Popadli w długi, więc sprzedają swoje nieletnie córki. Kobiety w Iraku głodują i często decydują się na samobójstwo

Afganistan
Globalne ocieplenie
Irak
Kobiety w niekorzystnej sytuacjiWojnaWywiadZmiana klimatu
Markéta Kutilová
| 22.1.2024
Popadli w długi, więc sprzedają swoje nieletnie córki. Kobiety w Iraku głodują i często decydują się na samobójstwo
Markéta Kutilová

Chociaż Irak jest krajem bogatym w ropę naftową, zmaga się głównie ze skutkami zmian klimatycznych i skutkami walk z Państwem Islamskim, które zajęło część Iraku w 2014 r. Wendy Barron, która pochodzi z Nowej Zelandii, zarządza projektami humanitarnymi CARE w tym kraju. Większość projektów, do których przyczynia się również czeski rząd, koncentruje się na rehabilitacji w zakresie wody, urządzeń sanitarnych i opieki zdrowotnej. Bez pomocy w kraju nękanym skutkami wojny i suszy cierpią w szczególności kobiety i dzieci, a masowa migracja jest nieuchronna.

Kiedy po raz pierwszy odwiedziłeś Mosul i jakie były Twoje wrażenia? W końcu miasto zostało mocno zniszczone podczas walk z Państwem Islamskim i w 2017 r. Mosul przypominał zbombardowane Drezno.

Pierwszy raz był w 2019 r. Wtedy Mosul zaczął się już odbudowywać i ludzie powoli wracali. Rozpoczęła się również odbudowa międzynarodowego lotniska czy szpitali, z których pięć z ośmiu zostało zniszczonych podczas walk. Teraz Mosul zaczyna powstawać z popiołów. Ale nie tylko ludzie ucierpieli z powodu Państwa Islamskiego; niestabilność, walki i lokalne niepokoje istniały na długo przed tym.

Zobacz galerię zdjęć Markety Kutilovej z Iraku:

Jak konkretnie pomagacie?

W szczególności staramy się poprawić tragiczną sytuację w zakresie wody, warunków sanitarnych i higieny. Mamy również pieniądze z czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jest to projekt mający na celu zapewnienie wody dla 400 000 osób. Budujemy i naprawiamy wodociągi, wiercimy studnie, edukujemy ludzi. Pokazujemy ludziom, jak bezpiecznie przygotowywać jedzenie, dostarczamy zestawy higieniczne zawierające mydło, szampon, uczymy ich nawyków higienicznych.

Czy uważasz, że mieszkańcy Iraku są tak niewykształceni, że trzeba ich uczyć podstawowych nawyków higienicznych?

Chodzi raczej o przypominanie im i zapobieganie. Problem polega na tym, że nie mają dostępu do wody wysokiej jakości, więc należy dostosować nawyki, aby choroby się nie rozprzestrzeniały i nie wybuchały epidemie.

Markéta Kutilová

Bez wody i bez upraw

Czy w Iraku widać skutki globalnego ocieplenia?

Mógłbym o tym mówić cały dzień. Temperatury rosną, burze piaskowe są częste, rzeki wysychają. Woda jest ogromnym problemem z powodu wysychania rzek i wód gruntowych. Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Irak jest piątym krajem na świecie najbardziej dotkniętym globalnym ociepleniem.

W ciągu ostatnich trzech lat zaobserwowaliśmy spadek opadów deszczu, a temperatura rośnie. Na przykład w 2013 roku w mieście Duhok było wyjątkowo 42 stopnie; teraz jest to średnia temperatura. W Bagdadzie temperatura rutynowo przekracza 50 stopni. W ciągu ostatnich pięciu lat zasolenie gleby wokół Basry na południu kraju wzrosło o 5000 procent, zmniejszając powierzchnię gruntów nadających się do uprawy i zmniejszając produkcję roślinną.

Irak potrzebuje wody, opieki zdrowotnej i edukacji

Wendy Barron, pochodząca z Nowej Zelandii, kieruje irackim biurem globalnej organizacji CARE. Jej wieloletnia praca humanitarna w Iraku koncentruje się na okolicach Mosulu. Mosul, miasto z ciągłością osadnictwa od czasów starożytnych, zostało zdobyte przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego w czerwcu 2014 r. W październiku 2016 r. rozpoczęła się ofensywa mająca na celu jego odbicie, która trwała do lipca 2017 r. Infrastruktura miasta została poważnie uszkodzona. Infrastruktura miasta została poważnie zniszczona. W wyniku wojny w latach 2014-2017 5,9 miliona Irakijczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

W ciągu ostatnich trzech lat dzięki działaniom CARE udało się przywrócić dostęp do wody pitnej dziesiątkom tysięcy mieszkańców regionu oraz wesprzeć rozwój dwóch lokalnych szpitali, by miały szansę zaspokoić podstawowe potrzeby setek tysięcy osób w regionie. Zapewniono szkolenia dla zawodów technicznych odpowiedzialnych za zapewnienie zrównoważonego dostępu do wody pitnej. Jednocześnie kilkuset lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych i niemedycznych zostało przeszkolonych w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, ochrony przed COVID-19 i podejścia do pacjentów uwzględniającego płeć.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz