Wejście na porodówkę! #4 Poród ambulatoryjny

Poród
Poród ambulatoryjny
Serial
Alžběta Samková
| 30.8.2023
Wejście na porodówkę! #4 Poród ambulatoryjny
Zdroj: Shutterstock

Położna Alžběta Samková i ratownik medyczny Vít Samek na zmianę piszą o sytuacjach, w których stawką jest zdrowie, a czasem nawet życie. Zaletą jest to, że w tym przypadku zwykle na końcu pojawia się dziecko.

Wiele osób słyszało o porodzie ambulatoryjnym, sporo osób go praktykuje, ale wciąż jest wiele osób, które nie mają pojęcia, co to oznacza.

Poród ambulatoryjny to nie poród domowy. Nie jest to nawet poród w gabinecie ginekologa. I z pewnością nie jest to poród w mobilnej karetce.

Jeśli kobieta opuszcza szpital z dzieckiem przed upływem zalecanych siedemdziesięciu dwóch godzin od porodu, wówczas jej poród staje się porodem ambulatoryjnym.

Po raz pierwszy zauważyłem ten termin w 2007 roku. W tym czasie kobieta urodziła swoje pierwsze dziecko w szpitalu położniczym w Hořovicach. Poród przebiegł bez komplikacji, a personel dołożył wszelkich starań, aby dostosować się do jej potrzeb. Problem pojawił się, gdy kilka godzin po porodzie matka postanowiła wrócić do domu.

Policja, przedstawiciel sądu, pracownik socjalny i służby ratunkowe przybyły do domu świeżo urodzonego sześciotygodniowego dziecka. Matka ostatecznie wróciła do szpitala pod przymusem.

Personel szpitala położniczego zaalarmował władze, a te zaczęły się organizować. Policja, zastępca sądu, pracownik socjalny i karetka pogotowia pospieszyli do domu, aby zobaczyć świeżo urodzone trojaczki. Matka ostatecznie wróciła na oddział położniczy pod groźbą odebrania jej dziecka lub powierzenia go opiece władz.

Ponieważ czeskie sądy kolejno odrzucały skargi matki na naruszenie prawa, historia ta trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w 2014 roku. Trybunał zgodził się z matką i wysłał Czechom wiadomość, że system nie ma prawa przetrzymywać zdrowej matki ze zdrowym dzieckiem w szpitalu.

Nikomu nic nie mówić?

W międzyczasie oczywiście podjęto działania w Czechach. Coraz więcej kobiet opuszczało oddziały położnicze wcześniej, niż było to zalecane przez lekarzy. Prawnicy pomogli - zarówno matkom, jak i pracownikom służby zdrowia - ogarnąć ten "problem" i tak w sierpniu 2013 roku Ministerstwo Zdrowia wydało Biuletyn 08/2013, który reguluje warunki porodu ambulatoryjnego i opisuje zalecaną procedurę.

Niewiele matek opuszczało salę porodową, na której pracowałam przez większość mojej praktyki. Od czasu do czasu zdarzała się jednak dobra zmiana.

Gdy chcesz dowiedzieć się więcej

Na stronie ambulantniporod.cz oprócz podstawowych informacji znajdziesz przykładowy formularz, który ułatwi biurokrację związaną z opuszczeniem szpitala, jasno wyszczególnione zagrożenia dla dziecka i matki oraz poręczną mapę położnych w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Dopóki matka i dziecko czuli się dobrze i mieli zapewnioną pomoc położnej lub douli oraz opiekę pediatry, nie widziałem problemu. Zawsze starałem się je wspierać.

A w tym samym czasie parzyłam kawę i z wyrozumiałością uspokajałam lekarzy, którzy przeklinali przy komputerach, wypisując negatywne odwrócenia...

Podczas zajęć przedporodowych rozmawiałam z kobietami o porodzie ambulatoryjnym i zawsze zalecałam to, co było zalecane wtedy - i czasami, niestety, nadal jest: Jeśli chcesz rodzić ambulatoryjnie, nie mów o tym nikomu na oddziale położniczym z wyprzedzeniem!

Przygotuj się na to, organizując opiekę położnej lub douli. Ustal to ze swoim pediatrą. A następnie poczekaj, aby zobaczyć, jak się czujesz po porodzie. Kiedy zdecydujesz się odejść, powiedz o tym personelowi. Jeśli powiesz im o tym z wyprzedzeniem, zwykle znajdzie się powód, dla którego lepiej będzie pozostać w szpitalu przez kolejne dwa dni...

Łóżka i ostrza

W tamtych czasach argumenty lekarzy, dlaczego ważne było pozostanie na sali porodowej przez siedemdziesiąt dwie godziny lub dłużej po porodzie, były różne.

Najczęstszym było szczepienie przeciwko gruźlicy, które odbywało się około 3-4 dnia porodu. Następnie przeprowadzano badania przesiewowe pod kątem wad noworodków - popularnie zwane pobraniem krwi z rzepki. Badanie to powinno mieć miejsce 48-72 godzin po urodzeniu.

Trzecim najczęstszym argumentem było to, że po odcięciu kikuta pępowiny (wykonywanym około 3 dnia po porodzie), dobrym pomysłem jest pozostanie z dzieckiem na sali porodowej w celu obserwacji, ponieważ istnieje pewne ryzyko krwawienia.

Mężczyźni za heroinę

Vit Samek

Ratownik

  • Krwawienie
  • RESUSCYTACJA
  • Resuscytacja dziecka
  • Mrtvička
  • Drgawki gorączkowe

Alžběta Samková

położna

  • Kiedy udać się do szpitala położniczego
  • Jak napisać plan porodu
  • Sześć tygodni

Być może zauważyłeś, że główne "kontrargumenty" dotyczyły dziecka, a nie matki.

A jak jest dzisiaj? Nadal istnieje zalecenie, aby opuścić szpital nie wcześniej niż 72 godziny po porodzie, ale wszyscy wiemy, że nie mamy prawa zatrzymywać Cię w szpitalu. O ile oczywiście życie Twoje lub Twojego nowonarodzonego dziecka nie jest zagrożone. Dysponujemy procedurami i negatywnymi odwrotnościami. Zazwyczaj nie ma problemów z porodem ambulatoryjnym.

Poród ambulatoryjny nadal nie jest powszechny, ale praktykuje się go coraz częściej. W naszym systemie opieki brakuje położnych środowiskowych, które pracują w terenie, podobnie jak brakuje pediatrów, którzy zgadzają się na porody ambulatoryjne. Mimo to matki opuszczają szpital. Większość kobiet opuszcza szpital w ciągu dwudziestu czterech godzin od porodu.

Co się zmieniło? Niektóre z argumentów lekarzy zostały przyjęte. Powszechne szczepienia przeciwko gruźlicy zostały zniesione w listopadzie 2010 roku, a przecinanie pępowiny zostało zarzucone. Nie tyle dlatego, że uważa się, że naturalne odpadnięcie kikuta jest w jakiś sposób bardziej pozytywne, ale dlatego, że oszczędza się na ostrzach skalpela.

W końcu "oszczędność" szpitali jest również czynnikiem sprzyjającym porodom ambulatoryjnym; matka i dziecko nie "zajmują" łóżka na oddziale szóstej klasy. Matka, która potrzebuje bardziej intensywnej, a zatem bardziej opłacalnej opieki w tym systemie, może zostać tam umieszczona.

Dlaczego jednak warto wracać wcześniej do domu? Przede wszystkim ze względu na bezpieczne środowisko domowe, które czeka na Ciebie, które pomoże Ci połączyć się z dzieckiem i odzyskać siły w spokojny i bezstresowy sposób. Po porodzie matka potrzebuje odpoczynku, dobrego jedzenia i picia oraz pomocy w postaci dobrych rad. Wszystko to może zapewnić jej znacznie lepszy dom niż szpital.

Szpitale są dobre, gdy ktoś jest chory lub nie ma dobrej opieki. Heksagramista nie choruje i zazwyczaj ma niezbędne udogodnienia w domu. Nie wspominając o tym, że ciepłe i kochające środowisko pozwoli na lepsze zatrzaśnięcie macicy, mniejszą utratę krwi, szybszy początek laktacji...

Nie lekceważ przygotowania

Co jest potrzebne do porodu ambulatoryjnego? Można powiedzieć, że jedyne, czego potrzebujesz, to Twoja decyzja. Ale nie lekceważ przygotowań.

Zorganizuj z wyprzedzeniem opiekę położnej lub douli. Pomogą Ci oni wyleczyć się po porodzie i ciąży. Podobnie, pomoc w opiece nad dzieckiem, czy to karmienie, przewijanie, kąpanie itp.

Jeśli poród przebiega bez komplikacji i jest to poród mnogi, nasza praca jest zazwyczaj bardzo prosta. Jeśli matka rodzi po raz pierwszy lub jeśli jest to matka po skomplikowanym porodzie, nasza opieka jest naprawdę bardzo potrzebna.

Nie jest dobrze rodzić w warunkach ambulatoryjnych, jeśli poród staje się skomplikowany, a Ty nie masz wystarczającej opieki w domu. Zdrowy rozsądek!

Ważne jest, aby omówić z pediatrą kwestię objęcia dziecka opieką. Nie wszyscy pediatrzy chcą przyjąć dziecko przed upływem 72 godzin po urodzeniu. Najczęstszym argumentem pozostaje badanie przesiewowe noworodków, tj. pobranie krwi od podstawy noworodka.

Może to zrobić pediatra, pielęgniarka pediatryczna lub położna. Pobranie może odbyć się w domu. Konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędne materiały: specjalne karty, na których pobierana jest krew dziecka.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy rodziny, przynajmniej w pierwszych dniach po porodzie. Dotyczy to zresztą każdego sześciotygodniowego dziecka. Jednak dla matki, która opuszcza szpital kilka godzin po porodzie, jest to jeszcze ważniejsze.

Kiedy poród ambulatoryjny nie jest dobrym rozwiązaniem? Dopóki stan zdrowia matki lub dziecka nie jest dobry, nie należy opuszczać szpitala. Poród ambulatoryjny nie jest dobrym pomysłem, jeśli poród staje się skomplikowany, a Ty nie masz odpowiedniej opieki w domu. Zdrowy rozsądek, drogie matki i ojcowie!

Czy powinniśmy kontynuować? Zaufaj sobie... i swoim dzieciom.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz