Pierwsza transseksualna kongresmenka, rekordowy udział i równość w badaniach. Najlepsze rzeczy, które wydarzyły się w tym roku

2022
LGBTQIA+MenstruacjaMoja bohaterkaNaukaPiłka nożnaPolitykaPotraty
Pozytywne wiadomości
Prawa człowiekaTransUbóstwo menstruacyjneUkraina
Gabriela Knížková
| 15.2.2024
Pierwsza transseksualna kongresmenka, rekordowy udział i równość w badaniach. Najlepsze rzeczy, które wydarzyły się w tym roku
Zdroj: Shutterstock

Wydawać by się mogło, że ten rok był naznaczony tylko złymi wiadomościami: rozpoczęła się wojna na Ukrainie, świat już trzeci rok zmaga się z pandemią koronawirusa, a kryzys gospodarczy uderzył w nasze życie. Mimo to w społeczeństwie wydarzyło się wiele rzeczy, za które możemy być wdzięczni. Heroine.cz wybrała zatem piętnaście najważniejszych pozytywnych wydarzeń, które uszczęśliwiły nas w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

1) Solidarność Czechów

Wojna na Ukrainie wywołała falę pomocy finansowej i materialnej. W ciągu pierwszych trzech tygodni Czechy zebrały najwięcej pieniędzy w historii krajowych zbiórek: pół roku po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę napłynęły już ponad cztery miliardy koron. Według Czeskiej Telewizji, w 2022 roku Czesi przekażą na cele charytatywne około dziewięciu miliardów koron. Poza Ukrainą najczęściej wspieraliśmy spalone lasy w Czeskiej Szwajcarii lub ustanowione projekty, takie jak Konto Bariery, pomagające osobom niepełnosprawnym.

2. książki o doświadczeniach osób queer i statusie kobiet

Dziennikarz i prezenter Filip Titlbach opublikował w tym roku książkę zatytułowaną We Were Always Here. Jest to trzynaście intymnych wywiadów, które otwarcie opisują codzienną rzeczywistość osób queer w Czechach i trudności, z jakimi borykają się w społeczeństwie. Książka przygląda się tematowi z różnych perspektyw - terapeutycznej, językowej, prawnej, ale także z punktu widzenia popkultury. "Książka ma sens, może pomóc kilku osobom, dlatego jej miejsce jest całkowicie niezachwiane. Rzadko mam takie poczucie sensu mojej pracy, jak w przypadku tej książki, a to doświadczenie dało mi silne wewnętrzne przekonanie, że to właściwa rzecz do zrobienia" - powiedział mojej koleżance Janie Ciglerovej w wywiadzie dla drukowanej publikacji Heroine we wrześniu tego roku. Również w październiku ukazała się książka prawniczki i felietonistki Šarki Homfray "Why Are We So Angry?", którą ochrzciła podczas tegorocznej konferencji World According to Heroine. W zbiorze dwudziestu czterech esejów Homfray wykorzystuje dane, aby wyjaśnić, dlaczego znaczenie ma nie tylko zdolność jednostki, ale raczej otoczenie społeczne, które systematycznie stawia kobiety w niekorzystnej sytuacji.

3. czeskie ciotki pomagają

Inicjatywa Ciocia Czesia świętowała swoje drugie urodziny festiwalem Krucha jak Bomba. Niezależna grupa stara się pomóc polskim kobietom w ich staraniach o legalne przerwanie ciąży. Ciocia oznacza po polsku ciotkę, a Czesia to skrót od imienia Czesław i ma przywodzić na myśl Czechy - czyli Teta Češa. Członkowie inicjatywy mają wspólne polskie pochodzenie i mieszkają w Czechach, gdzie chcą zapewnić wsparcie materialne i psychologiczne Polkom w ich drodze do aborcji.

4. Wsparcie dla Prague Pride

W tegorocznej paradzie Prague Pride wspierającej osoby LGBTQ+ wzięła udział największa liczba odwiedzających w historii: około 60 000. Tęczowy Festiwal tradycyjnie odbył się w połowie sierpnia i oferował ponad 150 różnych wydarzeń wspierających społeczność queer. Burmistrz Pragi Zdeněk Hřib (Piraci) i jego żona poprowadzili paradę, która była kulminacją tygodniowego wydarzenia. Uczestnicy przeszli przez centrum do Letnej, gdzie odbyły się koncerty i program towarzyszący.

5. Adopcja przez pary tej samej płci w Chorwacji i na Kubie

Chorwacja i Kuba zezwalają na adopcję dzieci przez pary tej samej płci. Na Kubie jedna z najbardziej liberalnych ustaw dotyczących tęczowych rodzin w Ameryce Łacińskiej weszła w życie po referendum we wrześniu tego roku: 67% głosujących opowiedziało się za jej wprowadzeniem. Ustawa odnosi się również do przemocy na tle płciowym, zezwala na macierzyństwo zastępcze i zachęca pary do równego podziału prac domowych.

6. Brazylia ma transpłciowe kongresmenki

Na początku października Brazylia wybrała dwie pierwsze transseksualne kongresmenki do swojego parlamentu. Stan Sao Paulo jest reprezentowany przez Erikę Hilton, podczas gdy jej koleżanka Duda Salabert zdobyła mandat w stanie Minas Gerais, donosi Reuters. W 2018 r. prawniczka i aktywistka Robeyoncé Lima wywalczyła sobie miejsce w zgromadzeniu stanowym stanu Pernambuco, stając się pierwszą transseksualną kobietą wybraną na urząd polityczny w tym stanie: jest ona również pierwszą brazylijską transseksualną prawniczką przyjętą do lokalnej palestry zawodowej.

7. Bezpłatne środki wspomagające miesiączkowanie

Szkocja zaczęła dostarczać darmowe produkty menstruacyjne. Ma to na celu zwalczanie tak zwanego ubóstwa menstruacyjnego i pomoc kobietom, których nie stać na comiesięczny zakup produktów menstruacyjnych. Kraj ten był pierwszym na świecie, który podjął podobny krok, donosi BBC. W międzyczasie, w 2018 roku, lokalny rząd zatwierdził bezpłatne środki menstruacyjne dla studentów. Nie bez znaczenia jest fakt, że w sierpniu tego roku słowacki region Bańska Bystrzyca również zainspirował się Szkocją.

8) Kobiety w San Marino mają prawo do aborcji

Po 150 latach zakazu, San Marino zalegalizowało prawo do aborcji. Posunięcie rządu jest odpowiedzią na zeszłoroczne referendum, w którym 77% miejscowej ludności opowiedziało się za zmianą prawa w celu zalegalizowania aborcji. Kraj ten dołącza do innych silnie katolickich krajów w Europie, takich jak Irlandia, gdzie aborcja została zalegalizowana w 2018 r., również w wyniku referendum.

9 Hiszpania wprowadza zgodę

Hiszpania zmieniła definicję gwałtu. Stanowi on teraz stosunek płciowy bez zadeklarowanej zgody w kraju. Ustawa, znana jako "Tylko tak znaczy tak", otrzymała zielone światło w sierpniu 205 głosami w lokalnym parlamencie. Debata społeczna na temat zgody i gwałtu została wywołana w 2016 r. przez przypadek kobiety, która została zgwałcona przez pięciu mężczyzn na festiwalu w Pampelunie: w sądzie przedstawiono wówczas argumenty, że nagranie wideo zrobione przez mężczyzn było dowodem na to, że kobieta wyraziła zgodę na stosunek, ponieważ na nagraniu leżała nieruchomo z zamkniętymi oczami.

10. Uznanie dla pomijanych kobiet naukowców

Brytyjska fizyczka Jessica Wade napisała ponad 1600 wpisów w Wikipedii poświęconych kobietom naukowcom, które zostały pominięte w społeczeństwie. "Ludzie zakładają, że dziewczęta nie wybierają nauk ścisłych, ponieważ ich to nie interesuje", skomentowała swoje osiągnięcie dla NBC News. "Chodzi o to, że dziewczęta są już zainteresowane. Muszą tylko być świadome swoich możliwości i czuć wsparcie ze strony rodziny i nauczycieli".

11. Równość płci w badaniach naukowych

Agencja Grantowa Republiki Czeskiej zaczęła promować równość płci w badaniach naukowych. Od 2023 r. nakłada obowiązek przedstawienia planu równości płci w ramach wniosku o finansowanie: jest to jedno z kryteriów oceny w konkursie. Przedstawiając swoje plany, naukowcy płci męskiej i żeńskiej muszą wykazać, że ich działalność nie dyskryminuje żadnej płci i że dąży do równych szans dla mężczyzn i kobiet.

12. Šimáčková Laurenčíková zostaje komisarzem ds. praw człowieka

Nową komisarz rządu ds. praw człowieka została Klára Šimáčková Laurenčíková, która odegrała kluczową rolę w tworzeniu stanowiska rzecznika uniwersyteckiego w FAMU. Zastąpiła na tym stanowisku Helenę Válkovą. Šimáčková Laurenčíková była jedną z zeszłorocznych My Heroines, a jako komisarz zajmuje się promowaniem praw dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Wcześniej pełniła funkcję wiceministra edukacji, doradcy ministra pracy i spraw społecznych, pracowała w Instytucie Jedlička i szkołach dla dzieci niepełnosprawnych oraz w organizacji charytatywnej Republiki Czeskiej.

13. kobieta sędzią na mistrzostwach w piłce nożnej

Po raz pierwszy w historii kobieta sędziowała mecz Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Trzydziestoośmioletnia francuska sędzia Stéphanie Frappart sędziowała mecz pomiędzy Niemcami i Kostaryką w ramach kwalifikacji na początku grudnia, przypomniał magazyn Football Club. Frappart ma już na swoim koncie szereg innych osiągnięć w karierze: w maju, na przykład, została pierwszą kobietą, która sędziowała finał Pucharu Francji pomiędzy FC Nantes i OGC Nice, który oglądał również prezydent Emmanuel Macron.

14. pierwsza zawodowa strażaczka w Czechach

Republika Czeska ma pierwszą w historii zawodową strażaczkę. Michaela Žďárská, która we wrześniu rozpoczęła służbę w praskiej zawodowej straży pożarnej. do praskiej zawodowej straży pożarnej. Przeszła testy fizyczne, medyczne i psychologiczne bez wyjątku i z taką samą łatwością, jak wszyscy jej koledzy.

15. Uniwersytet Karola ma rektora-kobietę

Historia zapisała się również na Uniwersytecie Karola. W lutym tego roku po raz pierwszy na jego czele stanęła kobieta: doktor Milena Králíčková. Wcześniej przez cztery lata pełniła funkcję prorektora ds. studenckich. Králíčková chce utworzyć biuro rzecznika praw studentów i nauczycieli, podobne do tego, które działa na FAMU w Pradze. Ma również nadzieję, że jej wybór jest sygnałem, że że zbliżamy się do równych szans dla kobiet i mężczyzn.

#positivnesheroine

  • A to jeszcze nie wszystko. Kolejny ładunek pozytywnych wiadomości można znaleźć w drukowanym wydaniu Heroine 6/2022 z Johanną Nejedlovą na okładce. Jakie wiadomości uszczęśliwiły w tym roku dziennikarza Filipa Titlbacha, sędzię Kateřinę Šimáčkovą lub socjolog Lucie Jarkovską? Dowiedz się w magazynie.
  • A co Ciebie uszczęśliwiło w 2022 roku? Daj nam znać i śledź hashtag #positivnesheroine
  • Tematem przewodnim ostatniego numeru w tym roku jest seks. Mówi się, że ludzie o feministycznym światopoglądzie cieszą się lepszym seksem niż inni. Potrafią porzucić wyobrażenia o tym, co jest, a co nie jest normalne, a wzajemny szacunek jest niezbędny. Heroine prezentuje pierwszy numer poświęcony seksowi. To również wiadomość, która ucieszy.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz