Nie każdy chce mieć naturalny i długi poród, mówi ginekolog w podcaście Heroine About Life

Ciąża
Gynekologie
PodcastyPoródPoród i przemoc
Poród naturalny
Prawa reprodukcyjneWywiad
Ilona Kleníková
| 15.12.2023
Nie każdy chce mieć naturalny i długi poród, mówi ginekolog w podcaście Heroine About Life
Tomáš Cetkovský

O zmianach w czeskim położnictwie z ginekolog Táňą Glosovą, która pracowała w szpitalach położniczych w Motolu, Příbramie i Bulovce oraz współtworzyła Centrum Położnictwa. Czy lepiej jest rodzić w małych szpitalach położniczych czy w dużych? I jaki jest największy problem czeskiego położnictwa według ginekologa? Z okazji trwającego Światowego Tygodnia Szacunku dla Porodu przypominamy podcast z serii Heroine About Life.

"Zmieniła się nie tylko atmosfera, ale także niektóre z zalecanych praktyk. I myślę, że są to zmiany na lepsze" - ocenia obecne czeskie położnictwo Táňa Glosová. Jako lekarz ma piętnastoletnie doświadczenie w prowadzeniu porodów w trzech różnych szpitalach położniczych. Monitorowanie, pozycje porodowe i więcej informacji są nadal przedmiotem zainteresowania, ale na przykład temat zachowania łożyska jest już powszechny w szpitalach położniczych i nie zaskakuje już większości personelu medycznego.

Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu Heroine About Life:

Jednak jedna rzecz jest i była kluczowa we wszystkich porodach, zarówno w małych, jak i dużych szpitalach - a jest nią komunikacja. "My, jako pracownicy służby zdrowia, nauczyliśmy się lepiej komunikować z ludźmi", jest przekonana Táňa Glosová. Słaba komunikacja, jej zdaniem, jest odpowiedzialna za traumatyczne przeżycia, które niektóre kobiety wynoszą ze szpitali położniczych.

"Lubię porody. Lubię, gdy przebiegają przyjemnie i naturalnie, nawet jeśli zajmuje to dużo czasu. Moją dobrą cechą jest cierpliwość. To chyba wrodzone. Nie puszczają mi nerwy, potrafię zrozumieć tempo porodu" - zastanawia się ginekolog. Uważa, że ważne jest, aby kobiety czuły, że lekarze mają do nich "dopasowane" podejście. "Nie każdy chce mieć naturalny, długi i spontanicznie przebiegający poród. Wiele osób tego nie chce. To ich boli, chcą pomocy. Uważam, że nie ma sensu nie pomagać tym ludziom, gdy proszą o pomoc" - wyjaśnia dr Glosova. "Wolałabym nie musieć pomagać, ale jednocześnie musimy wczuć się w to, czego chcą ludzie" - mówi.

Podcast Heroine About Life jest również dostępny na Spotify i Apple Podcast.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na Heroine.cz 3 lutego 2022 roku.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz