Niewidzialne kobiety z Bletchley

Ukryta historia
Sylva Ficová
| 29.8.2023
Niewidzialne kobiety z Bletchley
Zdroj: Shutterstock

Słynne Centrum Kryptograficzne Bletchley Park, w którym po raz pierwszy uruchomiono maszyny deszyfrujące Alana Turinga, nie mogłoby bez nich funkcjonować. Historycy szacują, że złamanie kodu pomogło skrócić wojnę o dwa do czterech lat i uratowało życie ponad dwudziestu milionom ludzi. Pomogli to osiągnąć - kobiety, o których świat już dawno zapomniał.

Susan Gray wyprostowała wyprasowaną stertę prania i już miała wyłączyć radio, gdy usłyszała kolejne wezwanie policji. Kolejna kobieta znaleziona martwa w pobliżu torów kolejowych. Kolejna ofiara. Bezmyślnie odwróciła się do okna - owalne lustro stało na toaletce poniżej. Odwróciła je i wbiła kolejną szpilkę między wycinki z gazet, numery, daty i skrawki bawełny oznaczające tory.

Tak zaczyna się jedna z pierwszych scen brytyjskiego miniserialu detektywistycznego The Bletchley Circle. Osadzony we wczesnych latach 50. w Londynie, opowiada historię czterech kobiet, które na własną rękę badają serię morderstw, wykorzystując techniki z Bletchley Park, gdzie pomagały rozszyfrować tajne zakodowane wiadomości od armii niemieckiej podczas wojny.

Jedną z nich jest Susan Gray, gospodyni domowa i troskliwa żona urzędnika, która nie ma pojęcia o przeszłości i umiejętnościach swojej teściowej. To właśnie ona jest główną bohaterką znakomitego serialu telewizyjnego, zrealizowanego pierwotnie dla brytyjskiej stacji ITV (serial jest obecnie dostępny na Netflixie).

Najciekawsze jednak dopiero przed nami. Twórcy serialu oparli go na fakcie: Centrum Kryptograficzne Bletchley istniało, jego pracownicy dokonali znaczących osiągnięć podczas wojny, a do niedawna prawie nic nie było wiadomo o roli kobiet w jego działalności.

Kobiety rozwiązujące krzyżówki

Bletchley Park to duży obszar ziemi w wiosce Bletchley, obecnie część miasta Milton Keynes w hrabstwie Buckinghamshire. W 1938 roku, dzięki ówczesnemu dyrektorowi Secret Service (SIS lub MI6), został nabyty przez rząd brytyjski i stał się miejscem Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów (GC&CS).

W głównym budynku mieściła się siedziba Secret Service z centralą telefoniczną, prasą drukarską i kuchnią, a na otaczającym terenie wkrótce wyrosło osiem ceglanych bloków i ponad dwadzieścia prefabrykowanych drewnianych baraków. Baraki od 6 do 8 służyły jako miejsca pracy kryptoanalityków, podczas gdy barak 4 był wykorzystywany do tłumaczeń i analiz lingwistycznych.

Dziewczyny były jednak w stanie wykorzystać solidne maszyny Turing Bombe w inny sposób: były one "jedyną rzeczą, która utrzymywała ciepło w tym miejscu", dlatego też suszono na nich bieliznę w mroźne zimowe dni.

Wśród "dziewczyn z Bletchley" było kilka wybitnych deszyfrantek. Członkami zespołu głównego kryptografa Dilly'ego Knoxa byli między innymi Margaret Rock (1903-1983), która studiowała matematykę i była jedną z najbardziej wydajnych pracownic, oraz Mavis Lever (1921-2013), która odegrała kluczową rolę w odszyfrowaniu wiadomości, które przyczyniły się do zwycięstwa Wielkiej Brytanii w bitwie o Matapan w marcu 1941 roku.

Jej największym osiągnięciem było rozszyfrowanie zakodowanej wiadomości Abwehry wysłanej z Belgradu do Berlina w grudniu tego samego roku, która zaintrygowała ją, ponieważ nie zawierała litery "L". Wiadomość ta umożliwiła następnie rozszyfrowanie danych wyjściowych z niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, dzięki czemu Brytyjczycy byli w stanie nie tylko monitorować działania Abwehry, ale także nadawać fałszywe wiadomości, co było szczególnie ważne dla powodzenia lądowania w Normandii.

O zaletach obu kobiet mogą świadczyć słowa Dilly Knox, która wielokrotnie prosiła o podwyższenie ich niskich pensji: "[Mavis] jest niezwykle zdolna i użyteczna... a [Margaret] jest w rzeczywistości czwartą lub piątą najlepszą z całego zespołu Enigmy i równie użyteczna jak niektórzy "profesorowie"".

Dzięki filmowi Kod E nigmy(The Imitation Game) prawdopodobnie najbardziej znaną kobietą z Bletchley jest kryptoanalityk Joan Clarke (1917-1996), która została zastępcą szefa Barrack 8, gdzie pracował również Alan Turing.

Do Bletchley trafiła w 1939 roku z Uniwersytetu Cambridge, gdzie jako jedna z nielicznych studentów ukończyła z wyróżnieniem dwa kierunki matematyczne - jako kobieta nie otrzymała jednak tytułu naukowego.

Początkowo pracowała jako urzędniczka za dwa funty tygodniowo, ale już po kilku dniach sprawdziła się na tyle, że przydzielono jej osobne biurko w gabinecie Turinga, gdzie szybko opanowała jego ręczną metodę kryptoanalityczną, zwaną banburyzmem.

Na przydzielonym jej stanowisku urzędnika miała prawo tylko do jednej trzeciej wynagrodzenia, w przeciwieństwie do innych kryptoanalityków, ponieważ skale płac brytyjskich tajnych służb nie liczyły kobiet, więc łańcuch dowodzenia zachował ją jako lepiej ocenianego lingwistę, mimo że jak na ironię wymieniła "żaden" w kolumnie "języki".

Jednym z największych osiągnięć Joan Clarke było rozszyfrowanie wiadomości dotyczących niemieckich U-Bootów atakujących alianckie statki przewożące wojska i zaopatrzenie z USA do Europy. Według historyka Michaela Smitha, autora kilku książek na temat Projektu Enigma, było to jedno z najtrudniejszych zadań: Joan przetwarzała wiadomości w czasie rzeczywistym, a wyniki zostały niemal natychmiast wykorzystane do przeprowadzenia operacji wojskowych, które uratowały tysiące istnień ludzkich.

Mimo że była jedną z najwybitniejszych osób zajmujących się odszyfrowywaniem wiadomości w Bletchley, w świadomości publicznej zaistniała dopiero jako dziewczyna Alana Turinga, który - jak sama twierdzi - oświadczył się jej wiosną 1941 roku. Choć już następnego dnia zwierzył się jej ze swojej homoseksualnej orientacji, ich zaręczyny trwały kilka miesięcy, zanim Turing zerwał je w przeczuciu, że nie zniesie małżeństwa. Pozostali bliskimi przyjaciółmi aż do jego dobrowolnej śmierci w 1954 roku.

My też służyliśmy

Wiele dziewcząt lubiło pracować nad szyframi i kodami - Joan Clarke i Margaret Rock nadal pracowały w Bletchley Park dwadzieścia lat po wojnie. Jednak większość dziewcząt z Bletchley, w tym Mavis Lever, wróciła po wojnie do normalnego życia.

Podobnie jak bohaterowie The Bletchley Circle, pozostały one w roli gospodyń domowych i konieczności udawania, że nie wykonały żadnej specjalnej pracy podczas wojny, zaprzeczając swoim zdolnościom i inteligencji.

Rzeczywiście, tak zwany "bar małżeński", ograniczenie nałożone przez władze, szkoły i firmy do lat 60. XX wieku, uniemożliwiało zamężnym kobietom zatrudnienie w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji, w tym w nauczaniu, pracy biurowej i służbie dyplomatycznej. Jest to jeden z powodów, dla których tylko około 38% kobiet w Wielkiej Brytanii pracowało po wojnie, a tylko kilkaset z 8000 kobiet z Bletchley Park kontynuowało pracę w tajnych lub bezpiecznych służbach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz