Podcast Zaginiony: tajemnicze zniknięcie szerzy niesamowitą niepewność

Podcasty
Michaela Sladká
| 15.9.2023
Podcast Zaginiony: tajemnicze zniknięcie szerzy niesamowitą niepewność
Audionaut

Podczas krótkiej podróży między dwiema wioskami pewnego lipcowego wieczoru znika 14-letnia dziewczynka. Nikt nie wie, że tego wieczoru i nocy nie dotarła tam, gdzie chciała. Jej rodzina, policja i międzynarodowe zespoły poszukiwawcze rozpoczynają poszukiwania. Nie znajdują ani dziewczyny, ani roweru, na którym jechała. Pomimo trzech intensywnych fal poszukiwań i ciągle żywej nadziei rodziny, dziewczyna nigdy się nie pojawia. Ani żywa, ani martwa.

Zaginięcie Ivany Koškovej nie jest fikcyjnym tematem dla miniserialu detektywistycznego, ale wydarzeniem, które faktycznie miało miejsce w lipcu 1997 roku i nadal nie ma rozwiązania. Jednak jako miniserial można go znaleźć - dokumentalista Petr Hátle, w ośmiu odcinkach podcastu Missing, wędrował jej śladami i skompilował czasem trzymający w napięciu, czasem nieco stonowany, ale zdecydowanie niepokojący odsłuch. Seria dokumentalna została teraz uruchomiona za opłatą przez nową platformę podcastów Audionaut.

Hátle mówi, że ma osobiste powody do zbadania sprawy niewyjaśnionego zniknięcia, ponieważ dorastał niedaleko miejsca, w którym to się stało. Ale sprawa Ivany wyraźnie staje się osobista dla każdego, kto choć trochę się nią przejmuje i może nawet nie mieszkać w pobliżu. Fakt, że osoba może zniknąć z rowerem bez śladu na trasie o długości mniejszej niż dwa kilometry i nie pojawić się martwa lub żywa przez dwadzieścia jeden lat (oczywiście Ivana była poszukiwana nie tylko przez policję w Czechach, a Interpol również jej szukał), jest trudny do odrzucenia machnięciem ręki.

Zniknięcie dziewczyny jest tajemnicą bez wyjaśnienia i nikt nie wie, czy taka sytuacja mogłaby się nam kiedykolwiek przytrafić. To po prostu niewygodnie osobiste, że przerażające i niewyjaśnione zdarzenie może przytrafić się bardzo zwyczajnej nastolatce, która oszczędza na rolki i lubi historię.

Najlepsze dla twoich uszu

Czeska Matematyka Zbrodni zasługuje na pierwsze miejsce na liście polecanych podcastów. Nie tylko dlatego, że była to pierwsza seria podcastów kryminalnych w Czechach. Można go polecić ze względu na uczciwe i atrakcyjne wykonanie, treść i nakładanie się. W pięciu starannie skonstruowanych odcinkach autorzy Magdalena Sodomková i Brit Jensen podążają tropem błędnych opinii eksperta biomechaniki sądowej Jiriego Strausa.

Amerykański serial jest uważany za ojca gatunku true crime. Dziennikarka Sarah Koenig w porywający sposób odsłania przed słuchaczami podbrzusze zawodnego amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, specjalizując się przy tym w losach imigrantów. Dynamika podcastu jest porywająca i szczerze pokazuje mocne i słabe strony współczesnego dziennikarza. Niestrudzona praca Koeniga otworzyła drzwi do gatunku true crime milionom ludzi na całym świecie.

Uznany przez brytyjski The Guardian za jedną z dwudziestu najlepszych prawdziwych historii kryminalnych, podcast Dropout śledzi podróż Elizabeth Holmes. W wieku dziewiętnastu lat wynalazła, a następnie zbudowała rzekomo rewolucyjne, ale w rzeczywistości całkowicie bezużyteczne i technologicznie nieadekwatne urządzenie do badania krwi. Zainspirowany książką redaktora Wall Street Journal Johna Carreyrou, podcast podąża za Holmes, która zręcznie negocjowała z ludźmi, owinęła sobie wokół palca wielkich inwestorów i zbudowała firmę wartą dziewięć miliardów dolarów wyłącznie na podstawie uroku osobowości. Holmes jest obecnie oskarżona o oszustwo w Stanach Zjednoczonych i grozi jej 20 lat więzienia.

Dokumentalista Payne Lindsey, po dwóch udanych sezonach Up and Vanished, które skupiały się na dwóch zaginionych i nigdy nieodnalezionych kobietach, zwraca uwagę na serię morderstw dzieci w Atlancie w latach 1979-1981 w nowym podcaście , Atlanta Monster. Co prawda mają one oficjalnego sprawcę - przez ostatnie 37 lat Wayne Williams był za nie skazywany i więziony. Doświadczonemu dokumentaliście coś jednak w tej sprawie nie pasuje i udaje mu się odkryć, że tło jest znacznie bardziej skomplikowane, niż się wydaje.

True Detective nastrój

Oczywiście Hátle nie znajdzie Ivany Koškovej ani niczego, co mogłoby rozwiązać lub przyspieszyć sprawę. Ale starannie komponuje obraz jej zniknięcia, w tym lokalizacje, scenerie, nastroje i ludzi, z których niektórzy wydają się być wymyśleni przez scenarzystów True Detective. Spotykamy sympatyczną parę policjantów, dla których zniknięcie Ivany jest czymś więcej niż tylko sprawą, ezoterycznego szaleńca, który twierdzi, że Ivana jest zamknięta gdzieś w grobowcu, zestarzałą prostytutkę, która spędziła większość swojego życia "na tropie" i niebezpiecznego alfonsa, którego lata zmieniły w pozornie nieszkodliwą staruszkę.

Autor rozmawia z każdym, każdego wypytuje, ale bywa niekonsekwentny, dając świadkom miejsce na zatajenie czegoś, co wydaje im się trudne lub niewygodne. Może to być zrozumiałe, choć słuchacz mógłby i powinien chcieć nieco więcej.

W dokumencie Hátle oscyluje między zwracaniem się do Ivana i Ivanki, jakby nie mogąc się zdecydować, kogo tak naprawdę szuka. Ale być może odzwierciedla to tylko to, na co wpadł podczas swoich poszukiwań - zaginiona 14-letnia Ivana nie jest tylko niedojrzałą dziewczynką, tylko skromną uczennicą, tylko drugorodną ukochaną swoich rodziców. Tak jak nikt z nas nie jest tylko fizykiem, tylko żoną czy tylko diabetykiem. Ale z każdym odcinkiem podcastu Ivana staje się wyraźniejsza, a główne pytanie bez odpowiedzi - gdzie jest dwadzieścia jeden lat?

Daremne poszukiwania i pełzająca niepewność

Jak mówi sam dokumentalista, Missing nie jest podcastem śledczym. Nie omieszkał jednak wspomnieć, że rodzina Ivany wydaje mu się dziwna. Ale która rodzina, z której dziecko znika bez śladu, nie jest naznaczona, jeśli wolisz, "rodzajem dziwności"? Hátle, który początkowo chciał sfilmować Zaginięcie na kamerze, często ucieka się do obrazów, przynajmniej poprzez swój komentarz.

Opisuje kolor szminki i lakieru do paznokci policyjnego psychologa, szczegółowo opisując własnymi słowami wygląd i atmosferę miejsca zniknięcia Ivany. Często mówi o tym, co czuje, kto wywarł na nim jakie wrażenie. Być może jest to wynikiem tego, że nie czuje się do końca jak w domu w czystym dźwięku, ale jego podejście jest odświeżające pomimo pewnej niezdarności i sprawia, że wydarzenia i ludzie materializują się bezpośrednio przed oczami słuchacza.

To właśnie subtelna powaga, która ładuje w nas więcej szczegółów z każdym utworem, pytania i fakty, które wydają się kluczowe, ale potem nie mają znaczenia, oraz zastępcza desperacja rodziny sprawiają, że Missing jest warta posłuchania. Wyprowadza nas z bezpiecznej strefy "słuchania", bo jak trafnie ujął to w Missing filozof Miroslav Petříček, konfrontacja dzisiejszego człowieka z daną niepewnością, z którą nie jest w stanie nic zrobić, jest najgorszą rzeczą, jaka może mu się przytrafić. A niepewność jest tym, co ten podcast przywołuje bardziej niż cokolwiek innego. Niewyjaśnione zniknięcia pozornie nie pasują do czasów, w których jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nasi bliscy są zawsze w zasięgu ręki. Ale Missing to świetne przypomnienie, że takie rzeczy istnieją pomimo nas.

Ukazuje się nowy numer Heroine!

W majowym numerze Heroine znajdziesz:

  • Wywiad z Marią Šabacką. Ekolog polarny specjalizujący się w mikrobiologii lodowców, spędza część roku w odległych stacjach arktycznych. Jak to jest żyć w izolacji i niegościnnym środowisku?
  • O małżeństwie. W dwóch uzupełniających się perspektywach, coach Iveta Clarke i terapeuta par Petr Kačena zastanawiają się nad instytucją małżeństwa. Ogólne stwierdzenia o potrzebie pracy nad związkiem nie działają. Jak konkretnie wzmocnić małżeństwo, by przetrwało?

  • Z wyjątkiem krwi. Jana Patočková w "The Big Menstrual Manual" jasno opisuje wszystkie alternatywne podejścia do procesu, przez który przechodzi połowa całej populacji, ale który wciąż wydaje się być czymś, o czym się szepcze.

  • Edukacja od "ego" do "eko". Psycholog Zuzana Krásová zastanawia się, w jaki sposób uczymy dzieci miłości do natury i dbania o nią.

  • Szafa szyta na miarę czy szafa kapsułowa. Czy możliwe jest stworzenie garderoby, która działa? Garderoby, która pasuje do Ciebie, nie nudzi Cię i nie jest pełna ubrań, których nie nosisz?

  • Kosmetyki z czystym sumieniem. Zrównoważony rozwój nie jest już luksusem, ale kryterium wyboru. Aby wiedzieć, co kupujemy, najpierw nauczmy się rozumieć słownictwo otaczające organiczne i etyczne piękno.

...i wiele więcej. Subskrybuj Heroine już dziś!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz