Mężczyźni je porzucili, same noszą wodę. Jak wygląda niepewne życie matek w największych afrykańskich slumsach

Afrykańskie kobiety
Kenia
Kibera
Nairobi
RaportSamotne matki
Slumsy
Życie w slumsach
Martin Weiser
| 12.2.2024
Mężczyźni je porzucili, same noszą wodę. Jak wygląda niepewne życie matek w największych afrykańskich slumsach
Zdroj: Shutterstock

Zaopiekować się dziećmi, zdobyć wodę, znaleźć jakąkolwiek pracę, wyżywić rodzinę. Następnego dnia znowu. I marzyć o lepszej przyszłości, przynajmniej dla swoich dzieci. Kobiety w ubogich mieszkaniach w slumsach Kibera, zaledwie kilka kilometrów od centrum Nairobi, przez większość czasu nie mogą polegać na mężczyznach. Opowieści o tym, jak partner zostawił kobietę, gdy dowiedział się, że jest w ciąży, nikogo tu nie zaskoczą.

Wtorek, 5.30. Poranek w chacie

Słońce wzejdzie nad Nairobi za godzinę. Norene go nie zobaczy. Malutka chatka z blachy falistej, w której mieszka ze swoimi dwuletnimi bliźniakami, nie ma okna, przez które mogłyby przenikać promienie. Nie ma tam również urządzeń sanitarnych, bieżącej wody ani żadnych urządzeń elektrycznych. Dwudziestotrzyletnia samotna matka przygotowuje więc śniadanie w odrapanym kociołku nad ogniem z węgla drzewnego. Jak co dzień, będzie to owsianka, jak miejscowi hojnie nazywają mąkę kukurydzianą zmieszaną z wrzącą wodą.

Dzień z życia mieszkańców slumsów Kibera uchwycony przez Martina Weisera:

Podobne sceny przed świtem w Kenii rozgrywają się w tysiącach najzwyklejszych budynków w okolicy. Kibera, największy slums w Afryce, wstaje wcześnie. Ale jakiego dnia się obudzi, większość z miliona jej mieszkańców nie wie. Nie wie tego również Norene. Nie wie, jaką będzie miała dziś pracę, ile zarobi, czy będzie miała czas dla swoich dzieci.

7:08 Życie za dwa dolary dziennie

Ludzkie mrowisko tętni życiem. Główne asfaltowe drogi wyłożone sklepami i straganami sprzedającymi przekąski, artykuły gospodarstwa domowego, a nawet węgiel drzewny, tętnią życiem setek ludzi idących do szkoły lub pracy. Wąskie boczne uliczki również tętnią życiem, a czerwonawo-brązowy brud wije się przez rozpadające się adobe i blaszane domy, wraz z otwartymi kanałami odwadniającymi, miejscami pełnymi błota i śmieci.

Z jednego z domów wyszła właśnie trzydziestokilkuletnia kobieta w klapkach, białej koszuli nocnej i z kostką mydła w ręku. Przeszła kilka metrów, po czym zatrzymała się ze zdziwieniem, gdy zauważyła, że nikt nie czeka przed kwartetem publicznych pryszniców, do których zmierzała. "Nie ma prądu, nie ma ciepłej wody" - powiedziała jej Violet, która jest odpowiedzialna za prysznice.

Życie w Kiberze

KiberaKibera, co tłumaczy się jako "las" lub "dżungla", to slums w stolicy Kenii, Nairobi. Znajduje się zaledwie dziesięć minut jazdy od serca tej czteromilionowej metropolii. Na dwóch i pół kilometra kwadratowego na wysokości ponad 1700 metrów żyją tu setki tysięcy ludzi z różnych grup etnicznych i religijnych. Nikt nie zna dokładnej liczby mieszkańców. Szacunki wahają się od około ćwierć miliona do miliona. do miliona. Większość z nich żyje za mniej niż dwa dolary dziennie, około połowa jest bezrobotna.

"Pewnego dnia chcę wykonywać pracę moich marzeń, być szefem kuchni" - planuje Norene. "Odkładam te niewielkie pieniądze, które zostały mi w banku, aby zaoszczędzić na kurs gotowania, abym mogła spełnić swoje marzenie" - mówi, dodając, że lepsze kwalifikacje mogą być drogą do stabilnej pracy i dochodów.

Kurs wprowadzający, na który się zapisała, kosztuje 20 000 szylingów. Do tej pory udało jej się zaoszczędzić siedem tysięcy, czyli 1 420 koron.

Zajęło jej to ponad rok.

16.03. Wysoka inflacja i zaginieni mężczyźni

Z labiryntu alejek, gdzie grupa małych dzieci bawi się ze śmiechem, młody mężczyzna w spodniach dresowych i kolorowej koszulce znajduje drogę do pryszniców, niezrażony faktem, że nie jest gorąco. Jest jednym z niewielu "odpornych" ludzi przez cały dzień. "Modlimy się, żeby w końcu to naprawili", mówi do niego Violet. Chciałaby, aby prąd został przywrócony najpóźniej do wieczora, kiedy prysznice są najbardziej poszukiwane poza porannymi godzinami szczytu. W przeciwnym razie sprzedaż w ciągu dnia pozostanie znacznie poniżej oczekiwań.

Z drugiej strony, im mniej klientów, tym więcej czasu na sprawdzenie szczegółów w czerwonej księdze dłużników, gdzie skrupulatnie zapisuje wszystkich, którzy biorą prysznic lub wodę pitną na kredyt, ponieważ nie mają wystarczającej ilości pieniędzy. A przede wszystkim spokojnie porozmawiać w przyjemne popołudnie z kobietami, które od czasu do czasu wpadają. Rozmawiają o dzieciach, codziennym życiu i o tym, jak zmienia się Kibera.

Martin Weiser

"Można powiedzieć, że ulice są bardzo czyste w porównaniu do tego, jak wyglądały kiedyś. Mamy też teraz publiczne toalety, podczas gdy wcześniej nie mieliśmy żadnej" - mówi Winnie, przewodniczka po slumsach i wolontariuszka w Winnie Nursery, opisując niektóre z kluczowych zmian w ciągu ostatnich pięciu lub sześciu lat. Wcześniej, jak mówi, mieszkańcy korzystali głównie z "latającej toalety" - załatwiali swoje potrzeby do torby, a następnie upuszczali ją jak najdalej od domu. "Chodziliśmy więc z parasolami, ponieważ nigdy nie wiedzieliśmy, czy coś nas nie uderzy".

Tematem, o którym kobiety spędzają dużo czasu rozmawiając z Violet, jest niepokój spowodowany gwałtownie rosnącymi cenami żywności. "Mama shower" w prostym sklepie z kilkoma podstawowymi produktami, którym teraz zarządza dla przyjaciółki, zwraca uwagę na takie rzeczy jak chleb tostowy, który rok temu kosztował 80 szylingów, a teraz kosztuje 120. Nastąpił również dramatyczny wzrost cen innych rodzajów towarów. Podczas gdy cały świat boryka się z wysoką inflacją, jest znacznie gorzej, gdy mamy mniej niż 50 koron dziennie.

Kolejnym "problemem", który przychodzi mi na myśl, są mężczyźni, według słów jednej z tutejszych kobiet, istoty, które są "leniwe, z których bardzo niewielu pracuje, a jeszcze mniej jest odpowiedzialnych". To właśnie tutaj, pod prysznicami, nieobecność mężczyzn jest uderzająco zauważalna. Być może nie jest to aż tak zaskakujące, że nie są oni odpowiedzialni za pranie bielizny czy czyszczenie dywanów, ale nie są oni widoczni podczas noszenia dziesięciolitrowych żółtych kanistrów z wodą, które kobiety lub ich dzieci ciągną dwa po dwa lub jeden po drugim, często z całych sił. A jeszcze bardziej mężczyźni w domu. Historie tych, którzy opuścili partnerkę, gdy odkryli, że jest w ciąży, są aż nazbyt powszechne.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz