Kształtują nową, nowoczesną tożsamość. Projektanci wnieśli autentyczne świadectwa ukraińskiej kultury i bólu

Dla dobrej sprawyProjektSztukaUkraina
Eva Slunečková
| 24.1.2024
Kształtują nową, nowoczesną tożsamość. Projektanci wnieśli autentyczne świadectwa ukraińskiej kultury i bólu
Mezi náměty ukrajinské značky Gunia Project patří lidové motivy i karikované posvátné postavy. Designblok

Zamiast przekazywać pieniądze na cele charytatywne, organizatorzy tegorocznego festiwalu Designblok udostępniają przestrzeń siedmiu ukraińskim pracowniom. Mają nadzieję, że wystawa za granicą zachęci ich do dalszej pracy. Wystawę Glory to Ukraine można oglądać w klasztorze Gabriel Loci w praskiej dzielnicy Smichov od 5 do 9 października.

Nie zatrzymuj się. Wytrwaj. Walcz. To kilka haseł ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej agresji. To także motywacja i wewnętrzny motor do wytrwałej pracy, dzięki której ukraińska kultura jest promowana za granicą. "Wierzymy, że prezentacja na tegorocznym Designblok pomoże projektantom wyjść z trudnej sytuacji, nawiązać ważne kontakty branżowe i potwierdzić, że ukraiński design jest na światowym poziomie" - mówią Sara Matysova i Ihor Sabadosh, kuratorzy wystawy Glory to Ukraine.

Zapraszamy do obejrzenia prac ukraińskich projektantów w galerii zdjęć:

Projektanci i założyciele studia IHOR wybrali sześciu ukraińskich projektantów, studia i marki do Prague Designblok. Łączy ich aktywne zaangażowanie w ukraińską scenę kreatywną oraz fakt, że ich praca wyznacza kierunek, a jakość znacznie wykracza poza granice kraju. "Postrzegam wystawę jako symbol wsparcia i solidarności. Artyści i pracownicy kultury z Ukrainy bardzo potrzebują teraz międzynarodowej uwagi i uznania. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - mówi jeden z uczestników wystawy Chwała Ukrainie! Sergey Zhernov.

Wybranych projektantów i designerów łączy również fakt, że ich twórczość odzwierciedla spuściznę poprzednich pokoleń i w znacznym stopniu przyczynia się do kształtowania współczesnej ukraińskiej tożsamości - czy to poprzez tradycyjne techniki, czy motywy.

Projekt Gunia

Produkty tej młodej marki honorują starożytne umiejętności, rzemiosło i dziedzictwo narodu ukraińskiego. Święty Mikołaj, Syreny czy Ruś Kijowska. Każda kolekcja opiera się na innym historycznym rozdziale kraju. Autorzy najpierw dokładnie go zbadali i opracowali tematy, używając specyficznego języka artystycznego. Połączenie naiwizmu i malarstwa ludowego stało się już tak charakterystyczne, że jest łatwo rozpoznawalne. I bardzo zaraźliwe. Przenoszą obrazy na porcelanę, tkaniny czy biżuterię. W efekcie powstają produkty, które łączą w sobie siłę przekazu z delikatnością i kruchością niedoskonałej ręcznej roboty. Mimo trudnych tematów, takich jak te z kolekcji Freedom, gotowym produktom nie brakuje humoru i lekkości.

guniaproject.com

Gushka

Tkactwo jest w rodzinie założyciela marki Gushka od kilku pokoleń. Oleg stara się jednak nadać tradycyjnemu rzemiosłu współczesny wyraz i społeczny wydźwięk. "Gushka została założona w 2017 roku z jasnym celem: odzwierciedlić tradycje tkactwa karpackiego w nowoczesnym wzornictwie produktów wełnianych. Chcemy połączyć historię z teraźniejszością" - mówi.

Firma została pierwotnie założona jako przedsiębiorstwo społeczne w celu wsparcia projektu Didova Khatchyna. Jego ambicją jest łączenie indywidualnych twórców, którzy tworzą w górach nad Jaworowem na Ukrainie, w pobliżu granicy z Polską. Wysiłki Gushki są interesującym przykładem pracy z tradycją, która ma wpływ na lokalną społeczność i potencjał przyszłego rozwoju.

gushka.ua

Re:Quiet

Projekt Re:Quiet to przykład designu, który ma znaleźć zastosowanie w przemyśle. Seria paneli akustycznych wykonanych z materiału na bazie przetworzonych plastikowych butelek została stworzona przez młodych projektantów, których prace trafiły do wnętrz poza granicami Ukrainy. Łączą one akustykę z estetyką, która pozwala na wielofunkcyjne zastosowanie w biurze, restauracji czy sali konferencyjnej. "Re:Quiet to nie tylko tworzenie nowoczesnych przestrzeni biurowych, biznes i zysk, ale przede wszystkim nowa filozofia i kultura biurowa, komfort akustyczny, środowisko i zrównoważony rozwój" - mówi Stanislava Krygliakova z Re:Qiet.

requiet.ua

Studio Serigraph

Jest tworzone przez Jewheniję Połosinę i Annę Iwanenko, zespół ilustratorów z Kijowa. Specjalizują się w ilustracjach książkowych, produkcji unikalnych grafik, a także pomagają w organizacji festiwali ilustracji. Ich prace dotyczą różnych kwestii społecznych, a szczególnie znane są z opisywania swoich doświadczeń podczas pierwszych tygodni rosyjskiej inwazji. Ich rysunki wydawały się bardziej naglące i szczere niż wiele filmów i zdjęć. Byli w stanie wyrazić uczucia, których wcześniej nie mogliśmy sobie nawet wyobrazić.

seri-graph.com

Oksana Levchenya

Multidyscyplinarna artystka Oksana Levchenya z łatwością przechodzi od malarstwa do tworzenia skomplikowanych produktów tekstylnych. Jej głównym środkiem wyrazu jest tkanina, na której tworzy kombinacje charakterystycznych wzorów i ukraińskich ornamentów ludowych. Pod szyldem Olk Manufactory nie waha się sięgać po współczesne tematy społeczne czy nowatorskie style modowe - czasem nawiązujące do boho, innym razem do autentycznego rodzimego rzemiosła czy ornamentalnego multiplikowania jednego wzoru. Jej prace przybierają różnorodne formy - od szali, przez maski, po wyszukane kelimy.

olk-manufactory.com

Sergey Zhernon

Niezwykła biżuteria i przedmioty artystyczne Sergeya Zhernona wykraczają poza standardowe zastosowanie funkcjonalne. W jego koncepcji celują one wyżej, przekazując uczucia i trudne do uchwycenia osobiste doświadczenia. Sztuka Sergeya Zhernona jest jednocześnie konceptualna i nowoczesna. Swój talent odziedziczył po ojcu, rzemieślniku zajmującym się produkcją ikon religijnych. Nadal rozwija go pod marką The Artifactory. Na Designblok zaprezentuje trzynaście obiektów z serii Dance Macabre, której głównym tematem jest transformacja i ciągły ruch. "Wszystko kręci się w kółko, wiruje... planeta, historia, życie. Jak baletnica tańcząca fouette" - mówi Zhernon.

the-artifactory.com

FAINA

Oryginalne organiczne kształty, zapach mokrej czarnej ziemi i dziki duch ukraińskiej przyrody przypominają dzieła ukraińskiej marki FAINA. Kolektyw, który w całości obraca się wokół głównej projektantki Victorii Yakusha, jest zmysłową narracją współczesnego designu opartego na ukraińskich tradycjach. FAINA powstała w 2014 roku podczas Euromajdanu, aby wzmocnić ukraińską tożsamość, kulturę i ducha. Wykorzystuje pierwotne materiały, ożywia historyczne rzemiosło i odwołuje się do starej symboliki, która często jest przywoływana w samych nazwach produktów. Hlyna (glina - przedstawiciel czarnoziemu), Sonia (słonecznik - symbol Ukrainy) lub Plyn (płynność, płynność). Prosty projekt wnętrza FAINA wraca do istoty. Poszukuje archetypicznych znaczeń i form o niemal animistycznych cechach.

faina.design

Wystawę Glory to Ukraine i prezentację studia FAINA można znaleźć w głównej lokalizacji tegorocznego Designblok, klasztorze Gabriel Loci w praskiej dzielnicy Smichov od 5 do 9 października. Wystawa jest otwarta od 10 rano do 9 wieczorem każdego dnia.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz