Gwałt, zemsta i ironia. A Hopeful Young Woman niepokoi swoją celową bezgatunkowością

Film nagrodzony Oscarem
Pavel Sladký
| 13.10.2023
Gwałt, zemsta i ironia. A Hopeful Young Woman niepokoi swoją celową bezgatunkowością
Carey Mulligan byla za roli Cassie nominována na Oscara za hlavní ženskou roli. Zdroj: IMDb.com

A Hopeful Young Woman porusza temat przemocy seksualnej. Traktuje jednak poważny temat jako bardzo mroczną komedię. Mówienie o gatunku jest jednak trudne: film wykorzystuje zarówno techniki thrillera, jak i komedii romantycznej. To właśnie ironicznie wywrotowa i gatunkowo zmienna narracja sprawia, że Hopeful Young Women jest filmem, który powinieneś zobaczyć.

Emerald Fennell zagrała drugoplanową rolę w serialu The Crown (gdzie wcieliła się w młodą Camillę Parker Bowles) czy napisała scenariusz do drugiej serii At Gunpoint. Największą popularność przyniósł jej jednak pierwszy film fabularny, który współprodukowała, napisała i wyreżyserowała. Obiecująca młoda kobieta była nominowana do pięciu Oscarów, zdobyła dwie BAFTY i wiele innych nagród. Podczas tegorocznej gali rozdania Oscarów, w której nominacje bardziej niż kiedykolwiek odzwierciedlały różnorodność współczesnego społeczeństwa, na pierwszy plan wysunął się temat przemocy seksualnej wobec kobiet.

Czy sama się o to prosiła?

Młoda kobieta pełna nadzie i to film o traumie. Jego tematem jest życie nieodwracalnie zniszczone przez przemoc seksualną oraz reakcja na działania społeczeństwa, które jest w stanie bagatelizować taki problem. W filmie Emerald Fennell i autor zdjęć Benjamin Kracun gustownie wykorzystują pastelowe kolory, zwłaszcza róż i turkus, falbany i lizaki oraz inne rekwizyty i kostiumy kojarzone z "uległą dziewczęcą czułością", aby stworzyć funkcjonalny kontrast.

Co tak naprawdę zmieni społeczeństwo, które akceptuje przemoc seksualną i chroni sprawców przed "zrujnowaniem młodego życia" bardziej niż ofiary? Dzisiejsze pytanie nie do końca odpowiada na to pytanie, ale raczej pokazuje, jak trudno jest przełamać mury milczenia i sytuację "słowo przeciwko słowu".

Film swoim tonem i gatunkowym manewrem przypomina filmy pokroju Uciekaj, łącząc nowatorską komedię z horrorem w opowieści o niesprawiedliwości społecznej. Reżyserka pracuje, czasem może zbyt wyraźnie, z typologią wydarzeń i frazeologią, którą chce uwypuklić. Mogliśmy to zaobserwować w bardziej luźnym stylistycznie serialu I Can Destroy You autorstwa showrunnerki Michaeli Coel, w którym to ofiara, młoda pisarka Arabella, jest główną bohaterką. Jej głównym celem nie jest zemsta, ale próba pogodzenia się z faktem, że została zgwałcona pod wpływem alkoholu i narkotyków.

W wielu starszych filmach mścicielem jest jeden z krewnych napadniętej, np. ojciec. Liam Neeson (96 godzin), Bruce Willis (Życzenie śmierci) i Max von Sydow(Źródło Panny) również pojawili się w tych rolach. Dla filmowców takich jak Fennell i Coel, ale także na przykład Petera Stricklanda (autora niezależnego thrillera Katalin Varga o zemście za gwałt), oczywiste jest, że rozwiązanie wydarzeń nie musi pozostawać w rękach mężczyzn.

Silny impuls do zmian

A Hopeful Young Woman jest filmem kontrowersyjnym, chociażby ze względu na moralność zemsty potencjalnie nie tylko na winowajcy, ale także na świadkach lub świadkach. Może być również kontrowersyjny ze względu na wysoce wątpliwe zakończenie. Co tak naprawdę zmienia społeczeństwo, które akceptuje przemoc seksualną i bardziej chroni winnych przed "zrujnowaniem ich młodego życia" niż ofiary? Nie do końca daje odpowiedź na to pytanie naszych czasów, raczej pokazuje, jak trudno jest przełamać mury milczenia i sytuacje, w których "słowo przeciwko słowu" stoi.

Niektórzy amerykańscy krytycy komentowali nawet, że A Hopeful Young Woman uzurpuje sobie miejsce w nominacjach do Oscara kosztem innych feministycznych filmów z zeszłego roku, które są bardziej obywatelskie, takich jak Never Rarely Sometimes Always (reż. Eliza Hitman). Ale bardzo dobrze uosabia obecny sposób myślenia Time's Up!, ponieważ ma być swego rodzaju pobudką dla widzów płci męskiej i żeńskiej. Zabawny, ale potężny impuls w swoim niepokoju. I Hopeful Young Woman udaje się to zrobić.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz