Kariera nie jest brudnym słowem

Praca
Lucie Václavková
| 25.8.2023
Kariera nie jest brudnym słowem
Zdroj: Shutterstock

Dzisiejsza kariera bardziej przypomina drabinę niż wspinaczkę, po której wspinamy się w górę, czasem w bok, a czasem wisimy do góry nogami. Chcemy wykorzystywać nasze talenty i mocne strony, ale także mieć czas na życie osobiste. Czy to rzeczywistość w naszym otoczeniu, czy raczej mit?

Początkowe warunki zatrudnienia kobiet w naszym kraju są pod wieloma względami bardzo podobne do tych w innych krajach na zachodzie. Dziewczęta mają taki sam dostęp do edukacji jak chłopcy, a nawet więcej kobiet niż mężczyzn kończy dziś studia wyższe. Mamy przepisy antydyskryminacyjne, które zapobiegają dyskryminacji kobiet (i nie tylko kobiet) i zapewniają równe płace. Mamy także kodeks pracy chroniący kobiety w kontekście macierzyństwa.

Dla wielu czeskich kobiet problemem jest jednak samo zdobycie i utrzymanie pracy (jakiegokolwiek rodzaju), nie mówiąc już o karierze zawodowej. W porównaniu europejskim jesteśmy jednym z krajów o największym "negatywnym wpływie macierzyństwa" na wskaźniki zatrudnienia kobiet, które wynoszą około 60% dla matek z dziećmi poniżej 15 roku życia.

Jako doradca, kiedy rozmawiałem z klientami, przyjaciółmi i znajomymi o tym, co jest najbardziej irytujące w naszym życiu i rzuca nam kłody pod nogi, najczęstsze skargi to:

 • Chcę pracować na pół etatu i nie mogę nic znaleźć.
 • Nie dostaję interesujących możliwości.
 • Brakuje mi wykształcenia/doświadczenia w danej dziedzinie.
 • Mój partner mnie nie wspiera.
 • W miejscu, w którym mieszkam, nie ma wystarczającej liczby ofert pracy.
 • Po urodzeniu dzieci nie mam dostępu do interesujących projektów.
 • Nie wiem, jak prosić o pieniądze.
 • Jestem dyskryminowany, ponieważ mam dzieci / jestem stary / jestem chory.
 • Mam niską samoocenę i czuję, że nic nie mogę zrobić.
 • Mam dzieci i chcę pracować, ale nie wiem, jak sobie z tym poradzić.

Wyniki różnych badań potwierdzają, że bariery te nie są odosobnione, ale stanowią problem ogólnospołeczny. Według ankiety przeprowadzonej przez Instytut Socjologii CAS i CVVM, prawie 60% kobiet doświadczyło dyskryminacji przynajmniej raz w życiu. Najbardziej znaczącymi problemami są niekorzystne warunki płacowe, brak awansu na wyższe stanowiska i przeszkody w rozmowach kwalifikacyjnych, w których pytania dotyczące życia prywatnego i rodzinnego są nadal częstym elementem. Są one najbardziej powszechne w przypadku kobiet, które mają już dzieci i kobiet w wieku 30-44 lat.

Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Republice Czeskiej wynosi 21,8% i jest drugą co do wielkości w UE. Według badań przeprowadzonych przez Business for Society, tylko 44% kobiet wraca do swojego pierwotnego pracodawcy po urlopie rodzicielskim, podczas gdy co druga (!) kobieta postrzega główną przeszkodę w powrocie do pracy jako brak dostępu do opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Osiem na dziesięć matek traci możliwość skorzystania z elastycznych godzin pracy, zwłaszcza w niepełnym wymiarze godzin. Tylko 11% kobiet pracuje w niepełnym wymiarze godzin, w porównaniu na przykład do trzech czwartych kobiet w Holandii.

Ale czeskie kobiety nie siedzą z założonymi rękami i nie próbują szczęścia jako przedsiębiorcy. Nie tylko kobiety z małymi dziećmi, ale także kobiety po pięćdziesiątce mają trudności ze znalezieniem pracy. Według Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw, liczba kobiet-przedsiębiorców wzrosła dziesięciokrotnie od 2011 roku.

Przygotuj się

Wszyscy napotykamy różne przeszkody i "wewnętrznych sabotażystów" podczas naszej kariery. Trudno jest rozwiązać te, nad którymi nie mamy kontroli w najbliższym czasie. Wciąż jednak istnieje szereg okoliczności, na które mamy wpływ lub przynajmniej możemy je kontrolować.

Aby znaleźć satysfakcję z pracy, musimy zrozumieć siebie, mieć wystarczającą ilość informacji na temat trendów na rynku pracy i w edukacji. Ważne jest również, aby wiedzieć, kto może nas wesprzeć. Działanie, chęć uczenia się i próbowania nowych rzeczy są również niezbędne.

Inwentaryzacja osobista

 • Co wiesz, a czego jeszcze musisz się nauczyć,
 • co sprawia ci przyjemność, a co sprawia, że zaciskasz zęby,
 • jakie są Twoje osiągnięcia i co chciałbyś robić inaczej,
 • jakie są twoje mocne strony i gdzie masz rezerwy,
 • skąd czerpiesz energię i co ci ją zabiera.

Podczas gdy niektóre rzeczy warto śledzić przez dłuższy czas (mocne strony), inne (co lubisz, co zrobiłeś dobrze, co zabiera ci energię) są przydatne do częstszego odpowiadania. Nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych narzędzi, wystarczy papier i ołówek. Z mojego doświadczenia wynika, że kobietom trudno jest odkryć swoje mocne strony i nazwać sukcesy. Co może pomóc?

Zapytaj współpracowników, przyjaciół, członków rodziny o ich opinię, często będziesz zaskoczona osobistymi cechami, które w tobie doceniają. Zapisz, czego w sobie nie lubisz, jakie są twoje słabości i dla każdej z nich spróbuj znaleźć przynajmniej jedną mocną stronę, która może się za nią kryć. Sporządź listę osiągnięć życiowych i zawodowych, a także wpadek. Zastanów się, co sprawiło, że osiągnąłeś sukces lub przezwyciężyłeś trudną sytuację. Chociaż może się to wydawać wysiłkiem, który nie prowadzi do niczego konkretnego, pomoże to zwiększyć poczucie własnej wartości i poprawić osobistą prezentację.

Zarówno w przypadku poszukiwania pracy, jak i zleceń freelancerskich, kontakty i powiązania społeczne odgrywają kluczową rolę. Jeśli chcesz zbliżyć się do możliwości, zacznij budować sieć kontaktów i dołącz do społeczności profesjonalistów o tym samym obszarze wiedzy lub podobnych zainteresowaniach. Sieci społecznościowe (np. LinkedIn, Facebook) to świetne narzędzia, ale równie ważne są spotkania networkingowe, udział w konferencjach i innych wydarzeniach.

Jednocześnie obserwuj rynek, oferty pracy i płace, aby nie przegapić tego, jak zmienia się zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach i ile pieniędzy możesz zażądać. Warto wiedzieć, na jakie stanowiska jest zapotrzebowanie w danej okolicy. Na przykład Economic Times poinformował, które zawody są najbardziej poszukiwane w każdym regionie, a które stanowią nadwyżkę. Bardzo pomocne są portale z ofertami pracy i porównywarki wynagrodzeń, takie jak Platy, MůjPlat lub IPSV, a także różne badania wynagrodzeń.

Pokaż się

Show What You Do! to tytuł książki Austina Kleona i jednocześnie jedna z najlepszych rekomendacji zawodowych. Jest ona korzystna nie tylko dla artystów, pisarzy i wszelkiego rodzaju twórców, ale także dla wszystkich innych, którzy chowają efekty swojej pracy do szuflady. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, matką na urlopie rodzicielskim, pracownikiem czy niezależnym profesjonalistą, masz moc Internetu i mediów społecznościowych, aby pokazać, co masz.

Zacznij od stworzenia osobistego portfolio. Wyobraź sobie swoją karierę i życie jako sprawę detektywistyczną, która ma pewnego rodzaju samodzielną teczkę opisującą wszystkie istotne okoliczności, a także zawierającą niezbędne dowody. Co się w niej mieści? Szukając pracy lub zdobywając pracę freelancera, wiele razy znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiał udowodnić, co faktycznie potrafisz i jaką pracę wykonałeś.

I uwaga, nie jest to tylko kwestia przydatna dla grafików, fotografów, copywriterów i innych kreatywnych zawodów. Dobrze przygotowane portfolio pomoże ci stworzyć i zaktualizować wysokiej jakości CV, profil w mediach społecznościowych, stworzyć osobistą obecność w sieci, a nawet pomóc ci w rozmowie kwalifikacyjnej. Kolejną korzyścią jest zwiększona pewność siebie i pewność siebie, zarówno wobec siebie, jak i innych. Dzieje się tak, ponieważ masz w ręku dowody na to, co już zrobiłeś, co osiągnąłeś lub czego nowego się nauczyłeś.

 • Zacznij rejestrować i analizować to, co już zrobiłeś lub co obecnie robisz. Odnosi się to do edukacji, samej pracy i innych rzeczy, które składają się na twoje życie (rodzina, zainteresowania, wolontariat, praca w niepełnym wymiarze godzin).
 • Nie zapomnij o dokumentach, których możesz użyć, aby udowodnić swoją wartość (certyfikat szkolenia, referencje od pracodawców lub klientów, próbki pracy, zdjęcia, artykuły).
 • Aby ułatwić sobie poruszanie się, podsumuj wszystko w przejrzystej tabeli, pokazując okres i stanowisko, opis działalności lub roli oraz podsumowanie najważniejszych kompetencji.
 • Wybierz to, co jest istotne dla Twojej osobistej prezentacji.

Kształć się

Jeśli chcesz utrzymać i rozwijać swoją karierę, nie możesz obejść się bez edukacji. Nie pozwól, aby niekompletne wykształcenie, brak doświadczenia w branży lub słabe umiejętności językowe Cię powstrzymywały. Dobrą wiadomością jest to, że dziś możesz uczyć się z niemal każdego miejsca, na różne sposoby i często za darmo. Przydatne mogą być książki, blogi, podcasty, filmy, kursy online lub społeczności w mediach społecznościowych. W przypadku wielu zawodów nadal będziesz potrzebować formalnego szkolenia lub kwalifikacji, ale na szczęście wiele szkół oferuje obecnie kształcenie na odległość.

Dobrą alternatywą dla zwykłych kursów komercyjnych jest portal Naučmese, który oferuje kursy z zakresu marketingu, biznesu, rozwoju osobistego lub IT, a także tematy związane z wypoczynkiem. Ponadto na rynku istnieją dziesiątki organizacji, które oferują kobietom różne projekty szkoleniowe w celu wznowienia kariery. Do sprawdzonych organizacji pozarządowych należą Women for Women, Aperio, Attavena, Spiralis, EKS, Inbaze i GLE. Jeśli szukasz czegoś w swojej okolicy, sprawdź ośrodki macierzyńskie, rodzinne lub społeczne, lokalne organizacje non-profit, a nawet zapytaj w urzędzie pracy.

Wykonywanie własnych projektów, wolontariat lub mentoring to również ciekawe i dostępne sposoby na zdobycie nowych umiejętności.

Przejdź do działania

Ale cały proces samokształcenia jest bezużyteczny, jeśli nie wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i nie podejmiesz działania. Wiele osób przechodzi jeden kurs po drugim, poprawiając swoje CV, biznesplan lub markę osobistą, pozostając w miejscu. Z drugiej strony, istnieją odnoszące sukcesy kobiety biznesu, które nie uczestniczyły w żadnych kursach i uczyły się na bieżąco.

Możesz bać się odrzucić lata praktyki; zaczynanie od nowa jest po prostu ryzykowne. Co więcej, łatwo może się zdarzyć, że nawet po zmianie pożądana satysfakcja nie nadejdzie. Co robić? Zanim podejmiesz poważną decyzję, warto zastanowić się, czy w porozumieniu z pracodawcą możesz wprowadzić zmiany w obecnym stanowisku i warunkach pracy lub przenieść się do innego działu. Wynika to z faktu, że jako osoba wtajemniczona masz znacznie lepszą pozycję negocjacyjną niż osoba z zewnątrz.

Inną świetną pomocą są małe degustacje, najmniejsza możliwa porcja tego, co cię pociąga. Na przykład Hana Michopulu, która przez wiele lat działała w branży gastronomicznej, a także prowadziła własne bistro, poradziła osobom zainteresowanym posiadaniem własnej kawiarni, aby poświęciły chwilę na zatrudnienie się w restauracji lub innym lokalu. Będziesz mógł posmakować, jak to jest naprawdę i będziesz miał możliwość wycofania się, jeśli praca nie spełni twoich oczekiwań.

Następnie, w trudnych chwilach (a nie jest ich mało), docenisz możliwość omówienia z kimś swojej sytuacji, podzielenia się doświadczeniem i uzyskania informacji zwrotnej. Pomocna może być nie tylko rodzina lub przyjaciele, ale także koledzy z branży lub zaangażowanie w społeczność internetową.

Ostatnia wskazówka. Porzuć porównania do supermocnych kobiet, których historie pojawiają się od czasu do czasu. Oprócz ciężkiej pracy i wizji, one również miały szczęście mieć kogoś, kto je wspierał. Nie musisz robić wszystkiego sama. Jeśli masz kogoś, kogo możesz poprosić o pomoc, zrób to.

Co zawsze pomaga?

 • Ustalenie, co jest obecnie najważniejsze, a co można sobie odpuścić,
 • zaangażowanie partnera i innych członków rodziny i zachęcanie ich do większej samodzielności,
 • delegowanie zadań poza rodzinę, a jeśli to możliwe, korzystanie z płatnej pomocy,
 • dbać o siebie, bo zdrowie ma się tylko jedno.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz