Nie musisz umieć programować, by pracować w IT. Możesz mieć talent w tej dziedzinie do czegoś innego

Era cyfrowaKobiety w IT
Programowanie
Współpraca
Lucie Kocurová
| 12.2.2024
Nie musisz umieć programować, by pracować w IT. Możesz mieć talent w tej dziedzinie do czegoś innego
Zdroj: Shutterstock

Przyjdź do IT, jest przyszłość, elastyczność, pół etatu i pieniądze. I każdy może to robić. Prawdopodobnie już wcześniej czytałeś lub słyszałeś podobne zwroty. Oczywiście wtedy mówi się również, że coś jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Czy dotyczy to również świata IT?

Jak wyobrażasz sobie programistę UX, analityka danych, projektanta stron internetowych, po prostu "geeka"? Może zobaczysz otyłego, pryszczatego nerda, może eleganckiego komputerowego czarodzieja niczym Neo z Matrixa, ale najprawdopodobniej będzie to mężczyzna. I nic dziwnego, bo takie wyobrażenie idealnie odpowiada czeskiej rzeczywistości. Według danych Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej, w Czechach tylko 9,3 proc. kobiet pracuje w branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a wśród studentów informatyki jest ich tylko nieco więcej - 12 proc.

Szkoda, bo według serwera www.platy.cz najwięcej w Czechach zarabiają menedżerowie najwyższego szczebla, a zaraz za nimi informatycy ze średnią pensją 65 000 koron. Pozostawili w tyle również prawników z 57 tysiącami koron i bankierów, którzy według serwera zarabiają średnio około 51 tysięcy koron. Serwery pracy są pełne stanowisk IT, których nie można obsadzić, ponieważ "nie ma ludzi". Dlatego w ostatnich latach nieustannie można natknąć się na oferty różnych kursów mających na celu przygotowanie do świetlanej i bogatej przyszłości w świecie technologii informatycznych. Niektóre z nich skierowane są wprost do kobiet, malując im w żywych barwach, jak to po kilku tygodniach nauki dostaną dobrze płatną i elastyczną pracę w firmie IT. Ale czy to naprawdę takie proste? Czy naprawdę każdy może przejść do nowej branży?

Jesteś dobry w obsłudze komputera

"W szkole zawsze lubiłem matematykę i fizykę, wieczorami grałem w gry na komputerze i nigdy nie miałem problemu z uruchomieniem lub zrobieniem czegokolwiek. Ale kiedy decydowałam, co robić po ukończeniu szkoły średniej, informatyka nawet nie przyszła mi do głowy" - mówi Eva Hankusová z Pragi. Ostatecznie zdecydowała się studiować finanse i w ciągu kilku lat została odnoszącym sukcesy kierownikiem projektu w międzynarodowej firmie. U progu trzydziestki urodziła dwójkę dzieci i wraz z przyjaciółką założyła ośrodek położniczy. Podczas gdy jej przyjaciółka zajmowała się programem, Eva używała komputera do tworzenia różnych arkuszy kalkulacyjnych, list i modeli. Wtedy po raz pierwszy usłyszała sugestię: "Zapisz się na kurs komputerowy i zajmij się informatyką, jesteś w tym dobra".

Podcast Future Is Now

Żyjemy w czasach, które jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za science fiction. Z drugiej strony technologie, które widzimy wokół nas, często mają korzenie w cywilizacjach liczących tysiące lat. Jak wyciągać wnioski z historii, jak poruszać się w chaosie i jak nie myśleć, że jesteśmy pępkiem świata i najlepszą rzeczą, jaka jeszcze się na nim wykluła? W specjalnej serii podcastów dla magazynów Finmag i Heroine, naukowiec i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji Tomas Mikolov oraz archeolog i badaczka Sara Polak omawiają to wszystko i nie tylko.

Aby zapisać się na oba te kursy, należy przejść procedurę rekrutacyjną. W Czechitas kładzie się duży nacisk na motywację; kandydat powinien być entuzjastyczny i mieć pomysł, w jaki sposób wykorzysta zdobytą wiedzę i umiejętności. Zainteresowanie jest około siedem razy większe niż możliwości, a odbycie kilku krótszych kursów bardzo pomaga, ponieważ dowodzi, że ma się poukładane w głowie. Green Fox Academy ma czterorundowy proces rekrutacyjny: pierwsza runda to formularz zgłoszeniowy, w którym bootcamp zadaje już kilka podstawowych pytań, druga testuje myślenie poznawcze za pomocą specjalnie opracowanej gry, w której rozwiązuje się różne sytuacje, podczas gdy psychologowie organizacyjni badają, jak kandydat myśli i zachowuje się pod presją. Ci, którzy pomyślnie przejdą test poznawczy, przechodzą do trzeciej rundy, która jest przeprowadzana w języku angielskim, podobnie jak rozmowa kwalifikacyjna. "Trudno dziś dostać pracę w IT bez znajomości języka angielskiego, a trzeba go znać przynajmniej na podstawowym poziomie komunikacji" - podkreśla Barbora Wachtlová. "Wielu kandydatów odpada z naszej firmy z powodu braku umiejętności językowych". Procedura obejmuje również symulację programowania, podczas której oceniane są umiejętności cyfrowe i zdolność do pracy w zespole.

Prawdziwa praca zaczyna się jednak dopiero wraz z procesem rekrutacji. Jak wspomina Eva Hankusová, studiowanie jest naprawdę wymagające, choć jednocześnie doładowujące. "Myślisz sobie: trzy miesiące po kilka godzin dziennie, dam radę. Ale kiedy masz też pracę i rodzinę, to jest to prawdziwa walka, nawet dla twojego partnera" - mówi. "Zwykle dziewczyny rozwodziły się po kilku tygodniach, bo nagle dzieci nie były odbierane, pranie prasowane, a obiad gotowany. Kiedy masz wolne, masz do czynienia z końcowym projektem, który musisz obronić. Żyjesz tylko danymi lub programowaniem, w tej chwili nie ma nic innego. Bardzo się wspieraliśmy, nasza społeczność była niesamowita". Należy powiedzieć, że z trzydziestu przyjętych kobiet tylko dwie nie ukończyły kursu, a jedna z nich była w ciąży.

"W naszych superintensywnych kursach dajemy uczestniczkom dwa tygodnie do namysłu. Jeśli w tym czasie stwierdzą, że program nie jest dla nich, zwracamy im pieniądze" - mówi Barbora Wachtlová z Green Fox Academy. Podczas czteroipółmiesięcznego kursu studenci podchodzą kolejno do trzech egzaminów, z czego do każdego z nich mają dwie próby. "Zdarza się, że niektórzy po prostu nie zdają egzaminu i musimy się z nimi pożegnać. Takie są zasady. Ale nasi studenci są w codziennym kontakcie z mentorem, który oczywiście widzi przed egzaminem, kto ma problem i oferuje indywidualną pomoc. Nie jest naszym celem rekrutowanie wielu osób, a następnie wyrzucanie ich z egzaminów, więc proces selekcji jest dla nas kluczowy" - wyjaśnia.

Jak rozumieć reklamy?

HTML, CSS - podstawowe języki do tworzenia stron internetowych.

JavaScript - jeden z najczęściej używanych języków wszech czasów, najczęściej używany do tworzenia interaktywnych części sieci, na przykład przy użyciu frameworków ReactJS lub Angular.

SQL - język programowania używany do tworzenia zapytań podczas pracy z danymi w relacyjnych bazach danych.

Python, R - najczęściej używane języki programowania do nauki o danych. Python jest językiem uniwersalnym, obecnie jednym z najczęściej używanych w historii.

Java, C#, PHP - języki obiektowe o szerokim zakresie zastosowań, wszystkie działają inaczej pod maską i nadają się do różnych typów projektów.

Power BI - oprogramowanie do interaktywnej wizualizacji danych.

Praca w IT nie jest dla każdego, ale jest dla znacznie większej liczby osób niż obecnie. Firmy zdają sobie sprawę, że nie mogą czekać, aż ktoś zapewni im wystarczającą liczbę wykwalifikowanych pracowników i same przykładają się do pracy.

W jaki sposób? Jeśli firmy chcą rekrutować, muszą dotrzeć do kobiet, których wciąż jest dziesięć razy mniej niż mężczyzn w IT. Sposobem na dotarcie do nich jest wsparcie partnerów edukacyjnych. Jednym z przykładów jest firma informatyczna Accenture, która postawiła sobie za cel osiągnięcie równowagi płci we wszystkich swoich biurach do 2025 roku.

Aby osiągnąć ten cel, wspiera czeskich pionierów Czechitas, z którymi wyprodukowała serię filmów, aby przedstawić podstawowe koncepcje.

Accenture współpracuje obecnie w szczególności z Green Fox Academy i zrekrutował już 100 młodszych programistów poprzez swój bootcamp. Bootcamp programistyczny jest jedynym akredytowanym programem w Czechach, który gwarantuje absolwentom pracę.

W 95 procentach przypadków Urząd Pracy dofinansuje przekwalifikowanie osób poszukujących pracy kwotą 50 000 koron czeskich. Nauczą się oni programowania w 17 tygodni, podczas gdy kurs trwa 10 miesięcy / 37 tygodni w przypadku zatrudnienia.

Szeroki zakres kursów oferuje również Step IT.

Najpopularniejsze stanowiska w Accenture

  • Analityk ds. technologii

Tłumaczy wymagania biznesowe i identyfikuje najlepsze rozwiązania, a także uczestniczy i wspiera testowanie wydajności, integracji i systemu. Gwarantuje dotrzymanie terminów wdrożenia każdego rozwiązania, zapewnia szkolenia użytkowników i buduje relacje z klientami - zarówno z działami biznesowymi, jak i IT. Praca wykonywana jest w multidyscyplinarnych zespołach (technicznych, funkcjonalnych, biznesowych) lokalnie i zdalnie.

  • Analityk ds. doradztwa technologicznego

Obejmuje pracę w zakresie strategii i doradztwa technologicznego oraz współpracę z zespołami biznesowymi i technologicznymi klienta. Analityk lub analityczka ocenia obecny stan architektury, modelu operacyjnego, infrastruktury, integracji, organizacji i porównuje go z pożądanym poziomem wydajności lub określoną wizją lub strategią. Określa, jakie kroki są potrzebne do osiągnięcia określonych celów. Rozwiązuje problemy związane ze starszymi systemami. Zdobywa doświadczenie w różnych sektorach i regionach.

  • CyberArk Security Analyst

W ramach Accenture's Prague Cyber Fusion Center, w którym pracuje ponad 180 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, wspiera klientów na całym świecie w obronie przed szybko zmieniającymi się możliwościami cyberprzestępców. Jest odpowiedzialny za wdrażanie i obsługę oprogramowania CyberArk, które chroni urządzenia końcowe i konta uprzywilejowane. Zapewnia, że procesy związane z zarządzaniem kontami uprzywilejowanymi są dobrze udokumentowane. Doradza w zakresie najbardziej odpowiedniego wykorzystania oprogramowania CyberArk dla poszczególnych klientów.

  • Młodszy Analityk Danych

W ramach swojej pracy stosuje procedury matematyczne i analityczne do rzeczywistych rozwiązań biznesowych. Opracowuje rozwiązania analityczne z wykorzystaniem modeli predykcyjnych, optymalizacji i eksploracji danych dla międzynarodowych klientów z różnych branż. Celem jest rozwiązanie problemu klienta i zwiększenie efektywności jego usług poprzez wykorzystanie nowych technologii i/lub dostawców usług. Pracuje z technologiami takimi jak Python, SQL, Tableau, Power BI.

  • Programista dla platformy ServiceNow

Dostosowuje, wdraża i utrzymuje platformy ServiceNow klientów. Obowiązki obejmują konfigurację systemu, opracowywanie niestandardowych funkcji po stronie klienta i serwera, udzielanie porad technicznych, przygotowywanie specyfikacji technicznych, wspieranie testowania i wdrażania oraz przestrzeganie standardów wdrażania i najlepszych praktyk technicznych, zrozumienie potrzeb biznesowych i standaryzacji procesów oraz uwzględnienie ich w projekcie i wynikach.

Ten artykuł został napisany we współpracy z naszym partnerem, firmą Accenture.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz