"Pomylili sterylizację z kastracją". Wazektomia ma wiele zalet, ale nadal jest uważana za społeczne tabu.

Antykoncepcja
RelacjeSeksStereotypy związane z płciąSterylizacja
Uprzedzenie
Wazektomia
Gabriela Knížková
| 20.2.2024
"Pomylili sterylizację z kastracją". Wazektomia ma wiele zalet, ale nadal jest uważana za społeczne tabu.
Vasektomie je bezpečný a účinný způsob, jak zabránit početí. Shutterstock

Zapobieganie niechcianemu poczęciu jest zwykle obowiązkiem kobiety. Ma ona do dyspozycji różne środki, od pigułek hormonalnych, przez pessary, po wkładki wewnątrzmaciczne. Mężczyzna może jedynie założyć prezerwatywę. Większość dyskusji na temat antykoncepcji w społeczeństwie jest podobna. Istnieje jednak inna opcja, która jest zarówno tania, jak i niezawodna, choć z pewnością nie dla wszystkich: wazektomia. Towarzyszy jej jednak wiele niepotrzebnych przesądów. Jakie doświadczenia mają czytelnicy Heroine.cz? Zapytaliśmy.

Trzydziestosiedmioletni Jakub jest ze swoją żoną od dziesięciu lat. Od początku ich związku nie chcieli mieć dzieci. Stopniowo skłaniali się ku negatywnej odpowiedzi i szukali długoterminowego rozwiązania. "Moja żona przyjmowała antykoncepcję niejako automatycznie. Bez większych dyskusji. Ale dlaczego, u licha? Bo tak się zawsze robiło? To uzasadniony argument", wyjaśnia Heroine.cz. "A gdzie w ogóle jest mężczyzna? A co z jego współodpowiedzialnością? To mnie zdrowo wkurzyło" - mówi.

Tak więc, za obopólną zgodą, James poddał się wazektomii. "Ludzie mogą się spierać, co z niego za gorszy facet, skoro nie może założyć rodziny i poddać się takiemu cięciu. Ale to nigdy nie było dla mnie problemem" - podkreśla. "Lubimy nasze życie, styl, tempo. Biorąc pod uwagę wymagania naszej pracy i nasze obecne możliwości fizyczne i psychiczne, niemożliwe byłoby połączenie z nią opieki nad dziećmi. Wiązałoby się to z kosztami, które nie byłyby tego warte ani dla rodziców, ani dla dzieci. To pięknie nadaje się do potępienia, ale sami najlepiej wiemy, jakie są nasze możliwości".

Co należy wiedzieć o wazektomii?

Termin wazektomia pochodzi od łacińskich słów vas (naczynie krwionośne) i ectome (usunięcie, wyłączenie). Jest to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu jajowodów w okolicy moszny. Plemniki są nadal produkowane w jądrach, ale po pewnym czasie organizm sam je rozkłada, co prowadzi do sterylizacji mężczyzny. Wazektomię można wykonać metodą klasyczną, w której moszna jest przecinana skalpelem, lub metodą bez skalpela, w której jajowód jest wyciągany z jądra przez małe nakłucie. Po kilku miesiącach powodzenie operacji jest zwykle sprawdzane na podstawie wyników spermogramu, który ujawnia (nie)obecność plemników w ejakulacie. Jajowody można ponownie podłączyć, ale powodzenie takiej operacji nie jest gwarantowane. Wazektomia jest zatem uważana za nieodwracalną formę antykoncepcji. Nie wpływa ona na funkcje seksualne ani przeżywanie orgazmu. W Republice Czeskiej możliwe jest wykonanie operacji na własne życzenie od 21 roku życia.

Źródło: vasectomiebezskalpelu.cz

Wazektomia przedstawiona przez alternatywa dla bardziej powszechnych form ochrony przed niechcianym poczęciem, takich jak antykoncepcja hormonalna lub wkładki wewnątrzmaciczne, za które kobiety muszą być odpowiedzialne. Ponadto, w niektórych przypadkach mogą one powodować problemy zdrowotne. "Mój mąż i ja zdecydowaliśmy się na wazektomię, kiedy moje ciałka jamiste zawiodły. Mirena i doprowadziła do ciąży pozamacicznej," zwierza się Christine. "Z powodu publikacjié mutacja (mutacja genetyczna zwiększająca krzepliwość krwi, która zwiększa ryzyko zakrzepicy i zatorowości płucnej. red.) antykoncepcja nie jest dla mnie opcją. Dlatego mój mąż wybrał wazektomię z pełnym spokojem." Na dłuższą metę zabieg opłaca się również finansowo, ponieważ w przeciwieństwie do antykoncepcji dla kobiet, jest to jednorazowa inwestycja, która w naszym kraju wynosi obecnie około piętnastu tysięcy koron.

Obawy przed ostatecznością

Zdaniem Motila, przed operacją należy jednak dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. Wazektomia może być odwracalna, ale tak naprawdę nikt nie może zagwarantować przywrócenia funkcjonalności całego układu. Dziesięć lat po zabiegu wskaźnik powodzenia ponownego połączenia jajowodów spada do około pięćdziesięciu do sześćdziesięciu procent i nadal spada wraz z upływem czasu.

"Przywrócenie do pierwotnego stanu jest trudniejsze i ma niepewny wynik. Nie polegałbym na tym i zalecałbym raczej zamrożenie nasienia przed wazektomią. Ponadto założenie, że ponieważ mam dwoje małych dzieci, nigdy nie będę chciał mieć kolejnego, może być trudne. Nigdzie nie jest napisane, że za pięć czy dziesięć lat będę miał te dzieci przy sobie, żywe i zdrowe" - uważa lekarz.

Jakub i Libor przyznają również, że pomysł zakończenia własnej płodności zaniepokoił ich. "Kontemplacja nie trwała długo, około tygodnia. Mimo to denerwowałem się. To potwierdzenie, że kończy się pewien etap życia" - zastanawia się Libor. "To w zasadzie nieodwracalny zabieg" - dodaje Jakub. "A co jeśli w końcu będę chciał mieć dzieci? To mało prawdopodobne, ale...".

Świadomość ostateczności jest jednym z powodów, dla których wazektomia jako metoda antykoncepcji wciąż nosi pewne piętno. Co więcej, często ujawnia myśli, których w przeciwnym razie wolelibyśmy nie podejmować w związkach. Co jeśli mężczyzna chce znaleźć inną kobietę - czy ktokolwiek nadal będzie go chciał? A co, jeśli nowa dziewczyna lub żona chce założyć własną rodzinę?

"Mój przyjaciel poddał się wazektomii po trzecim dziecku ze swoją żoną, głównie dlatego, że bał się mieć kolejne dziecko" - mówi Lenka, która ma czterdzieści dwa lata. "Niecałe pięć lat po operacji opuścił swoją rodzinę i znalazł nową partnerkę. Teraz ona chce mieć dziecko, a on ponownie poddał się operacji".

Wazektomia to nie kastracja

Inną przyczyną tabu w społeczeństwie jest trudne do wyeliminowania poczucie, że mężczyzna, który przeszedł wazektomię, nie jest już "właściwym mężczyzną". "Jestem bardzo wdzięczna, że po trzech porodach mój mąż wziął to na siebie i zajął się naszą antykoncepcją" - mówi Lenka portalowi Heroine.cz. "Mówimy o tym bardzo otwarcie, więc moi rodzice i wielu przyjaciół również o tym wie. Myślę, że nie ma ograniczeń co do tego, kto nie powinien o tym wiedzieć. Mam jednak pewne wątpliwości co do tego, jak niektórzy ludzie na to zareagują. Spotkałem się już z uprzedzeniami: na przykład, czy wazektomia wpłynie na poziom hormonów, które sprawiają, że "mężczyzna jest mężczyzną"".

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz