"Dorastaliśmy z telefonami komórkowymi w rękach". Dlaczego warto obejrzeć My Heroine Johana Bázler?

Aktualności
InfluencerkaMoja bohaterkaMy Heroine 2022PolitykaSieci społecznościowe
Eva Dragulová
| 13.12.2023
"Dorastaliśmy z telefonami komórkowymi w rękach". Dlaczego warto obejrzeć My Heroine Johana Bázler?
Tomáš Beran

Chciała rozmawiać o wydarzeniach społecznych i politycznych ze swoimi rówieśnikami, więc założyła profil na Instagramie @jsemvobraze. Dziś dziesiątki tysięcy osób w każdym wieku śledzi platformę 20-letniej Johany Bázler, a jej metoda pracy z informacjami jest doceniana przez znanych dziennikarzy. Co sprawiło, że jej profil cieszy się tak dużym zainteresowaniem? I jak właściwie pokolenie Z podchodzi do mediów?

W ramach projektu My Heroine przedstawiamy influencerkę, która pokazuje młodym ludziom, że polityka dotyczy nas wszystkich. Oto pięć powodów, dla których warto śledzić konto Johanny @jsemvobraze.

1. będziesz na bieżąco

Johana potrafi wyjaśnić nawet skomplikowany temat polityczny w jasny sposób. Potrafi wybrać najważniejsze informacje i przejrzyście je uporządkować. A to zdecydowanie podoba się jej obserwatorom, zwłaszcza tym młodym. Nie trzeba czytać wielu wiadomości i analiz, aby zrozumieć, dlaczego Stany Zjednoczone odmówiły w marcu ogłoszenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Johana zbiera informacje, a następnie w kilku zdaniach pisze, że gdyby NATO wprowadziło zakaz lotów rosyjskich samolotów nad Ukrainą, byłoby również odpowiedzialne za egzekwowanie tego zakazu. A wtedy wystarczyłby jeden zestrzelony myśliwiec, by wybuchła wojna między Rosją a NATO i by cały konflikt eskalował do poziomu nuklearnego. Natychmiast cytuje urzędników Sojuszu Północnoatlantyckiego i dodaje szybki przegląd miejsc, w których w ciągu ostatnich 30 lat ogłoszono strefę zakazu lotów (Syria, Bośnia, Irak). Wszystko z wielu źródeł i starannie zweryfikowane.

2. Poznaj inne kobiety, które czynią świat lepszym miejscem

Na swoim profilu Johana regularnie opowiada o kobietach, które ją inspirują i które podziwia za ich pracę. Zajmuje się prawami uciekających kobiet. Relacjonuje z obozów dla uchodźców w całej Europie. Zawsze mówi o swojej pracy z pasją, jest empatyczna. Pisze dla zagranicznych mediów, takich jak Guardian, a jednocześnie pomaga kobietom w prawdziwym życiu, które są w skrajnej potrzebie".

Według Johany, prawdziwe bohaterki to kobiety, które nie boją się zabierać głosu, potrafią wskazać, co jest złe i mają silny głos

Jest też Julia Nawalny, rosyjska ekonomistka i aktywistka. Śledzi ona sprawę swojego męża od samego początku. "Podziwiam Julię za to, że zdecydowała się stanąć na czele opozycji i walczyć z reżimem Władimira Putina po uwięzieniu jej męża" - mówi. Prawdziwe bohaterki, według Yohany, to kobiety, które nie boją się mówić głośno, które potrafią wskazać, co jest złe i mają silny głos.

3. Dowiedz się, jak pokolenie Z dba o zdrowie psychiczne

"Dorastaliśmy z telefonem komórkowym w ręku, bombardowani 24/7 zalewem informacji. Nie możemy się zrelaksować, ale czy możemy się bardziej skupić? Trudno. Nasze pokolenie jest wykształcone, a naszą siłą jest empatia. Zmagamy się z niepokojem, ponieważ bardzo nam zależy" - wyjaśnia, pośrednio potwierdzając, że codziennym "problemem" jej pokolenia jest także dbanie o psychikę. "Mieliśmy specjalny odcinek naszego podcastu o zdrowiu psychicznym, w którym Terka Povolna i ja zwierzyłyśmy się, że bierzemy antydepresanty. Nie wstydzimy się tego. To normalne. Po prostu próbujemy poradzić sobie z naszymi problemami. Dlatego nie mamy nic przeciwko mówieniu o tym". To, z czego nasze pokolenie się nie zwierzało, dla Johanny jest niemal codziennością. Jednocześnie przyznaje, że nie potrafi się zamknąć.

Tomáš Beran

4. Poznaj nowy gatunek wiadomości

Pracę @jsemvobraze śledzą znani czescy dziennikarze. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Instagram wnosi do wirtualnej przestrzeni nowy sposób postrzegania wiadomości.

5. Przekonasz się, że polityka i zaangażowane tematy mogą być fajne

Ukraińscy uchodźcy, kobiety z bronią w ręku, rodziny w piwnicach, domy w ruinie... Na swoim Instagramie Johana Bázler opowiada historie konkretnych ludzi, których życie zostało zmienione przez Putina. W prosty, jasny i sugestywny sposób. Opisuje, jak zaplanowano podróż trzech premierów do Kijowa, co wydarzyło się na przykład w Mariupolu i dlaczego globalne firmy opuszczają Rosję. Ta "relacja wojenna", jeśli można ją tak nazwać, opiera się na wiarygodnych informacjach z czeskich i zagranicznych mediów. I to jest ważne. Nie tylko młodzi ludzie je pochłaniają i poświęcają miejsce w swoim życiu tematom, które w przeciwnym razie mogłyby ich ominąć. Dzięki Johanie im się to nie przydarzy. W ten sposób poważne rzeczy trafiają do głównego nurtu.

Zdjęcie: Tomáš Beran, make-up: Lucie Janků, stylizacja: Jan Pokorný, produkcja: Linda Majerová

Od księżniczki przez prezydenta, astronautę po zoologa. Partnerką projektu My Heroine jest Barbie

"Filozofią Barbie jest to, że dzięki lalce małe dziewczynki mogą być kimkolwiek chcą. Lalka Barbie zawsze reprezentowała fakt, że każda kobieta ma wybór." - Ruth Handler.

Od 1959 roku lalki Barbie inspirują dziewczynki w ich odkrywczej podróży i prowadzą je do uświadomienia sobie, że mogą być tym, kim chcą. Od księżniczki po prezydenta, od astronauty po zoologa. Nie ma zawodu, którego Barbie nie opanowała, wypróbowała ponad 200 zawodów w swoim długim życiu i teraz nie odpuszcza. Nadal promuje również potencjał, który tkwi w każdej dziewczynie. Celem Barbie jest wprowadzenie następnego pokolenia do społeczeństwa w całej jego różnorodności, a także podkreślenie zawodów, w których nadal reprezentowany jest tylko niewielki procent kobiet. W ten sposób podkreśla wybitne kobiety, które nie unikały przeszkód i osiągnęły wielki sukces.

Specjalne: Moja bohaterka 2022

Możesz poznać więcej bohaterek w My Heroine 2022 specialgdzie znajdziesz również inne artykuły o bohaterstwie dużych i małych.

Jak myślisz, kto jest Moją Bohaterką 2022? Znasz wyjątkową kobietę w swojej okolicy? Daj nam o niej znać i nominuj ją!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz