W nocy zawiózł ją samochodem na odległą zaporę i zgwałcił. Na imprezie uprawiał z nią seks, gdy zasnęła we własnym łóżku. Uczynił z niej swoją służącą i narzędzie erotyczne, które musiało być dostępne przez cały czas. To tylko niektóre z doświadczeń bohaterek podcastu Granice przemocy, przygotowanego dla Radio Wave przez publicystkę Táňę Zabloudilovą. "W zdecydowanej większości przypadków ofiara zna sprawcę, w ponad połowie przypadków jest to partner", wspomina w wywiadzie dla strony Heroine.cz.
Dlaczego zdecydowałaś się stworzyć podcast o historiach kobiet, które doświadczyły gwałtu?
Dla Radio Wave wyprodukowałam wcześniej podcast o nazwie My Therapy, który opierał się na podobnej zasadzie co Borders of Violence. Celem było danie ludziom wglądu w to, jak faktycznie działa terapia. W pierwszym odcinku wystąpiła dziewczyna o imieniu Agnes, która doświadczyła wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie i cierpiała na zespół stresu pourazowego. Odkryłem, że dzięki jej narracji znacznie lepiej zrozumiałem, przez co przechodzą ofiary. Dowiedziałem się, że w ten sposób można obalić mity, które istnieją w społeczeństwie - na przykład, że ofiary są w jakiś sposób winne własnej przemocy. Zdałam sobie sprawę, że jeśli będę rozmawiać z ofiarami, a ich historie będą słyszane w przestrzeni publicznej, ludzie mogą nauczyć się lepiej reagować na gwałt.
Gdzie mogę się zwrócić, jeśli rozpoznaję siebie w historiach z podcastów?
- White Circle of Safety
Pomoc dla ofiar przemocy domowej i innych przestępstw, informacje prawne, poradnictwo.
- Rosa
Ośrodek dla kobiet zapewniający kompleksową pomoc ofiarom przemocy domowej.
- Konsent
Stowarzyszenie obalające mity na temat przemocy seksualnej, w tym grupa samopomocy dla kobiet, które doświadczyły gwałtu.
- Persephone
Pomoc dla ofiar przemocy domowej i gwałtu.
- proFem
Ośrodek dla ofiar przemocy domowej i seksualnej.
Jak wybrałaś dziewczyny i kobiety do podcastu? Czy same się z Tobą skontaktowały?
Skontaktowałam się z organizacją Konsent, która robi wiele dobrego w tej dziedzinie (stowarzyszenie, które szerzy świadomość na temat przemocy seksualnej i jej zapobiegania - przyp. red.) Zamieściliśmy apel na Instagramie i wiele osób na niego odpowiedziało. Wyzwanie było ustrukturyzowane i miało inną strukturę każdego dnia - na przykład szukaliśmy kogoś, kto doświadczył przemocy seksualnej ze strony przyjaciela lub kogoś, kto doświadczył przemocy seksualnej na imprezie.
Kiedy zebrano odpowiedzi, okazało się, że pochodziły one głównie od dziewcząt, które zostały zgwałcone w związku, często przez pierwszego partnera. Jest to zgodne ze statystykami: w 90% przypadków sprawcą jest ktoś, kogo ofiara zna, a w ponad połowie przypadków jest to bezpośrednio partner. Moim zdaniem debata na temat przemocy seksualnej jest obecnie otwarta, zwłaszcza dzięki sprawom Dominika Feriego, Jana Cimickiego i innych mężczyzn. Pomyślałem jednak, że ważne jest, aby powiedzieć, że temat gwałtu dotyczy nas wszystkich, nie tylko celebrytów.
Jak być wrażliwym mężczyzną
Podcast nosi tytuł Granice przemocy.
Tytuł powstał, ponieważ każda z dziewczyn, z którymi rozmawiałem przez telefon, powiedziała na koniec: "Teraz wiem, gdzie są mojegranice i wiem, że to ja muszę je stworzyć". Pomyślałam, że to bardzo ważne. Kobiety muszą wiedzieć, że mogą powiedzieć "nie". Zgoda jest niezbędna. Każdy musi sam określić, z czym czuje się komfortowo, a z czym już nie. W rzeczywistości jest to łatwe, jeśli wiesz, że masz granice i, co ważniejsze, możesz je wyznaczyć.
Tanya Zabloudilová
Publicystka i autorka podcastów My Therapy i The Limits of Violence. Ukończyła studia licencjackie z nauk politycznych - studia medialne na Wydziale Studiów Społecznych Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Współpracuje z Deník Alarm, Aktuálně.cz, Artzóna, Finmag i innymi mediami. Pisze głównie o popkulturze, serialach telewizyjnych i współczesnym rozwoju miast. Jest dramaturgiem festiwalu Serial Killer.
Wspomniałeś o kilku ekspertkach, które pojawiają się w podcaście. Dlaczego ich komentarze były dla ciebie ważne?
Doświadczenia samych dziewcząt dobrze ilustrują naturę przemocy seksualnej. Zauważyłem jednak, że komentarze ekspertek odpowiadają na wiele innych pytań dotyczących gwałtu, które należy rozwiać. Myślę, że wszyscy wciąż mamy zakorzenioną nieufność wobec ofiar. Ale w Czechach jest już wiele osób, które zajmują się tą kwestią i mają w nią duży wgląd, co starałem się przekazać publiczności. Chciałem stworzyć kompleksowy pakiet, który mógłby być wykorzystywany na przykład w nauczaniu w szkołach - ponieważ edukacja seksualna prawie nigdzie w kraju nie działa.
Co powinienem zrobić, jeśli rozpoznam siebie w jednej z historii i stwierdzę, że potrzebuję pomocy? Z kim powinienem się skontaktować?
W wielu miejscach w naszym kraju nie ma sieci bezpieczeństwa dla ofiar, dlatego chciałem wspomnieć w podcaście o projekcie Why We Didn't Report It, z którym można się skontaktować za pośrednictwem sieci społecznościowych. Na stronie internetowej Radio Wave można kliknąć "drogowskaz pomocy" projektu Why We Didn't Report It, gdzie zebrane są różne przydatne kontakty. Słuchacze mogą również pisać bezpośrednio do mnie lub Weroniki Ruppert na adres hranice@rozhlas.cz. Skonsultujemy się z psychoterapeutami i skierujemy ich do konkretnej pomocy. Świetne są też grupy samopomocy. Jedna z nich została założona w Pradze przez stowarzyszenie Konsent - działa poprzez dzielenie się doświadczeniami z kimś, kto przeszedł podobną traumę, co idealnie łączy się z terapią.
Co chciałabyś, aby słuchacze wynieśli z tego podcastu?
Przede wszystkim to, że przypadki gwałtów nie są odosobnione. Przemocy seksualnej dopuszczają się nie tylko ludzie całkowicie zdeprawowani, źli i sfrustrowani. Mężczyźni, którzy gwałcą, mogą być dobrymi ojcami, przyjaciółmi, ukochanymi braćmi. Robią to, ponieważ społeczeństwo wciąż akceptuje przemoc jako coś normalnego: na przykład na Facebooku wielu mężczyzn zastanawiało się, czy można zgwałcić swoją partnerkę. Chcemy przekazać wiadomość o tym, jak działa nasze społeczeństwo i jak powinno się zmienić.
Wszystkie artykuły autorki/autora