Szukam psychiatry dla mojego dziecka. Opieka zdrowotna nad dziećmi przeżywa kryzys, rodzice desperacko szukają pomocy

DepreseDzieciDzieci na doleEdukacjaLękiZdrowie psychiczne
Lucie Mikolajková
| 9.2.2024
Szukam psychiatry dla mojego dziecka. Opieka zdrowotna nad dziećmi przeżywa kryzys, rodzice desperacko szukają pomocy
Zdroj: Shutterstock

Psychiatria dziecięca upada, ostrzegają eksperci i media. Czeskie Radio poinformowało w czwartek o niedoborze lekarzy płci męskiej i żeńskiej, małej liczbie łóżek dla dzieci i fatalnym stanie szpitali. Rodzice dzieci, które potrzebują pomocy psychologów i psychiatrów, od lat ostrzegają przed tym rozpaczliwym stanem rzeczy. Przypominamy artykuł Lucie Mikolajkovej, która ma własne frustrujące doświadczenia ze stanem opieki psychiatrycznej dla dzieci.

Niedobór psychiatrów i psychologów klinicznych specjalizujących się w leczeniu dzieci i młodzieży jest od dawna znany w kręgach zawodowych i wśród rodziców, których dzieci wymagają długotrwałego leczenia. Od wielu lat popyt znacznie przewyższa podaż. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, począwszy od trudności tej specjalizacji medycznej, poprzez niskie wynagrodzenie finansowe, a skończywszy na fakcie, że praca z dziećmi jest znacznie trudniejsza niż praca z dorosłymi.

Jeśli nie możesz znaleźć terapeuty "na ubezpieczenie", nie masz innego wyjścia, jak zwrócić się do prywatnych terapeutów, którzy mają przecież luźniejszy kalendarz (choć w erze post-covidowej często już tak nie jest). To trochę loteria, bo w zasadzie nie ma jak sprawdzić, czy terapeuta jest naprawdę dobry, a do tego psuje rodzinny budżet. Cena sesji z prywatnym terapeutą wynosi od jednego do trzech tysięcy koron. Aby terapia miała sens, powinna odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Z pewnością możesz sam policzyć.

W takiej atmosferze być może nie jest zaskakujące, że opieka nad zdrowiem psychicznym dzieci jest obszarem, który jest pomijany i systemowo źle traktowany.

Jakiś czas temu próbowałem rozpocząć serię w mediach społecznościowych na temat trudności mojego syna, ale zostałem mocno ostrzeżony, aby tego nie robić, między innymi przez ekspertów w tej dziedzinie, którzy są wśród moich przyjaciół. W takiej atmosferze być może nie jest zaskakujące, że opieka nad zdrowiem psychicznym dzieci jest obszarem, który jest pomijany i systemowo źle zarządzany.

Istnieją jednak różnego rodzaju inicjatywy za granicą, które można wziąć za przykład. Jedna z takich inicjatyw powstała na przykład w Kanadzie. Jest to kompleksowy projekt, który obejmuje szereg obszarów, od poprawy dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej, poprzez inwestowanie w badania i szkolenie nowych terapeutów, po wysiłki na rzecz usunięcia piętna związanego z chorobami psychicznymi. Oprócz znaczących namacalnych rezultatów, takich jak zwiększona liczba terapeutów, linii kryzysowych i organizacji wsparcia, 82 procent Kanadyjczyków poprawiło swoje nastawienie do chorób psychicznych.

W Republice Czeskiej rodzice dzieci z problemami psychicznymi nadal są zmuszeni radzić sobie głównie sami. Czasami może to być satysfakcjonujące, ale najczęściej jest trudne i męczące. Miejmy nadzieję, że dzięki "objawieniu" ekspertów i opinii publicznej, które nastąpiło po pandemii COVID-19, pewnego dnia zobaczymy poprawę również w naszym kraju.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na Heroine.cz 24 marca 2022 roku.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz