Slovácko i Buňuel. Letnia Szkoła Filmowa otwiera czytelnię filmową z historią filmu i holomajznami o północy

Festiwal
Letnia Szkoła Filmowa
Partnerstwo medialneWskazówki dotyczące filmów
Pavel Sladký
| 8.1.2024
Slovácko i Buňuel. Letnia Szkoła Filmowa otwiera czytelnię filmową z historią filmu i holomajznami o północy
Luis Buňuel a jeho Andaluský pes na Letní filmové škole. Letní filmová škola

Filmovka, jak nazywają ją organizatorzy i oddani widzowie, wyświetla nowe filmy i oferuje rozdziały z historii kina. Jednak oprócz filmów z wprowadzeniem wykładowców, festiwal charakteryzuje się nieformalną letnią atmosferą i bogatym programem towarzyszącym, w tym wydarzeniami dla dzieci, literackimi i muzycznymi. Przedstawiamy krótki przewodnik po 48. Letniej Szkole Filmowej i pięć konkretnych wskazówek, jak najlepiej wykorzystać to tradycyjne festiwalowe wydarzenie.

W parkach wokół głównego kina Hvězda w Uherské Hradiště każdego wieczoru filmy i dyskusje zamienią się w plenerową imprezę, zarażoną nie tylko programem, ale też słowacką specyfiką, winem i folklorem. W piątek 29 lipca w Uherské Hradiště rozpocznie się 48. edycja Letniej Szkoły Filmowej, największej imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Czeskich Klubów Filmowych.

W tym roku oficjalnego otwarcia festiwalu dokona dokumentalistka Olga Sommerová swoim portretem Michael Kocáb - rockman kontra polityk, a doroczną nagrodę Stowarzyszenia Czeskich Klubów Filmowych otrzyma aktor Ondřej Vetchý lub reżyserka i animatorka Michaela Pavlátová. Lokalna publiczność zawsze z niecierpliwością czeka na lokalnych filmowców, ale największym nazwiskiem z globalnej perspektywy jest turecki reżyser Semih Kaplanoğlu, zdobywca Złotego Lwa na Berlinale i autor filmów w zwolnionym tempie z tureckiej wsi. Zaprezentuje on pięć swoich filmów, w tym duchowo-realistyczną trylogię o poecie Yusufie. Innym znanym filmowcem, który osobiście odbierze doroczną nagrodę Stowarzyszenia Czeskich Klubów Filmowych, będzie irlandzki reżyser i scenarzysta Jim Sheridan, zdobywca sześciu nominacji do Oscara.

Letní filmová škola

Lekcje historii kina koncentrują się w sekcjach Film Reader, gdzie w tym roku dramaturg Michael Málek i dyrektor programowa Iva Hejlíčková zaprezentują brytyjską Nową Falę oraz retrospektywę Luisa Buñuela. Warto wspomnieć, że Letnia Szkoła Filmowa jest obecnie jedynym czeskim festiwalem, który systematycznie prezentuje retrospektywy słynnych filmowców. Słynny hiszpański Buñuel, którego filmy wyrosły z surrealizmu, mistrz wyobraźni i surowej rzeczywistości, podąża w ostatnich latach za retrospektywami innych kanonicznych nazwisk, takich jak Andriej Tarkowski czy Robert Bresson.

Współczesne kino europejskie na LFS reprezentowane jest przede wszystkim przez Portugalię w sekcji Terra festivalis, a także przez Eastern Promises. W tym programie dominują filmy polskie, ale nie zabraknie także ukraińskiego filmu wojennego Klondike, rosyjskiego Uciekł kapitan Wołkonogow oraz czeskiej premiery nowego filmu rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu R. M. N. Autor, znany z genialnie przygnębiającego filmu 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni o aborcji w komunistycznej Rumunii, bada, jak Europejczycy akceptują migrantów. Osiem portugalskich filmów w sekcji Terra festivalis obejmuje fascynujący film o zmierzchu Vitalino Vareli, pomysłowy "covidowy" film Évonprs diaries, którego tytuł sugeruje, że jest opowiadany od tyłu, oraz dziwaczny Diamantino, historię upadku naiwnej gwiazdy piłki nożnej, uderzająco przypominającej Ronaldo.

Letní filmová škola

Jeśli po całym dniu pozostało ci jeszcze trochę energii, tegoroczna sekcja Midnight Delicacies zaprezentuje wybór z pomijanej historii niemieckiego kina. Sekcja Hell Under Berlin zaprezentuje filmy "od radykalnego undergroundu lub obozowej tandety, przez exploitation i produkcję telewizyjną, po holomaniaków akcji zarówno w klasie C, jak i A", jak obiecują programerzy.

Pięć wskazówek, jak najlepiej wykorzystać LFS:

  • Wybierz sekcje, które najbardziej Cię interesują w programie i skup się na nich. Wprowadzenia wykładowców i towarzyszący im program zapewnią ci mnóstwo kontekstu, który pozwoli ci połączyć doświadczenia słuchaczy. I nie krępuj się zadawać pytań. Goście i programerzy będą z nich zadowoleni.
  • Jeśli chcesz obejrzeć legendarne filmy, które uzupełnią Twoją edukację kulturalną, obejrzyj brytyjski film Samotność biegacza przełajowego lub filmy Buñuela, takie jak Viridiana.
  • Jeśli chcesz odkrywać, sprawdź sekcję Nieznany żołnierz Shinji Soma, która prezentuje cztery filmy, które przedstawiają nieznaną i zapomnianą postać w japońskim kinie, łącząc kino artystyczne i popularne. Słowa uznania dla LFS za to, że nie rezygnuje z pokazywania filmów z (dalekowschodniej) Azji.
  • Wśród czeskich nowości możemy polecić wartki dramat dilersko-rapowy Banger. reżysera Adama Sedlaka. Adam Misik handluje źle pociętą kokainą, Sergei Barracuda rapuje, Adam Sedlak miesza YouTube z TikTokiem, komedią i dramatem społecznym.
  • Kiedy jest gorąco, jak to zwykle bywa w Hradiště na przełomie lipca i sierpnia, jedynymi miejscami, w których można liczyć na klimatyzowaną salę, są kino Hvězda i Slovácké divadlo, które oferują również najlepszą jakość projekcji. Pozostałe sale, na czele z halą sportową, są duszne. Mając akredytację, idź na seanse, które chcesz zobaczyć wcześniej. Wejdziesz, ale tylko do wyczerpania miejsc. Kolejki nie są wyjątkiem.

Heroine jest partnerem medialnym 48 Letniej Szkoły Filmowej.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz