Ból, komfort lub własne ego. Co muszą poświęcić bohaterki nowej ery?

KomentarzMoja bohaterkaMy Heroine 2022
Projekt
Ilona Kleníková
| 15.11.2023
Ból, komfort lub własne ego. Co muszą poświęcić bohaterki nowej ery?
Zdroj: Shutterstock

Wszystkie niesamowite, godne podziwu i inspirujące kobiety zostały nominowane do pierwszego roku projektu My Heroine przez naszych czytelników. Wybór ośmiu z tych odważnych kobiet do bohaterskiej nagrody specjalnej był nie lada wyzwaniem. Każda z nominowanych poprawia świat wokół siebie i przesuwa granice tego, co jest możliwe. Nie nazwałyby siebie bohaterkami, ich heroizm nie jest krzykliwy, ale nawet jeśli zwykle nie narażają własnego życia, są prawdziwymi bohaterkami dla nas i dla ciebie. A teraz szukamy więcej bohaterek, które żyją wśród nas. My Heroine 2022 dopiero się rozkręca.

Zapytaliśmy każdą z naszych bohaterek, co oznacza dla nich bohaterstwo. Ich odpowiedzi różniły się, ale miały jedną wspólną cechę - mierzyły bohaterstwo chęcią przezwyciężenia czegoś. Strach, dyskomfort, ból, a nawet własne ego. Czym jest heroizm? Dlaczego dla każdego może być czymś innym?

Freddie i Truus Oversteegen byli dwoma holenderskimi nastolatkami, którzy dołączyli do organizacji ruchu oporu podczas II wojny światowej. Razem zastawiali zasadzki i zabijali niemieckich nazistów i kolaborantów. Dorastali w Haarlemie z samotną matką; to ona zaszczepiła w nich potrzebę walki z niesprawiedliwością świata. Czy bardziej heroiczne było ryzykowanie życia w walce z nazizmem, czy praca i opieka nad rodziną dzień po dniu jako samotna matka?

Kiedy Sasha Uhl, która jako dziennikarka uczestniczyła w zeszłym roku w kopalni Vršany w Most, została poproszona przez policję o opuszczenie miejsca protestu wraz z innymi, nie opuściła go. Kontynuowała swoją pracę i dokumentowała protesty oraz interwencję policji. Jednak policja zatrzymała ją i aktywistów i uniemożliwiła jej dalsze filmowanie. Sasha Uhlová broniła się następnie w sądzie i wygrała. Sąd potwierdził, że interwencja policji przeciwko niej była nieproporcjonalna i nieuzasadniona. Nie wiem, czy bardziej bohaterskie było to, że nie posłuchała policji, wierząc, że nie mieli prawa donosić na nią z miejsca protestu, czy to, że następnie poszła do sądu.

Bohaterki, które przedstawiliśmy w projekcie My Heroine, łączy to, że zawsze dostrzegają w ludziach dobro.

Amerykański psycholog i autor kontrowersyjnego eksperymentu więziennego Philip Zimbardo zdefiniował parametry heroizmu w swojej książce The Lucifer Effect. Według niego bohaterski czyn musi być dobrowolny, wiązać się z pewną dozą ryzyka, zawsze jest służbą dla innej osoby, kilku osób lub społeczeństwa, a jednocześnie nie może być wykonywany w oczekiwaniu na zysk. Zimbardo był jednak bardziej zainteresowany tym, skąd bierze się zło w dobrych ludziach. Bohaterki, które przedstawiliśmy w My Heroine, łączy to, że zawsze widzą w ludziach dobro, a nie coś przeciwnego.

Wyzwanie My Heroine 2022

Wiemy, że są wśród nas. Może nie mają oficjalnych medali za zasługi, ale dzięki swoim umiejętnościom, wysiłkom, a czasem prawdopodobnie uporowi, osiągnęły rzeczy, które nas inspirują. Wyjątkowe kobiety, które zmieniają świat i czynią nas lepszymi ludźmi. Znasz je? Nominuj je w naszym wyzwaniu My Heroine 2022. Wyzwanie Heroine trwa przez cały 2022 r. W każdym wydaniu drukowanego magazynu Heroine będziemy prezentować jedną niesamowitą kobietę, która wyłoni się z nominacji czytelników. Następnie na stronie Heroine.cz będą publikowane historie bohaterek. My Heroine 2022 dopiero się zaczyna! Wyślij swoje typy na adres redakce@heroine.cz, #mojeheroine działa w sieciach

"Dla mnie bohater lub bohaterka to ktoś, kto pokonuje siebie - swoje lęki lub wygodę w imię czegoś dobrego, pięknego i znaczącego. Ktoś, kto się uśmiecha i stara się być pomocny i uprzejmy, nawet jeśli danego dnia nie czuje się na siłach, by skakać. Ktoś, kto w razie potrzeby staje w obronie drugiej osoby na ulicy. Kogoś, kto wstaje każdego ranka i wychodzi, by stworzyć coś dla przyjemności swojej i innych. Ktoś, kto troszczy się o tych, którzy nie mogą poradzić sobie bez pomocy i opieki innych. Kogoś, kto ciągle mówi "tak" życiu, nawet gdy wszystko wokół go dusi. Kogoś, kto wierzy w wartość życia każdej istoty i naszej planety jako całości i aktywnie przyczynia się do jej ochrony. Kogoś, kto ma odwagę nie zgadzać się i iść pod prąd większości, nawet jeśli oznacza to pewne osobiste ryzyko. Istnieje zbyt wiele form heroizmu - i, Boże dopomóż, bohaterek i bohaterów" - uważa Klára Laurenčíková, pedagog specjalny, która broni praw dzieci i pomogła wyegzekwować zakaz umieszczania najmłodszych dzieci w placówkach dla niemowląt.

Wyższa zasada

"Bohater tak bardzo płonie dla celu lub zasady, która go przekracza, że jest w stanie stłumić nawet własny strach, dyskomfort, ból, aby go spełnić. Zachowuje się jak kuloodporny i niewrażliwy - nawet jeśli taki nie jest. Dla wielu ludzi, w tym dla mnie, trudno jest utrzymać tę odwagę przez cały czas. Nie chodzimy w zbroi, metalowej czy mentalnej. Nawet krytyka może nas zranić, a to najmniej. Tak więc bohater to osoba, która jest w kontakcie ze swoimi lękami, a mimo to decyduje się zrobić coś ryzykownego, ponieważ wierzy, że jest to ważne" - zastanawia się Eliška Kodyšová, psycholog i dyrektor Aperio, firmy, która pomaga rodzicom w kłopotach, wspiera rodziców samotnie wychowujących dzieci i lobbuje na rzecz lepszej pozycji rodzin w społeczeństwie.

W tamtym czasie Rosa Parks prawdopodobnie nie miała pojęcia, że jej bohaterstwo zapoczątkuje serię wydarzeń, protestów i procesów sądowych, które doprowadzą do zakończenia segregacji rasowej w transporcie.

Nawet coś, o czym nie warto mówić, wymaga odwagi i może pomóc komuś innemu. Czy Rosa Parks, która złamała ustalone zasady segregacji rasowej w Alabamie w 1955 roku, była tak odważna czy tak zmęczona, że po prostu odmówiła wstania i ustąpienia miejsca białemu mężczyźnie w autobusie? Prawdopodobnie nie miała wtedy pojęcia, że jej heroizm zapoczątkuje serię wydarzeń, protestów i procesów sądowych, które doprowadzą do zniesienia segregacji rasowej w transporcie.

My Heroine 2022 właśnie się rozpoczyna! Nominuj bohaterki ze swojej okolicy, możesz też nominować siebie. Wyślij swoje typy na adres redakce@heroine.cz i umieść My Heroine w temacie wiadomości. #myheroine

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz