"Dzięki za podtrzymanie mnie na duchu". Michal Radar Vrátný, Ridina Ahmedová, The Film Critic's Wife i inni dzielą się historiami o odwadze i wdzięczności.

Historia autorstwaKomunikacjaRelacjeWspółpraca
Anna Urbanová
| 4.1.2024
"Dzięki za podtrzymanie mnie na duchu". Michal Radar Vrátný, Ridina Ahmedová, The Film Critic's Wife i inni dzielą się historiami o odwadze i wdzięczności.
Priscilla Du Preez, Unsplash

Jakie słowa potrzebowałeś usłyszeć w czasie, gdy zmagałeś się z trudnościami? Kto kiedykolwiek dodał ci otuchy, nawet przelotnie, co dało ci wiarę i pewność siebie, by zrobić ważny krok? Zapytaliśmy siedem silnych osobowości.

Czasami nie doceniamy mocy słów i polegamy na znalezieniu pomocnej dłoni, jak to mówią, tylko na końcu własnej ręki. Ale są chwile, kiedy potrzebujemy informacji zwrotnej, wsparcia, a czasem odrobiny surowości i wymagań, aby pomóc nam lepiej zrozumieć ścieżkę, którą chcemy podążać. Chcemy, by ktoś nas wspierał, przytulił i powiedział, że wszystko będzie dobrze. Bez względu na wszystko.

Heroine skontaktowała się z sześcioma wybitnymi postaciami, aby podzielić się historią, w której ktoś podtrzymał ich na duchu w ważnym momencie. Są to historie dużych i małych decyzji, historie słów wypowiedzianych z powagą lub od niechcenia. Czy ty też pamiętasz moment, w którym podzieliłeś się z kimś słowami, które pozostały z tobą?

Michal Radar Vrátný, założyciel siłowni Iron Ball

"Najbardziej jestem wdzięczny za milczenie mojego taty".

Kiedy założyłem Iron Ball, miałem w kieszeni około szesnastu koron. Ale jeszcze bardziej niż pieniędzy brakowało mi doświadczenia, czy to biznesowego, czy zawodowego. Miałem dwadzieścia jeden lat i nie miałem pojęcia, jak to wszystko zrobić. Wiedziałem tylko, że bardzo tego chcę. Wiedziałem, jak powinien wyglądać trening. Wiedziałem, co chcę ćwiczyć z ludźmi i jak ich uczyć. Miałem też przestrzeń, w której mogłem to wszystko robić. Jedyne, czego mi brakowało, to ludzi, którzy by do mnie przyszli. Było kilku entuzjastów, ale to nie wystarczało, by rozwinąć mnie w jakikolwiek rozsądny sposób, nawet na przyzwoity marketing (cokolwiek to wtedy znaczyło). W rzeczywistości nie wystarczało to nawet na moje utrzymanie.

Mój tata przyglądał się temu wszystkiemu. Miał około dwudziestu lat w biznesie w wielu różnych dziedzinach, mniej lub bardziej udanych. Znał się na rzeczy. Widział, jak wielokrotnie walę głową w mur, ale stał z boku i nie wtrącał się zbytnio. Oczywiście, kiedy przychodziłem po radę, udzielał jej, ale nigdy bezinteresownie. Kiedy od czasu do czasu narzekałam, że nie układa mi się finansowo, oczekiwałam, że może zaoferuje mi pomoc. Trzeba przyznać, że nigdy bezpośrednio nie prosiłem o pieniądze, ale było to wyczuwalne między wierszami. Tata milczał.

Chciałbym kiedyś mieć takie jaja jak on.

Dziś jestem mu za to niesamowicie wdzięczny. Chciał, żebym sam rozwiązał zagadkę. Abym nauczył się swojego biznesu. Z perspektywy czasu, nawet gdybym dostał od niego jakiekolwiek pieniądze, wyrzuciłbym je na bzdury. Wynająłbym billboard na Pawlaku czy coś. Ale musiałem wymyślić, jak zrobić dużo za mało, a to dało mi jedną z najcenniejszych lekcji życia - o wiele cenniejszą niż jakakolwiek kwota pieniędzy. Poza wdzięcznością, mam ogromny szacunek dla mojego taty. Za to, że wytrzymał i nie wysłał mi pieniędzy, co musiało być jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakich nie zrobił. Chciałbym kiedyś mieć takie jaja jak on.

Jak dobrze znasz swoich bliskich?

"Każdy ma jakieś wrażliwe miejsca. W związku naturalnie natrafiamy na nie lub dotykamy ich w jakiś sposób. Najtrudniej jest rozmawiać o rzeczach, które wiążą się ze wstydem lub strachem. Są to dwie silne emocje, które mają dużo energii, aby zatrzymać lub utrudnić naturalny proces komunikacji". Tak mówi psycholog Tomas Kvapilik w wywiadzie na temat komunikacji w związkach .

W wywiadzie Tomáš mówi również o kampanii marki Maltesers, która obejmuje karty otwierające serce, które pomógł zaprojektować. Czy miałeś ochotę na odrobinę introspekcji? Na przykład, czy wiesz, jak najważniejszy moment w Twoim życiu nazwałby Twój partner, przyjaciele, rodzice lub rodzeństwo? Zapytaj ich! Może z pomocą zabawnej gry online.

Jana Patočková, influencerka, publicystka

"Po to mnie masz, przyjacielu".

Michaela Karásek-Čejková

Jeśli w czymkolwiek nas okłamywali, to w narracji o romantycznej miłości. W opowieści o absolutnym związku dwojga ludzi, partnerów, pary, która powinna być naszym najwyższym celem i aspiracją w życiu, jeśli chcemy być naprawdę szczęśliwi. Bajka, w której księżniczka znajduje szczęście u boku księcia. Gdzie po prostu się spotykają, zakochują i pozostają razem do końca czasu. Jeśli żyjesz gdzieś indziej niż w bajce, szybko zdasz sobie sprawę, że może być inaczej.

Możesz szukać partnera* przez długi czas, możesz przejść przez wiele bolesnych rozstań, możesz zdać sobie sprawę, że relacje trzeba budować, że nikt nie jest doskonały, nawet ty sam, a może jesteś spełniony przez inne rzeczy - hobby, studia, pracę, a nawet przyjaciół. Romantyczne partnerstwo może po prostu nie być tym, co nas definiuje. A co najważniejsze, może nie być jedyną ważną relacją, która zdefiniuje nasze życie, naszą wartość, nasze szczęście. Dla mnie ta świadomość znajduje potwierdzenie w postaci mojej najlepszej przyjaciółki. Wiem, że kiedy coś dzieje się w moim życiu, ona tam jest.

Szanujemy się nawzajem, nawet jeśli się nie zgadzamy.

Działa to też w drugą stronę. Oboje jesteśmy różni, co przez lata często prowadziło do nieporozumień i kłótni, które byliśmy w stanie przepracować, a razem doprowadziło nas to do tego punktu, do miejsca, w którym szanujemy się nawzajem, mimo że możemy się nie zgadzać (ale zazwyczaj się zgadzamy, wiesz). Znamy nawzajem swoją historię życia, ponieważ dzielimy się jej częścią. I między innymi, moja najlepsza przyjaciółka jest osobą, która będzie przy mnie, gdy będę zmagać się z rzeczami, które są nieuniknione w życiu - jak choroba czy śmierć bliskich.

Na razie razem radzimy sobie z radosną, a czasem trudną codziennością, ja pomagam bardziej swoimi słowami, mową i obecnością, a ona w zamian potrafi być praktyczna w każdych okolicznościach. Ja jestem chaotyczny, ona jest opanowana i ma oko do szczegółów. A kiedy ostatnio pomagała mi załatwić pilne sprawy, z którymi byłoby mi o wiele trudniej poradzić sobie w tej chwili bez samochodu i prawa jazdy, wspomniałem jej, prawdopodobnie po raz setny, że ja i prowadzenie samochodu to coś, czego już nie daję. Powiedziała tylko: "Po to mnie masz".

Żona krytyka filmowego, autorka bloga i książek o tej samej nazwie

"Ale mamo, wojna jest ważniejsza niż to wszystko".

To był duży krok. Podejmowałem decyzję, czy zaoferować pokój w naszym małym domu uchodźcom z Ukrainy. Wiązało się to z wyzwaniami logistycznymi - zorganizowaniem wspólnego zamieszkania dzieci w jednym pokoju, udostępnieniem jedynej wspólnej łazienki, lodówki, stołu i jednego z trzech kluczy do drzwi wejściowych. Ale bardziej martwiłem się o otoczenie. Jak będziemy się czuć? Co jeśli dopadnie nas wyczerpanie i zmęczenie? Co jeśli po prostu nie będziemy się dogadywać po ludzku i będziemy przechodzić od konfliktu do konfliktu? Ale mój mąż poinformował mnie, że damy sobie radę. Dla niego to było tego warte, a mnie dodało odwagi i pewności siebie, których nie mogłam znaleźć sama.

Chciałam mieć taką samą jasność umysłu, jaką mają moje dzieci. Moja ośmioletnia córka ujęła mój staranny zarys sytuacji w jedno zdanie: "Będziesz miała brata w swoim pokoju, przyjdzie obcy chłopiec lub dziewczynka i będziesz musiała się z nimi wszystkim dzielić, od teraz wszystko będzie wspólne, prawdopodobnie nie będziemy się dobrze dogadywać, przynajmniej na początku, a może będą tak smutni z powodu wojny, że nawet nie będziesz ich zbytnio lubić...".

Ta jasność i klarowność dały mi kopa do działania. Moja rodzina była pewna, że mamy swoje miejsce, w naszym domu i w naszych sercach. Oczywiście miałem nadzieję, że to prawda, ale te chwile były dla mnie niezwykle przełomowe. I zachęcające. Natychmiast zarejestrowałem nas jako gospodarzy i zostaliśmy zasypani prośbami o pomoc. Potem poszliśmy na całość - i udało się.

Lenka Vrtišková Nejezchlebová, dziennikarka

"Nie ma o czym dyskutować. Idź i zrób to".

Kiedy miałam czternaście lat, zdecydowałam, że pomimo moich akademickich predyspozycji, nie pójdę do liceum w moim rodzinnym mieście, ale do hotelu gdzieś "pod mostem na autostradzie" w Highlands. Dziś, gdy wyobrażam sobie siebie w roli matki i moje dziecko, które mi to wypala, zastanawiam się: czy byłabym zdolna do hojności, zaufania i odwagi moich rodziców, którzy porzucili swój pomysł na moje studia dla mojego? A na dodatek pozwolili mi wyjechać do szkoły z internatem jako jedynaczce? Z perspektywy czasu, wiele z wiedzy, którą nasiąknęłam w liceum, trochę mi w życiu brakuje, ale uczucie wsparcia i zaufania ze strony "moich starych" pozostało ze mną na zawsze.

Po raz drugi stanęłam przed ważną decyzją na urlopie macierzyńskim z moim drugim dzieckiem. Byłam zatrudniona w magazynie, który od jakiegoś czasu obierał problematyczny kierunek. Rzadko tam pisałam, ale moje nazwisko widniało na nagłówku i zamierzałam w końcu wrócić. Dla solidnego bezpieczeństwa i solidnej pensji. Z córką w szaliku zatrzymałem się w ogródku ulubionego pubu i spotkałem znajomego, który opisał brutalną (ale wiarygodną i świeżą) historię o wyraźnej manipulacji tonem ważnego tekstu w "moim" magazynie. W drodze do domu to dojrzało. Chyba już nie mogę znieść tego, że moje nazwisko widnieje w nagłówku...

Zdałem sobie sprawę, jakiego mam partnera.

Jeszcze na progu zrzuciłam zamiar odejścia na męża. "Myślę, że nie ma nawet o czym dyskutować. I tak do tego doszło... idź tam w poniedziałek" - powiedział. Jak wiele razy wcześniej (i później), zdałam sobie sprawę z tego, jakiego mam w nim partnera i wspólnika. Choć kolejne lata freelancingu były cholernie trudne, nikt nie jest w stanie odebrać mi tego poczucia bliskości i wyraźnego wsparcia.

Zdeňka Šíp Staňková, założycielka inicjatywy Children are People Too.

"Nie zostawię cię i nie będę cię osądzać".

Erika Zrk

Nie mogę powiedzieć, że jestem wdzięczna za jeden konkretny moment. Był to raczej ich ciąg, w którym mój mąż był tym, który okazał mi bezwarunkową akceptację i miłość. Dzięki niemu byłam w stanie przejść przez moje wewnętrzne piekło i wyjść z niego po drugiej stronie. Nie ma raju poza piekłem, ale codzienna podróż pełna cierni i wątpliwości, ale każdy krok się liczy.

Relacje z naszymi dziećmi wskazują nam drogę. Mają teraz dwadzieścia, czternaście i trzy lata. Przeszedłem przez wiele zakrętów w rodzicielstwie i trafiłem w wiele ślepych zaułków. Dziś czuję, że jestem w domu. W wolności, bez przemocy, szacunku i czci. Czuję się w ten sposób komfortowo, podobnie jak moje dzieci. Kiedy rozmawiamy ze sobą i czuję, że komunikują się ze mną otwarcie i bez strachu, daje mi to ogromną siłę.

Był czas, kiedy myślałem, że nigdy nie będę w stanie mieć takiej kontroli jak on.

Ale był czas, kiedy byłam zażenowana mądrością i dobrocią mojego męża, ponieważ czułam, że nigdy nie będę tak "ponad to" jak on. Od dzieciństwa nosimy ze sobą często niepochlebny i nierealistyczny obraz siebie, który potwierdzamy w kółko, dopóki nie przejrzymy przez warstwy wychowania i instytucjonalizacji do naszej duszy. Duszy dziecka, które kiedyś potrzebowało miłości i akceptacji, ale otrzymywało raczej niechciane oceny, polecenia, zakazy i umniejszanie lub odrzucanie jego uczuć. I tak stwardniała.

To zranione dziecko wciąż jest w nas, wściekłe na świat. Dopóki nie dostanie szansy na przeżycie wszystkich swoich emocji, nawet tych, których najbardziej się wstydzi, w bezpiecznym środowisku. Z kimś, komu ufa, kto go nie porzuci, nie osądzi i nie ukarze. Tak jak pokazał mi to mój mąż.

Ridina Ahmed, piosenkarka, muzyk, performerka

"Możesz poprosić o pomoc. Wrażliwość to nie porażka".

Petra Mandová

W sytuacji, gdy coś się psuło, zawsze dobrze było mieć więcej filarów, na których mogłem oprzeć swoją stabilność. Pierwszym dużym kryzysem było dla mnie rozstanie z ojcem trójki moich dzieci. Moja najmłodsza córka miała zaledwie rok. Co dało mi siłę, by przez to przejść? Trójka moich najbliższych przyjaciół. Po prostu mnie wysłuchali, w zasadzie przeszli przez to ze mną. Potwierdziły mi, że bycie "emocjonalną" jest w porządku. Że to w porządku czuć, że nie mogę sobie z tym poradzić.

W tym samym okresie pomogła mi intensywna terapia. W pewnym momencie chodziłam do dwóch terapeutów jednocześnie! Ponieważ każda terapeutka dawała mi coś innego - jedna sama przeszła przez trudną próbę życiową, więc kiedy powiedziała mi "da się to zrobić", wiedziałam, że pochodzi to z jej wnętrza. To dało mi siłę. Druga terapia znów pozwoliła mi zyskać perspektywę. Dała mi mapę mojej sytuacji. Z perspektywy czasu widzę, że czas, w którym świat się rozpada, daje również możliwość poskładania nowego - i bardziej dojrzałego - siebie z gruzów.

Trzymał mnie w ramionach tak długo, jak było to konieczne.

Drugi kryzys jest niedawny i dotyczy momentu, w którym zdecydowałem się upublicznić swoją skórę i pokazać światu swoją wrażliwość (za pośrednictwem podcastu Lard). Myślałem, że jestem na to gotowy, ale miałem intensywny atak paniki, który całkowicie sparaliżował mnie na kilka dni. Pomógł mi trening autogenny, praca z oddechem i praca ze starą traumą z dzieciństwa związaną z zastraszaniem, która nagle wypłynęła na powierzchnię (i z tego powodu mogłam zacząć ją przetwarzać tylko w tym momencie). Pomogło mi zwinięcie się w ramionach mojego partnera, który na szczęście nie doradzał, nie analizował, ale po prostu był ze mną i trzymał mnie mocno w swoich objęciach tak długo, jak było to potrzebne. I pomogli mi wszyscy ludzie, którzy wyrazili swoje wsparcie dla mnie - znajomi i zupełnie obcy. Co oni mi mówili? Powinnaś być słaba. Możesz prosić o pomoc. Wrażliwość to nie porażka.

Jan Povýšil, dziennikarz, pływak paraolimpijski

"Co by było, gdybyś wręczył to sobie?"

Miałem wypadek. Kiedy miałem piętnaście lat, poślizgnąłem się we włoskim parku wodnym, zmiażdżyłem kręgi szyjne i prawie utonąłem. Mogłem poruszać rękami, ale nie nogami. Potem były dwie operacje i rehabilitacja. Uczyłem się na nowo funkcjonować, poruszać się na czterech kółkach. Moi rodzice opiekowali się mną. I właśnie wtedy padło to zdanie: Co by było, gdybyś przekazał to sobie? Nie wiem dokładnie, co miałem złożyć. Ale zdanie wyraźnie mówiło: Musisz sam to złożyć. Jeśli nie nauczysz się tego teraz, będzie to obciążenie dla ciebie i dla nas później.

I tak działałem przez 25 lat. Przywiozłem do domu pięć medali z paraolimpiady. Dziś piszę, mówię w telewizji, uprawiam sport. Rodzice nadal mi pomagają, bo wiedzą, że normalne rzeczy robię sam. Dziś cieszę się z tej drugiej edukacji. Chociaż ta druga... Właściwie była dokładnie taka sama jak przed wypadkiem. Po prostu zmiażdżone kręgi szyjne postawiły małą barierę. I tak znowu sobie z nią poradziliśmy.

Czy chcesz podzielić się swoimi punktami zwrotnymi z innymi, czy też chcesz dowiedzieć się, przez co przeszli Twoi bliscy? Nie wiesz, w którą stronę pójść w tym dialogu? Z odwagą, otwartością i zabawą. Aby zapoznać się z wersją online Kart Otwierających Serca, odwiedź stronę www.maltesers-game.com.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz