Dzień dobry z nocnej zmiany. #5 Skurcze gorączkowe

Pierwsza pomoc
Vít Samek
| 30.8.2023
Dzień dobry z nocnej zmiany. #5 Skurcze gorączkowe
Zdroj: Shutterstock

Ratownik medyczny Vít Samek i położna Alžběta Samková na zmianę piszą o sytuacjach, w których stawką jest zdrowie, a czasem nawet życie. Takiego kursu pierwszej pomocy jeszcze nie było.

Proszę. Po pierwsze, ogólnie. Drgawki gorączkowe są nieprzyjemnym, a nawet brzydkim stanem, choćby dlatego, że dotyczą małych dzieci, zwykle z zaburzeniami świadomości i drgawkami całego ciała.

Istnieją diagnozy, które są dobre dla laika. Zapalenie krtani lub, nie wiem, nagłe zatrzymanie krążenia. Z dwóch powodów. Po pierwsze, wiedza o tym, że miły facet, który właśnie niespodziewanie położył się do łóżka na wyspie tramwajowej, wygląda jakby spał i nie oddychał, ma posiekaną krtań, nie jest nauką o rakietach i gwarantuję, że można to stwierdzić.

A po drugie, twoja terapia też nie jest taka skomplikowana i będziesz prowadzony dość bezpośrednio przez naszą madame, do której będziesz dzwonił. No i są jeszcze inne diagnozy. Te, z którymi jako laik nie możesz nic zrobić, nawet jeśli się skaleczysz. Jak nieszczęsna gorączka. Drgawki gorączkowe.

Godzinę temu biegał

1) Tylko około 2-4 procent dzieci doświadcza drgawek gorączkowych. Pierwszą dobrą wiadomością jest to, że jest bardziej prawdopodobne, że dotknie to Ciebie.
2) Drgawki gorączkowe *nie* są padaczką!
3) Nieskomplikowane drgawki gorączkowe, choć wyglądają przerażająco, nie są niczym poważnym, nie zaszkodzą dziecku w żaden sposób, nie pozostawią żadnych skutków.

Więc co to jest? Drgawki gorączkowe zwykle występują u dzieci w wieku od około sześciu miesięcy do pięciu lat, których temperatura gwałtownie wzrasta. Uwaga!!! Nie jest znany próg temperatury, ale mówimy o gorączce, a nie podwyższonej temperaturze.

Niczego nie zaniedbaliście, nie jesteście złymi rodzicami, jesteście doskonałymi rodzicami! Temperatura wzrasta tak szybko, że nie zwracasz na to uwagi.

Pojawiają się one dlatego, że bobasy w tym wieku są jeszcze dość niedojrzałe i gwałtowne wahania temperatury po prostu nie są zatrzymywane przez centralny układ nerwowy i następuje swoisty "restart". Zdarza się, że gorączki są nawet pierwszym zauważonym objawem gorączki, bo "Matty jeszcze godzinę temu biegał, a teraz to!".

Proszę, nic się nie stało! Niczego nie zaniedbaliście, nie jesteście złymi rodzicami, jesteście świetnymi rodzicami! Temperatura rośnie tak szybko, że tego nie zauważasz.

Jak to wygląda? Bardzo różnie. Mogą to być drgawki jak przy padaczce. Pacjent napina się jak łuk, a następnie drga wszystkimi kończynami, trzęsie się itp. Może to być również drganie twarzy, tik twarzy. Skurcz może dotyczyć tylko lewej lub prawej strony ciała.

Częścią tego stanu są zaburzenia świadomości. Trwa od kilku sekund do - w głupich przypadkach - dziesiątek minut. Najczęściej jednak mija w ciągu trzech minut. Najgorsze dla laika, oprócz bezradności, jest to, że dziecko oddycha naprawdę dziwnie. Nie oddycha nawet przez długie sekundy. Co więc z tym zrobić?

Uspokoić się i pochować

Weź dziecko i połóż je w łóżeczku, na kanapie, na podłodze. Gdzieś na płaskiej powierzchni. Następnie zadzwoń do nas. Obserwuj jego konwulsje. Całe ciało, połowa? Ważne jest, aby później opisać to pediatrze/ neurologowi dziecięcemu. Zdarzało mi się, że rodzice nagrywali atak, co było świetnym rozwiązaniem!

Mężczyźni za heroinę

Vit Samek

Ratownik

  • Krwawienie
  • RESUSCYTACJA
  • Resuscytacja dziecka
  • Mrtvička
  • Drgawki gorączkowe

Alžběta Samková

położna

  • Kiedy udać się do szpitala położniczego
  • Jak napisać plan porodu
  • Sześć tygodni
  • Poród ambulatoryjny

Następny. Nigdy nie wkładaj niczego do ust! Nigdy nie wkładaj poduszki pod głowę! Uważaj, aby w nic nie uderzyć. Nie próbuj zapobiegać drgawkom ani w jakiś sposób ograniczać ich siłą! Jeśli wymiotuje, obróć go na bok.

Nie panikuj! Nie będzie oddychał przez długie sekundy, może nawet zrobić się trochę niebieski, ale to część tego. Trzymaj się, dasz radę! Kiedy skończy płakać, może być senne, czasem płaczliwe, niespokojne. Pocieszać, pielęgnować, uspokajać.

W nieskomplikowanych przypadkach jest to bardzo proste. Zwykle dziecko dostaje coś na obniżenie temperatury, zostaje zbadane przez pediatrę/neurologa dziecięcego, a następnie może wrócić do domu. W cięższych przypadkach zatrzymują cię na dzień lub dwa na obserwację i przeprowadzają bardziej szczegółowe testy.

Inna opinia to dobra opinia

Przebycie niepowikłanych drgawek gorączkowych prawie w żaden sposób nie zwiększa ryzyka wystąpienia padaczki, co czasami się twierdzi. Nieskomplikowane drgawki gorączkowe nie mają żadnego wpływu na ciało ani intelekt! Chodzi o to, że oprócz tego, że wyglądają okropnie, są w rzeczywistości banalne.

Nie wciskaj dziecku paracetamolu do gardła za każdym razem, gdy ma 37,1.

Następnie są skomplikowane gorączki. Trwają dłużej, mają tendencję do nawrotów, dziecku trudniej się z nich obudzić. Ale o tym znacznie lepiej i piękniej opowie lekarz prowadzący.

Co zrobić, aby zapobiec nawrotom? Lekarz powie ci to 100 razy lepiej. Być może tylko: Nie dać się zwariować. Nie wciskaj dziecku paracetamolu do gardła za każdym razem, gdy ma 37,1.

Podawać diazepam profilaktycznie, gdy ma gorączkę? Dla mnie absolutnie nie! A jeśli tak zaleca pediatra, to proszę, w porządku. Ale w tym momencie byłbym bardzo zainteresowany inną opinią. Prawdę mówiąc. Przy okazji, wiesz jak poznać dobrego lekarza? Mówisz mu, że pójdziesz gdzie indziej po poradę, a on cię za to komplementuje.

Mam nadzieję, że to nic nie da. A jeśli, nie daj Boże, przyniesie ci to jakieś korzyści, to może przyniesie ci to coś dobrego... Niezły tekst. Któregoś dnia zostanie to zapisane w kamieniu.

Powodzenia. ✌️

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz