Wejście do porodu! #3 Szósty poród

Serial
Alžběta Samková
| 29.8.2023
Wejście do porodu! #3 Szósty poród
Zdroj: Shutterstock

Położna Alžběta Samková i ratownik medyczny Vít Samek na zmianę piszą o sytuacjach, w których stawką jest zdrowie, a czasem nawet życie. Zaletą jest to, że w tym przypadku zwykle na końcu pojawia się dziecko.

Podczas mojej praktyki pracowałem w trzech oddziałach szóstych, odwiedziłem kilka innych, a większość mojej praktyki spędziłem odwiedzając oddziały szóste w domu. Trzy lata temu sam zostałem szóstoklasistą. Z całym tym doświadczeniem jestem prawie pewien, że kobiety mają zasadniczo tylko cztery podstawowe potrzeby na szóstym oddziale. Są to:

Potrzeba miłości i kochającej opieki
Chodzi o to, aby matka była bezpieczna, zabezpieczona i jak najwięcej przebywała ze swoim dzieckiem. Każdy z nas potrzebuje dużo oksytocyny, hormonu miłości, jak się go często nazywa. Nie tylko po to, aby macica była dobrze oczyszczona i otulona, ale także po to, aby świeżo upieczona matka mogła dobrze karmić. Ale co nie mniej ważne, potrzebujemy dużo oksytocyny, aby matka mogła zakochać się w swoim dziecku.

Potrzeba dobrego jedzenia i picia
Kobieta urodziła, a nawet najłatwiejszy poród to proces, który wymaga dużo energii. Nie mówiąc już o tych klasycznych czy skomplikowanych. Po porodzie sześcioraczki przestają spać bez przerwy, a ogólna ilość snu, w porównaniu do poprzedniego trybu życia, jest bardzo mała. Ponadto jej ciało leczy się po ciąży i porodzie i zaczyna karmić piersią. Dlatego wysokiej jakości dieta dla sześciotygodniowego dziecka jest bardzo ważna. Być może nie trzeba wyjaśniać kwestii wystarczającej ilości płynów, ale zawsze należy o tym wspomnieć.

Potrzeba odpoczynku
Wysokiej jakości sen po porodzie i możliwość odpoczynku z dzieckiem, które również odpoczywa, a najlepiej śpi. Złota zasada nowych matek: jeśli dziecko śpi - matka śpi. Zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach... Tak, każda z nas odpoczywa inaczej. Niektórym wystarczy dwudziestominutowy prysznic, innym samotny spacer, ale zawsze trzeba spróbować choć trochę przespać bezsenne noce.

Potrzebujesz dobrej rady
Żyjemy w czasach, które przynoszą nam przytłaczającą ilość informacji. Człowiek często gubi się w ilości porad i zaleceń, a co dopiero taki zmęczony szóstoklasista. Miej pod telefonem eksperta, najlepiej w zasięgu ręki, który wesprze Cię w Twoich odczuciach i intuicji. To jest droga do tego słynnego "poradnika dla dziecka".

Mężczyźni za heroinę

Vit Samek

Ratownik

 • Krwawienie
 • RESUSCYTACJA
 • Resuscytacja dziecka
 • Mrtvička
 • Drgawki gorączkowe

Alžběta Samková

położna

 • Kiedy udać się do szpitala położniczego
 • Jak napisać plan porodu
 • Sześć tygodni

Usiądź w kącie.

W XIX wieku zwyczajem było, że pielęgniarka znajdowała się z dzieckiem w kącie. Nie żeby klęczały na grochu... Pomieszczenie, w którym zwykle rodziła kobieta, przykrywano płachtą, tworzono kącik, a za płachtą mogła przebywać tylko położna, kobiety asystujące i ojciec dziecka. Nasze przodkinie pozostawały w kącie tak długo, jak było to konieczne lub jak długo pozwalały im na to ich obowiązki.

Nasze przodkinie nie miały takiej wiedzy i możliwości jak my, ale mimo to wiedziały, że sześciotygodniowy okres jest bardzo trudny. To jeden z powodów, dla których o szóstoklasistach mówiło się wiele rzeczy, które ich korciły. Na przykład, czy wiesz, że w niedzielę nie wolno było chodzić na muzykę ani do piwnicy, bo diabeł by ją zabrał? Dawało to świeżo upieczonym matkom czas na podleczenie, odpoczynek po ciąży i porodzie, relaks...

Jeśli połączymy potrzeby matek i systemu opieki, trudno będzie znaleźć szczęśliwe i zadbane sześciotygodniowe dziecko.

Dzisiejsze matki w przeważającej większości zaczynają na oddziałach położniczych w szóstym tygodniu ciąży, gdzie przebywają od trzech do pięciu dni. Jedną matką i jednym dzieckiem opiekuje się 5-8 położnych, 5-8 pielęgniarek pediatrycznych, 2-4 pediatrów, 2-4 położników, 1-3 sanitariuszy i 1-3 sprzątaczek.

O szóstej rano kontrola matki i dziecka rozpoczyna się od dyżuru nocnego, w którym uczestniczą położna i pielęgniarka pediatryczna. Następnie jest śniadanie, sprzątanie, obchód położniczy (sprawdzanie matki), obchód pediatryczny (sprawdzanie dziecka), przekąska, powrót pielęgniarki pediatrycznej i położnej oraz rozwiązanie operacji wynikających z obchodu.

Kontynuujemy lunch, następnie przychodzą wizyty od Ciebie i innych osób, a około godziny 17:00 wydawana jest kolacja. Następnie położna i pielęgniarka z dziennej zmiany przychodzą sprawdzić stan matki i dziecka. Po nich przychodzi położna i pielęgniarka z nocnej zmiany i zaczyna się noc z noworodkiem. Wiele dzieci budzi się w nocy i śpi w ciągu dnia lub spędza noc, karmiąc piersią...

Czy już to widzisz? Jeśli połączymy potrzeby matek i system opieki, trudno będzie znaleźć szczęśliwe i zadbane szóste dziecko.

"Nie martw się o piersi".

Na oddziale sześciotygodniowym zwykle nie można odpocząć, szpitalne jedzenie jest wszędzie, matka ma tak wiele rad, że nie wie, w co wierzyć, i ma przy sobie swoich bliskich tylko podczas kilku godzin odwiedzin. Oddzielanie dzieci od matek to temat sam w sobie.

Najtrudniej jest matkom po raz pierwszy po ostrym cięciu cesarskim. Te matki potrzebują dużo opieki, potrzebują odpowiedzi na wiele pytań.

Twoje dziecko jest gotowe na błędy! Jedyną rzeczą, która naprawdę przeszkadza mu w pierwszych dniach i tygodniach, jest brak otuchy i miłości.

Przejdź kurs lub konsultację z PA na temat sześciu miesięcy i karmienia piersią. Upewnij się, że wiesz, czego możesz się spodziewać i jak to może przebiegać. Nie polegaj na "nalewaniu" na oddziale położniczym lub poradach z Internetu.

Kiedy zostaniesz przyjęta na salę porodową lub wcześniej, dowiedz się, czy na oddziale przedporodowym są dodatkowe sale, w których Twój partner lub inni członkowie rodziny mogą być z Tobą po porodzie.

Na oddziale położniczym

Skorzystaj z jednej z trzech opcji podczas przechodzenia z oddziału porodowego na oddział szósty.

1. wychodzę z dzieckiem i nie wypuszczam go z ramion. "Cieszę się, że mogę poczekać, aż pielęgniarka nauczy mnie opieki nad dzieckiem, czuję się dobrze, chodzę i jestem w stanie zająć się dzieckiem. Dziękuję."

2. Szczęśliwy środek: pozwalam pielęgniarce pediatrycznej wziąć dziecko na chwilę, wytrzeć je olejkiem, wprowadzić dziecko do systemu (stworzyć dokumentację, sprawdzić dziecko). W międzyczasie przeniosę się na OIOM, a kiedy już się zadomowię lub wezmę prysznic, chciałbym zabrać swoje dziecko.

3. Potrzebuję intensywnej opieki, nie jestem w stanie opiekować się dzieckiem. Czy istnieje możliwość opieki nad dzieckiem przez partnera lub bliskiego krewnego? Należy z niej skorzystać. Jeśli nie, priorytetem jest stan matki i jak najlepsze wyleczenie jej, aby mogła jak najszybciej zająć się dzieckiem.

Sześć miesięcy

Skoncentruj się na sobie i dziecku tak bardzo, jak to możliwe. Wykresy i liczby nie są ważne, ważne jest to, jak zachowuje się dziecko, jakie sygnały daje, co jest dla niego wygodne, a co niewygodne. Wiele rzeczy poznasz i zrozumiesz dopiero z czasem i wiele rzeczy się zmieni.

Na oddziale przedporodowym spotkasz wiele osób. Słuchaj i zadawaj pytania tym, którym intuicyjnie ufasz. Innym po prostu pozwól odejść. I zadbaj o dobre jedzenie!

Co jeść

 • Unikaj żywności produkowanej przemysłowo
 • Proste, szybkie i łatwe w przygotowaniu posiłki
 • Jedz ten sam posiłek nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
 • Wybieraj składniki wysokiej jakości
 • Nieznacznie zwiększ spożycie białka i dobrej jakości tłuszczów.
 • Upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość warzyw i owoców
 • Umiarkowane spożycie cukrów i słodyczy
 • Ogranicz spożycie soli
 • Jedz ryby
 • Pij co najmniej 1,5 do 2 litrów płynów dziennie.
 • Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, uważaj na niektóre mikroelementy

  Źródło: sestinedelky.cz

Nie planujesz niczego na pierwszy dzień po powrocie do domu. Z wyjątkiem własnej łazienki, rosołu, dobrego obiadu (nie ugotowanego przez sześciotygodniowe dziecko!) i przytulania się razem w swoim wyjątkowym łóżku. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ale jak tylko możesz...

Znajdź miejsce lub dwa do karmienia dziecka. Dobrym pomysłem jest posiadanie napoju i miski z czymś do dziobania - jabłka, orzechy, owoce... Rozgość się jak w gnieździe.

Nie zapomnij o jedzeniu i piciu. Jedz nawet wtedy, gdy jesteś tak zmęczony, że nie możesz nawet myśleć o jedzeniu. Odpoczywaj. Jeśli nie musisz wstawać rano z łóżka, nie rób tego. Jeśli musisz, połóż się z dzieckiem rano lub po południu. Naucz się odpoczywać ze swoim potomstwem.

Pamiętaj, że masz w genach pokolenia swoich matek, babć, prababć. One wszystkie wychowały swoje potomstwo i Ty masz to w sobie. Osobą, która może najlepiej zaopiekować się Twoim dzieckiem jesteś Ty. Twoje dziecko jest gotowe na błędy! Jest też dość "gumowate", czyli gotowe na Twoje niezdarne dłonie... Jedyne, co naprawdę przeszkadza mu w pierwszych dniach i tygodniach, to brak poczucia bezpieczeństwa i miłości.

Wszyscy, którzy oczekują, że szóste dziecko pojawi się wśród was: spróbujcie stworzyć dla niej taki kącik. Gniazdo, w którym poczuje się bezpiecznie, pewnie i z miłością. Dbajcie o swoje sześciotygodniowe dziecko tak, jak tego potrzebuje, bo wtedy będziecie mogli doświadczyć pięknego stanu zadowolonej matki z zadowolonym dzieckiem. Taki jest bowiem cel szóstego dziecka, moi drodzy.

Wierzcie w siebie i wierzcie w swoje dzieci. Trzymajcie kciuki!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz