Nadszedł czas, aby mężczyźni przyłączyli się do walki z przemocą wobec kobiet, mówi dyrektor globalnej organizacji White Ribbon.

Mężczyźni przeciwko przemocyMolestowanie seksualnePrzemoc seksualnaSportWspółpracaWywiad
Ilona Kleníková
| 6.12.2023
Nadszedł czas, aby mężczyźni przyłączyli się do walki z przemocą wobec kobiet, mówi dyrektor globalnej organizacji White Ribbon.
Obtěžování při běhání zažívá většina žen. Jakub Cabalek

Większość kobiet doświadczyła krzyków, nękania, a nawet przemocy podczas biegania na zewnątrz. Dla niektórych jest to powód do zaprzestania uprawiania sportu. Jest to część przemocy ze względu na płeć, z którą kobiety spotykają się w przestrzeni publicznej. Dyrektor White Ribbon, globalnej organizacji walczącej z przemocą wobec kobiet, uważa, że każdy mężczyzna ma do odegrania rolę w walce z przemocą wobec kobiet.

Sercem działań White Ribbon jest zobowiązanie, które mężczyźni mogą złożyć, aby dołączyć do misji. Czym jest to zobowiązanie?

Zobowiązanie Białej Wstążki to zobowiązanie do tego, by nigdy nie dopuszczać się przemocy ze względu na płeć, nie przyzwalać na nią i milczeć, gdy dochodzi do przemocy ze względu na płeć i przemocy wobec kobiet w jakiejkolwiek formie. Wzywamy mężczyzn do podjęcia takiego zobowiązania, do przyjrzenia się własnym zachowaniom i postawom oraz do bycia częścią walki z przemocą wobec kobiet. Ważne jest również, aby stali się oni dobrymi wzorami do naśladowania dla otaczających ich osób. Przyczyniać się do zmian. Ponieważ zbyt długo tylko kobiety wypowiadały się przeciwko przemocy i próbowały ją powstrzymać. Nadszedł czas, aby mężczyźni zaangażowali się w te wysiłki.

Mówienie o uczuciach było uważane za niemęskie. Trzeba to przetrzymać i iść dalej, bez względu na wszystko. Jest to bardzo szkodliwe dla samych mężczyzn, ale także dla sposobu, w jaki odnosimy się do kobiet.

Dlaczego tak ważne jest, by mężczyźni nie milczeli?

Nawet jeśli nie zgadzamy się z przemocą i sami się do niej nie uciekamy, mówienie o niej pomaga wysłać jasny komunikat do innych. Aby oni również mogli się zaangażować, stać się częścią rozwiązania i pomóc stworzyć bezpieczniejszy świat dla kobiet w przestrzeni publicznej - w społeczności, w pracy i w mieście.

Wiele kobiet boi się biegać z powodu zagrożenia molestowaniem. Jak biegać bezpiecznie?

  • 60% kobiet biorących udział w ankiecie Runners World stwierdziło, że doświadczyło nękania podczas biegania. 90% przypadków nękania i przemocy, z którymi spotykają się kobiety podczas biegania, jest popełnianych przez mężczyzn.
  • Jedna trzecia kobiet biega tylko w świetle dziennym. Ponad połowa kobiet woli unikać niektórych miejsc w ciemności.
  • W roku jubileuszu 30-lecia, globalna organizacja biegowa White Ribbon połączyła siły z adidas, aby wprowadzić nowy projekt kultowych butów Ultraboost 22 i rozpocząć kampanię przeciwko przemocy wobec kobiet w sporcie.
  • Przewodnik With Women We Run został stworzony dla trenerów i liderów grup biegowych w społecznościach adidas Runners w siedemdziesięciu jeden miastach na całym świecie - w tym adidas Runners Prague.
  • adidas Runners Prague organizuje bezpłatne biegi, treningi siłowe i sesje jogi, w których może wziąć udział każdy, zarówno początkujący, jak i zaawansowani biegacze. Możesz zapisać się na biegi grupowe i zaplanowane trening i, korzystając z aplikacji adidas Running i wyszukując społeczność adidas Runners Prague.

My, kobiety, często słyszymy, co same musimy zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Tak jakby to była tylko nasza odpowiedzialność. Dla kobiet bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej i w sporcie jest codziennym tematem. Jak podchodzisz do tego w White Ribbon?

Bieganie to ważny temat. Kobiety bardzo często doświadczają nękania podczas biegania na zewnątrz. Czasami zagraża to nawet życiu. To musi się zmienić. Mężczyźni muszą być częścią rozwiązania. Wszyscy musimy zjednoczyć się przeciwko temu - ludzie wszystkich płci, organizacje pozarządowe, firmy i rządy. Jest rok 2022 i nadszedł czas, aby przemoc wobec kobiet się skończyła.

Co każdy z nas może teraz zrobić, aby położyć kres przemocy wobec kobiet? Co powinniśmy zacząć lub przestać robić, aby kobiety czuły się bezpiecznie w przestrzeni publicznej - na przykład podczas biegania?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że wszyscy odgrywamy w tym rolę. Zwłaszcza mężczyźni. Ponieważ zdecydowana większość molestowania i przemocy wobec kobiet jest popełniana przez mężczyzn. Musimy zdać sobie z tego sprawę. Wszyscy mężczyźni muszą się temu przeciwstawić i przestać milczeć. A potem musimy pomyśleć o tym, jakimi wzorami do naśladowania jesteśmy dla ludzi wokół nas - w domu, w pracy i na ulicy. Musimy głośno sprzeciwiać się molestowaniu kobiet - musimy zabierać głos, gdy widzimy lub słyszymy, że ktoś zachowuje się niewłaściwie, robi obraźliwe żarty lub zaczepia - na przykład nęka kobietę, która poszła pobiegać. Trzeba powiedzieć - to nie jest w porządku.

White Ribbon zajmuje się kwestią przemocy wobec kobiet i podnoszeniem świadomości wśród mężczyzn od trzydziestu lat. Czy zauważyłaś jakąś poprawę na przestrzeni lat? I czy COVID cofnął nas w czasie pod tym względem?

Nasza organizacja powstała w odpowiedzi na morderstwa czternastu kobiet w Montreal Polytechnic College w 1989 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Media w znacznie większym stopniu nagłaśniały przypadki przemocy wobec kobiet. Druga fala ruchu metoo jeszcze bardziej wysunęła tę kwestię na pierwszy plan, angażując coraz więcej mężczyzn.

Covid miał jednak silny wpływ na całe społeczeństwo. Ludzie są narażeni na większy stres, co doprowadziło do częstszych konfliktów w domu, a także do wzrostu przemocy ze względu na płeć. Dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni byli w stanie wykazać się wrażliwością. Muszą zdać sobie sprawę, że aby poradzić sobie ze stresem i kryzysami życiowymi, konieczne jest poszukiwanie pomocy i przepracowanie emocji w zdrowszy sposób, zachowując się ze współczuciem i empatią wobec kobiet i dzieci - ale także wobec siebie nawzajem. Mężczyźni często uciekają się do przemocy, nawet między sobą. To również musi się zmienić. W rezultacie poprawią się relacje międzyludzkie.

Artykuł powstał we współpracy z naszym partnerem adidas.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz