Czechy pozostają w tyle i milczą, świat zaostrza przepisy. Hiszpania zmieniła definicję gwałtu. "Nie" już nie wystarcza

GwałtKomentarzKonwencja stambulskaPolitykaPrzemoc seksualnaZgoda
Johanna Nejedlová
| 16.1.2024
Czechy pozostają w tyle i milczą, świat zaostrza przepisy. Hiszpania zmieniła definicję gwałtu. "Nie" już nie wystarcza
Zdroj: Shutterstock

Nowe prawo w Hiszpanii zaostrza przepisy dotyczące molestowania ulicznego oraz wzmacnia ochronę i odszkodowania dla ofiar przemocy seksualnej. Republika Czeska nadal pozostaje w tyle za Europą, chociaż fakt, że potrzebujemy zmiany definicji gwałtu, wynika z doświadczeń za granicą i kiepskiej praktyki sądowej w Czechach.

Ojczym wszedł do pokoju swojej nieletniej pasierbicy, położył się z nią na łóżku i odbył z nią stosunek. Pasierbica była tak zaskoczona sytuacją, że nie stawiała żadnego oporu. Kilka godzin później pasierbica zgłosiła gwałt na policję. Odbył się proces, ale sąd orzekł, że nie był to gwałt, ponieważ dziewczyna nie stawiała oporu. Każdego roku w Czechach zdarzają się tysiące podobnych przypadków. Ofiary nie szukają jednak pomocy, a sprawcy czują, że takie zachowanie uchodzi im na sucho. To nie jest problem nie do rozwiązania. Wiemy, co zrobić, by poprawić sytuację. Potrzebujemy skutecznych przepisów, wyszkolonych policjantów i policjantek oraz sędziów, a także edukacji prewencyjnej od najmłodszych lat. W Republice Czeskiej nie mamy jeszcze większości tych elementów. Kilka odważnych posłanek dąży do zmian, w obliczu niezrozumienia ze strony ich kolegów, w większości mężczyzn.

Z tego powodu w 50% przypadków w tym kraju sprawcy gwałtu opuszczają sąd z zawieszeniem. Jednak większość przypadków przemocy seksualnej - około 12 000 rocznie - w ogóle nie trafia do sądu, ponieważ ofiary nawet nie zgłaszają ich na policję. W istocie nie są one objęte obecną definicją gwałtu. Chociaż krajowi eksperci i zagraniczna praktyka pokazują, że korekta definicji gwałtu jest jednym z dobrych kroków w celu ochrony ofiar, nasza reprezentacja polityczna jest powolna w angażowaniu się w zmiany legislacyjne, a niektórzy politycy, głównie płci męskiej, uważają, że nic nie trzeba zmieniać. Czy my również będziemy musieli czekać, aż wataha wilków skrzywdzi kobietę, zanim doczekamy się niezbędnej nowelizacji?

Co oznacza zgoda lub przyzwolenie

  • Zgoda może być wyrażona werbalnie lub niewerbalnie. Zgoda werbalna musi być spójna z mową ciała. Jeśli druga osoba jest aktywnie zaangażowana, widać, że podoba jej się dana czynność i zachęca do jej kontynuowania, jest to zgoda.
  • Zgoda musi być pozytywna, dobrowolna, aktywna i świadoma. Bierność i brak aktywnego zaangażowania w aktywność seksualną mogą wskazywać na brak zgody.
  • Jeśli nie jesteśmy pewni, zawsze lepiej jest zapytać, czy możemy kontynuować.
  • Zgoda wyrażona pod przymusem nie jest zgodą.
  • Zgoda musi być wyrażona przez każdą zaangażowaną osobę i każda osoba musi wiedzieć, na co wyraża zgodę.
  • Zgodę można wycofać w dowolnym momencie seksu. Nie można jej jednak wycofać wstecz.
  • Zgody nie można domniemywać na podstawie założeń. Flirtowanie, noszenie seksownych ubrań, przyjmowanie zaproszeń do domu nie oznacza automatycznej zgody na aktywność seksualną.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz