. Psycholog uważa również, że efekt tindera polega na tym, że korzystanie z aplikacji randkowych jest postrzegane jako bardziej zabawne niż samo randkowanie. Nie są one tylko środkiem do poderwania kogoś. Stały się celem samym w sobie.

Kto szuka, ten znajduje?

Kiedy mobilne aplikacje randkowe pojawiły się na scenie, moraliści ostrzegali przed rozpadem związków i rozprzestrzenianiem się chorób wenerycznych. Apokalipsa (jeszcze) nie nastąpiła. Aplikacje jedynie przeniosły normalne ludzkie zachowania do środowiska online (w końcu czym jest sobotnia dyskoteka lub wiejska rozrywka poza rynkiem, na którym obie płcie przychodzą licytować i dokonywać bezwzględnych wyborów w oparciu o ulotne wrażenia)? Korozją tradycyjnych relacji rodzinnych zajęło się już pokolenie rodziców i dziadków większości dzisiejszych użytkowników Tindera.

Dystopijne pogłoski o zgubności, moralnej zgniliźnie i psychicznym obłąkaniu użytkowników Tindera były rozpowszechniane w naszym kraju wyłącznie przez media dezinformacyjne, takie jak Sputnik. Masowo rozpowszechniane są również doniesienia o pozytywnych doświadczeniach, które mają niewiele wspólnego z pierwotnym przeznaczeniem aplikacji. Produktem ubocznym poszukiwania dusz odpowiednich do związków i ciał odpowiednich do seksu mogą być inne cenne ludzkie ruchy, takie jak nawiązywanie przyjaźni lub pomaganie bliźniemu.

Od ucieczki Jitki z chaty Marka minęło dziesięć lat. Przez te lata poznała kilku podobnych egzotyków na portalach randkowych, uprawiała mniej lub bardziej satysfakcjonujący seks, ale też poznała wielu ciekawych ludzi, z którymi nadal utrzymuje kontakt. Przyjaźnie te uważa za największą zaletę internetowych randek. Zalicza do nich kilka nocy spędzonych na głębokich egzystencjalnych rozmowach z ludźmi, których nigdy wcześniej nie widziała. Dwoje nieznajomych otwiera się przed sobą bez obawy, że zostaną osądzeni przez drugą osobę, słuchają siebie nawzajem, a następnego dnia rozchodzą się w swoje strony.

Tłumaczka Mirka, z drugiej strony, korzysta z usług geograficznych Tindera w swojej pracy i prywatnych podróżach: gdziekolwiek się udaje, ma z kim pójść na drinka, poznać miejscowych lub innych współczesnych nomadów. Nie szuka związku ani seksu, po prostu lubi poznawać nowych ludzi i odwzajemniać powitanie w swoim domu. Tinder jest dla niej platformą couchsurfingową.

"To tylko zabawa" - tak użytkownicy geolokalizacyjnych portali randkowych najczęściej opisują swój czas spędzony na nich. Szukanie na nich miłości pozagrobowej nie jest tego warte, choć oczywiście nie jest wykluczone. W przypadku poważnych randek, zgodnie z doświadczeniem tych, którzy odnieśli sukces, lepiej sprawdzają się wyspecjalizowane serwisy randkowe skupiające się na przykład na wspólnych hobby lub przekonaniach religijnych. W końcu jedyne dwa szczęśliwe małżeństwa w mojej okolicy, które powstały dzięki Internetowi, były nieplanowane na erotycznych portalach randkowych zorientowanych na praktyki mniejszości. Co - można powiedzieć - jest również rodzajem spowiedzi.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz