Niedługo potem trafiła do szkoły specjalnej. "ADHD to moja supermoc", mówi Kadár.

ADHDKobiety w polityceMoja bohaterkaMy Heroine 2022PolitykaPrzemoc domowaPrzemoc seksualna
Włączenie
Wywiad
Ilona Kleníková
| 16.1.2024
Niedługo potem trafiła do szkoły specjalnej. "ADHD to moja supermoc", mówi Kadár.
Tomáš Beran

Jako współzałożycielka No Punishment Initiative walczy z przemocą domową i seksualną. Ma odwagę zmieniać świat na lepsze i ma coś, co każdy aktywizm lub ruch musi zrobić, aby upewnić się, że nie pozostanie tylko z pięknymi wizjami. Potrafi planować, organizować i realizować. Klára Kadár to kolejna bohaterka, która wyłoniła się z nominacji czytelników w projekcie My Heroine.

Zostałaś nominowana do wyzwania My Heroine, ponieważ jesteś współzałożycielką inicjatywy Without Punishment. Jak się w to zaangażowałaś?

Tak naprawdę stało się to dzięki wpisowi na Facebooku prawniczki Lucie Hrdé. W zeszłym roku napisała ona o sprawie, w której sprawca brutalnej przemocy domowej i gwałtu wyszedł z sądu z zawieszeniem. Napisała, że nie wie już, co robić, a kilka osób napisało do niej: "Zmieńmy to!". Potem szukali kierownika projektu, pierwotnie miało to być płatne stanowisko, ale szybko im to wyperswadowałem. Dałem im wstępną analizę tego, ile wszystko będzie kosztować i skąd wziąć pieniądze, a oni zaczęli wymyślać, jak zorganizować cały projekt. Uzgodniliśmy, że zrobię to za darmo.

Od księżniczki przez prezydenta, astronautę po zoologa. Partnerką projektu My Heroine jest Barbie

"Filozofią Barbie jest to, że dzięki lalce małe dziewczynki mogą być kimkolwiek chcą. Lalka Barbie zawsze reprezentowała fakt, że każda kobieta ma wybór." - Ruth Handler.

Od 1959 roku lalki Barbie inspirują dziewczynki w ich odkrywczej podróży i prowadzą je do uświadomienia sobie, że mogą być tym, kim chcą. Od księżniczki po prezydenta, od astronauty po zoologa. Nie ma zawodu, którego Barbie nie opanowała, próbując ponad 200 zawodów w swoim długim życiu. Podkreśla również zawody, w których nadal reprezentowany jest niewielki odsetek kobiet. A jednak podkreśla niezwykłe kobiety, które nie unikały przeszkód i osiągnęły wielki sukces.

Co udało się osiągnąć dzięki inicjatywie "Bez karania"? Co osiągnęliście?

Tysiąc osób przyszło na inauguracyjny Marsz Bez Kary w zeszłym roku, to było coś wielkiego. W tym momencie zrozumieliśmy, że o tej sprawie będzie się mówić. W ciągu trzech miesięcy udało nam się zebrać ponad milion koron, z czego wynika, że ludzie chcą się tym zająć. Wiosenna konferencja w Senacie dla społeczności zawodowej - sędziów, prawników i innych osób z branży - również była wypełniona po brzegi.

Tomáš Beran

Klára Kadár w sukience Boss, 7299 CZK. Answear.cz.

Apeluje Pan do opinii publicznej o nagłośnienie problemu niskich wyroków, a do ekspertów o zmianę sytuacji w terenie.

Tak. Organizowane są seminaria szkoleniowe na temat psychologii ofiar, aby sędziowie wiedzieli, jak radzić sobie z traumą i jak może zachowywać się ofiara. Ponieważ nawet sędziowie mają pewne wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać "właściwa" ofiara. Ale potem na sali sądowej siedzi przed nimi ofiara, która nie jest posiniaczona, która nie płacze, która idzie do pracy. Te stereotypy znajdują następnie odzwierciedlenie w wyrokach. Dlatego ważne jest, aby ludzie, którzy o czymś decydują, byli wyedukowani w tej kwestii. Problem polega na tym, że zbyt mało osób uczestniczy w tych seminariach.

Edukacja jest niezbędna

Czy prawo również powinno zostać zmienione? Mówi się o nowej definicji gwałtu.

Obecnie gwałt wymaga użycia "przemocy". Istnieje definicja bezbronności, ale oznacza ona na przykład wpływ alkoholu lub narkotyków. Nie obejmuje ona zjawiska usztywnienia się ofiary, co ma miejsce w większości przypadków. Mózg ocenia, że prawdopodobnie umierasz i paraliżuje cię. Całkowicie się wyłączasz.

A sędziowie o tym nie wiedzą?

Nie wiedzą nawet, że niektórzy eksperci tego nie wiedzą, to jest problem. Często jesteśmy oskarżani o próby wpływania na sędziów.

Czy tego chcemy?

Nie można wpłynąć na nikogo poprzez edukację. Dajesz im tylko trochę wiedzy i to od nich zależy, co z nią zrobią.

Ubrania do sesji zostały wypożyczone przez Answear.cz. Zdjęcia: Tomáš Beran; makijaż i stylizacja: Natále Host; produkcja: Linda Majerová

Specjalne: Moja bohaterka 2022

Możesz poznać więcej bohaterek w drukowanej wersji Heroine i w Internecie w sekcji My Heroine 2022 special.

Jak myślisz, kto jest Moją Bohaterką 2022? Czy znasz wyjątkową kobietę w swojej okolicy?

Daj nam o niej znać i nominuj ją!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz