Wejście na porodówkę! #10 cesarskie cięcie

Cesarskie nacięcieSerial
Alžběta Samková
| 1.9.2023
Wejście na porodówkę! #10 cesarskie cięcie
Zdroj: Shutterstock

Położna Alžběta Samková i ratownik medyczny Vít Samek na zmianę piszą o sytuacjach, w których stawką jest zdrowie, a czasem nawet życie. Zaletą jest to, że w tym przypadku zwykle na końcu pojawia się dziecko.

Miała cesarskie cięcie, cesarskie cięcie, sekcję. Była cięta, była cięta, była cesarsko cięta. Uratowali życie jej i jej dziecka, uratowali jakość życia matki i dziecka. Wszystko było zaplanowane, większość planów wypaliła, a nacięcie stało się pięknym doświadczeniem porodowym.

Gdyby "coś" było inaczej, nacięcie mogłoby się nie wydarzyć. Urodziła przez nacięcie i ma uraz porodowy, jej dziecko jest osłabione, zranione, późno urodzone. Relacja między dzieckiem a matką zostaje zakłócona z powodu wielogodzinnej rozłąki.

W ten sposób cesarskie cięcie może odcisnąć piętno na naszym życiu. W moim również. Ja też jestem cesarką. Mój syn urodził się w ten sposób. Należę do szczęściar, bo poród wspominam bardzo miło, podobnie jak pierwsze dni po porodzie. Chociaż nasze narodziny nie były takie, jak sobie wyobrażałam. Podobnie jak wiele rzeczy przed nim. To przecież wspólne dla wielu kobiet, które w swoim losie mają cesarskie cięcie.

Primipara przez końcówkę miednicy

W 2005 roku, kiedy rozpoczęłam pracę w szpitalu położniczym w Brandýs nad Labem, średnia krajowa cięć cesarskich wynosiła około 16 procent. Tamtejsza pielęgniarka powiedziała mi kiedyś: "Były czasy, kiedy po cesarskim cięciu szło się do komisji regionalnej, aby wyjaśnić, dlaczego tak się stało".

Często przypominam sobie tę rozmowę i myślę, że dziś niektórzy położnicy nie zrobiliby nic poza pójściem do komisji. W ciągu dekady dodano 10 punktów procentowych, a w 2016 r. zgłoszono prawie 27 procent dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie.

Tak więc w ciągu piętnastu lat liczba cesarskich cięć podwoiła się. Kiedyś nazywano to "pełną epidemią". Być może z tego powodu mówi się, że trend się odwrócił i według najnowszych danych Czeskiego Towarzystwa Ginekologiczno-Położniczego liczba cesarskich cięć spada od trzech lat. W 2018 roku 24 procent dzieci urodziło się przez cesarskie cięcie.

Nasze ciało nie jest w stanie poradzić sobie ze stanem przerwania łożyska, ale jest w stanie skupić całą swoją energię na utrzymaniu podstawowych funkcji życiowych do czasu przybycia pomocy.

Jednak niezwykłe jest to, że jeśli spojrzymy na poszczególne szpitale położnicze, to mają one zatrważającą różnicę w liczbie cesarskich cięć. Dlaczego niektóre miejsca to robią, a inne nie? Przykład z praktyki pokaże wiele. Dekadę temu wskazaniem do cesarskiego cięcia było: Primipara KP. Oznacza to, że kobieta pierworódka, której dziecko urodzi się przez koniec miednicy.

Oprócz wielu dzieci, które mogły urodzić się spontanicznie, smutną, a nawet tragiczną konsekwencją tego wskazania jest to, że w szpitalach położniczych brakuje położników, którzy mają doświadczenie i wiedzą, jak prowadzić spontaniczne porody miednicowe. Sytuacja ta prowadzi do tego, że rodzice, którzy "nie chcą ryzykować", decydują się na cesarskie cięcie.

A jednak są szpitale położnicze, w których spontaniczne porody w pozycji CP są dość powszechne, nawet w pozycji innej niż klasyczna pozycja porodowa. (Pozdrowienia dla Zlina i wielkie uściski dla ich zespołu położniczego.) To jest to, co liczy się przede wszystkim - zespół i jego kierownictwo. Jedni szukają coraz to nowych sposobów na to, żeby się udało. A inne zespoły nie szukają tych sposobów lub wybierają łatwiejszą drogę (dla siebie).

Nie ma jak cięcie...

Super ostre cięcia

Przede wszystkim są to sytuacje absolutnie wyjątkowe. I tak, są to sytuacje, w których stawką jest każda minuta, a czasem nawet sekundy. Takie sytuacje znamy z telewizji. Widziałem kiedyś cesarskie cięcie wykonywane w rozbitej karetce i byli tak dobrzy, że mogli podać kobiecie znieczulenie podpajęczynówkowe...

Kiedy zdarzają się takie sytuacje? Typowym przypadkiem jest przederwanie łożyska. Mówiąc po ludzku, łożysko zaczyna się odrywać. Objawem jest nagłe obfite krwawienie lub nagły silny ból brzucha. Są to sygnały, że należy zadzwonić pod numer 155 i jak najszybciej udać się do szpitala. Bardzo podobna jest sytuacja, gdy matka z rozpoznaniem Placenta praevia (łożysko przeszkadza dziecku, całkowicie lub częściowo zakrywając szyjkę macicy) zaczyna silnie krwawić, zwłaszcza jeśli jest to typ PP centralis (szyjka macicy jest całkowicie zakryta). W obu przypadkach zagrożone jest życie matki i dziecka.

Vít Samek

Alžběta Samková

Superostre nacięcie jest konieczne nawet wtedy, gdy tętno dziecka spada i utrzymuje się poniżej około 80 uderzeń na minutę (normalne tętno noworodków wynosi 110-160 uderzeń na minutę). Następnie lekarz decyduje, czy jest jeszcze czas na cięcie, czy jest już za późno, a zatem konieczne jest użycie kleszczy (kleszczy) lub ekstraktora próżniowego (dzwonka) i urodzenie dziecka, choć operacyjnie, ale nadal spontanicznie. W takim przypadku czasami stawką jest życie i jakość życia dziecka oraz jakość życia matki.

Wyposażenie dziecka, którego punkt prowadzący, najczęściej główka, jest bardzo mocno osadzony w miednicy, nie jest łatwym manewrem dla operatora podczas nacięcia. Wszyscy się spieszymy, więc ryzyko urazu matki i dziecka jest znacznie większe.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wypadnięcia pępowiny. W takich sytuacjach osoba, która wykryła komplikację, jedzie z matką na łóżku transferowym na salę operacyjną. Zasadą jest, że gdy pępowina jest wypadnięta, badający powinien trzymać rękę włożoną do środka i palcami próbować zmniejszyć nacisk główki na pępowinę, aby zapewnić dziecku dopływ tlenu.

Jednak powyższe diagnozy są absolutnie rzadkie. Oderwanie łożyska występuje tylko w jednym procencie przypadków, łożysko przodujące jest jeszcze rzadsze (0,5 proc.), a najrzadsze jest wypadnięcie lub wypadnięcie pępowiny. We wszystkich tych warunkach, oczywiście, niewiele osób pamięta o Matce Naturze... Ona wie, że każda kobieta w ciąży jest osłabiona stworzeniem dziecka. Nasz organizm oczywiście nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze stanem odklejenia łożyska, ale jest w stanie skupić całą swoją energię na utrzymaniu podstawowych funkcji życiowych przez stosunkowo długi czas, aż do przybycia pomocy.

Ostre nacięcia

Są to wszystkie te przypadki, w których poród rozpoczyna się samoistnie i dochodzi do powikłań. Najczęstsze komplikacje to pogarszające się tętno dziecka (zbliżające się niedotlenienie płodu) lub słabe wejście dziecka do miednicy. Nie zapominajmy też o wskazaniach ze strony matki, takich jak ciężkie nadciśnienie, stan przedrzucawkowy itp.

Ostre cięcie może również zakończyć ciążę, w której cesarskie cięcie jest już wskazane i zaplanowane. Jednak dziecko postanawia wyprzedzić bieg wydarzeń, nie czeka na dzień D i poród rozpoczyna się samoistnie. Jeśli wskazanie do cesarskiego cięcia nadal odgrywa rolę, cesarskie cięcie wykonuje się po przybyciu na salę porodową. Oznacza to, w zależności od stanu matki i dziecka, zwykle w ciągu 30-60 minut od przybycia na salę porodową. Cięcie cesarskie ostre, czasami superostre, jest bardzo często stosowane w przypadku przedwczesnych porodów.

Jaka jest różnica między nacięciem ostrym a nadostrym? W zdecydowanej większości przypadków nie wiesz z wyprzedzeniem o nacięciach nadostrych. Dochodzi do nich w ciągu kilku minut. Widziałem matkę przyjętą z przerwaniem łożyska, gdzie dziecko urodziło się pięć minut po jej przybyciu do szpitala.

Często wiesz o ostrych cięciach z wyprzedzeniem lub przynajmniej podejrzewasz na podstawie przebiegu porodu lub ciąży, że opcja szybkiego cięcia jest prawdopodobna. Kobiety w ciążach wysokiego ryzyka są zazwyczaj hospitalizowane. Oznacza to, że zespół położniczy wie, że na oddziale znajduje się "tykająca bomba". Wszystko, co konieczne i możliwe, jest przygotowywane z wyprzedzeniem.

Nacięcia niepilne lub planowe

Są one wykorzystywane do porodu dzieci, które z jakiegokolwiek powodu nie mogły przejść samoistnie. Powodów jest wiele i nie zawsze są one wyłącznie medyczne. Bardzo dobrze jest rozmawiać z dziećmi o tym, że urodzą się w ten sposób, w ostatnich tygodniach przed porodem (tak, naprawdę, po prostu powiedz im, w głowie i na głos). Próbowałem tego, to naprawdę działa, są wtedy spokojniejsze.

W małych szpitalach położniczych nierzadko zdarza się, że matka odpoczywa wraz z dzieckiem i osobą towarzyszącą w oddzielnym pomieszczeniu wkrótce po zakończeniu operacji. Jest to idealne zakończenie nacięcia.

Możesz mieć zaplanowany poród przez cesarskie cięcie, jeśli Twoje poprzednie dziecko również urodziło się w ten sposób. Niepowodzenie indukcji porodu skutkuje wskazaniem Nieudana indukcja. Matka może być drobna i nosić duże dziecko. Ale możesz również obawiać się porodu pochwowego i to również jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Czy wynika z tego, że zawsze jest jakiś powód? Oczywiście, że tak.

Planowane cięcia to te, które można tzw. oszukać. Masz czas, możesz przystawić dziecko do piersi, może nastąpić zacieśnienie więzi, ojcowie są obecni przy porodzie, a wcześniej ustalony termin porodu daje Ci możliwość zorganizowania pierwszych dni po porodzie dokładnie według Twoich potrzeb.

Na zakończenie kilka konkretnych porad

Im ostrzejsze nacięcie, tym więcej opieki potrzebuje kobieta po porodzie.

Wszyscy, wśród których niespodziewanie pojawia się kobieta po cesarskim cięciu, powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że zna ona i rozumie przyczynę ostrego nacięcia. Porozmawiajcie z lekarzami, najlepiej zaraz po operacji.

Jeśli to możliwe, jak najczęściej zastępuj matkę. Łączenie ojców po nacięciu, opieka nad noworodkiem przez członka najbliższej rodziny podczas pobytu matki na oddziale intensywnej terapii. Wszystko to jest możliwe i bardzo potrzebne.

Należy pamiętać, że oddziały położnicze nie są nadmuchiwane. Ogranicza nas przestrzeń i braki kadrowe. Nie zawsze jest to możliwe. Twoje dziecko z pewnością ma prawo do obecności ojca lub innej osoby towarzyszącej podczas pobytu w szpitalu, ale jeśli nie ma gdzie Cię "położyć", to prawo to nie może zostać spełnione.

Jeśli już podczas ciąży wiesz, że Twoje dziecko urodzi się przez cesarskie cięcie, udaj się na poród do mniejszego szpitala. Matki, które miały cięcie, nie trafiają tutaj na OIOM, ale na normalny oddział. Na czym polega różnica? Po prostu w dostępności dziecka. W małych szpitalach położniczych nierzadko zdarza się, że matka odpoczywa z dzieckiem i osobą towarzyszącą w oddzielnej sali tuż po operacji. Jest to idealne zakończenie nacięcia.

Homeopatia jest bardzo pomocna podczas cesarskiego cięcia. Pomaga złagodzić skutki znieczulenia, gojenie, karmienie piersią i wiele innych rzeczy.

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie zorganizować małej sali porodowej lub sali superior, warto powtórzyć dwie rzeczy:

Rozmawiaj o cesarskim cięciu najpierw z dzieckiem, a więc ze sobą, potem z położną, z partnerem, z psychoterapeutą, z doulą, z najlepszą przyjaciółką, po prostu z ludźmi, którzy mogą ci pomóc.

I to drugie jest równie ważne, a może nawet ważniejsze: Wiele rzeczy można "dopracować"! Wiele rzeczy można naprawić. Miłość jest receptą na wszystkie ludzkie bóle i smutki.

Zaufaj sobie... i swoim dzieciom!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz