Została zwolniona z wytwórni płytowej i to ją uratowało. "Dopóki starzy biali mężczyźni są u władzy, nic się nie zmieni" - mówi Girli.

Feminizm
Pop
Prague PridePrzerwaWywiad
Jana Patočková
| 15.1.2024
Została zwolniona z wytwórni płytowej i to ją uratowało. "Dopóki starzy biali mężczyźni są u władzy, nic się nie zmieni" - mówi Girli.
Zdroj: Shutterstock

Brytyjska muzyk, która zamykała tegoroczny festiwal Prague Pride, ma za sobą doświadczenie z dużą wytwórnią płytową i własny muzyczny coming out w wieku dwudziestu czterech lat. Muzyka jest dla niej terapią i sposobem na wyrażenie swoich feministycznych poglądów.

Po raz pierwszy spotkałem brytyjską muzyk Girli osiem lat temu, kiedy grała dość punkowy koncert w praskim barze. Miała szesnaście lat, na sobie podarte, brudne pończochy kabaretki, różowy strój z Hello Kitty i była bardzo gorąca. Już wtedy mówiła o sobie, że jest feministką.

Osiem lat później jest główną gwiazdą festiwalu Prague Pride, który przywrócił paradę Pride do gry po latach Covide. Rekordowa liczba 60 000 osób przeszła przez Pragę, a duży tłum czekał na jej koncert, który zamknął festiwal na Letnej Równinie. Wciąż była to zadziorna Girli w swoim punkowym stroju sprzed lat, występująca z tą samą energią, tylko jej długie różowe włosy były teraz ścięte w fajny mullet. A kiedy następnego dnia spotykamy się na wywiad, dowiaduję się, że nadal zajmuje feministyczne stanowisko.

Zobacz występ Girli na Prague Pride w galerii. Zdjęcia autorstwa Kristýny Svobodovej i Jolany Řípovej.

Gdzie się przeprowadziłeś w ciągu ostatnich ośmiu lat od mojego pierwszego spotkania w Pradze?

To był jeden z moich pierwszych koncertów. Byłem wtedy jeszcze w liceum. Grałem na open-micach w Londynie dla może czterech osób. Potem poznałem swojego pierwszego menadżera, a podpisanie kontraktu płytowego z dużą wytwórnią rozpoczęło pierwszy etap mojej kariery. Rzuciłem szkołę i zacząłem tworzyć muzykę w pełnym wymiarze godzin. Z perspektywy czasu czuję, że nie byłem na to gotowy. Przyjęli mnie z myślą, że jestem tą lekko punkową, feministyczną dziewczyną, która tworzy przeboje, ale nadal chcieli zrobić ze mnie "gwiazdę pop". Chcieli zeszlifować moje krawędzie. Byłam z nimi przez cztery lata, ale wkrótce poczułam, że jestem nieszczęśliwa.

Prawa wielkich wydawnictw

Wydawnictwo zawsze miało ostatnie słowo?

Byłam młodą kobietą otoczoną przez starszych mężczyzn. Mój menadżer, mój agent bookingowy, mój menadżer PR - wszyscy byli po czterdziestce. W tamtym czasie czułam, że wszyscy ci faceci wokół mnie wiedzą, co robią, więc musiałam ich słuchać i mówić: "Och, czy powinnam nosić więcej takich ubrań lub zmienić styl makijażu? Nie mów tego słowa w piosence? Ok." Po czterech latach była po prostu ogromna presja: "Jeśli ta piosenka nie jest hitem, poniosłaś porażkę". Straciłem miłość do muzyki, a pomysł wydania nowych piosenek napawał mnie niepokojem. W 2019 roku zostałem zwolniony z wytwórni. I to była najlepsza rzecz, jaka mogła mi się przytrafić. Zmagałam się z poczuciem, że mi się nie udało, ale zamiast tego był to dla mnie nowy początek.

Girli (Amelia Toomey)

Brytyjska muzyczka, której styl został opisany przez Guardiana jako połączenie popu, punka, rapu i hiperpopu. Jej osobiste teksty dotyczą feminizmu, seksualności, queerowości i zdrowia psychicznego. Wydała kilka EP-ek i jeden album (Odd One Out, 2019). Po odejściu z dużej wytwórni płytowej i krótkiej przerwie powróciła w 2021 roku z dwiema EP-kami w niezależnej wytwórni AllPoitns. Odbyła również trasę koncertową po Wielkiej Brytanii.

Jak radziłeś sobie z byciem queer w tym wszystkim?

Ujawniłem się w wieku 14 lat, ale kiedy zacząłem tworzyć muzykę i byłem otoczony przez starszych heteroseksualnych mężczyzn, nie miałem ochoty pisać piosenek o kobietach. Być może jedyną piosenką, która trochę o tym mówiła, była "Girl I Met on the Internet".

Ostatnio twoje teksty są dość otwarte na ten temat.

Czułam się tak przez ostatnie dwa lata. Zeszłoroczny More Than A Friend jest dosłownie o lubieniu dziewczyny. Chodzi o queerowy związek. Kiedy dowiedziałem się, że mogę sobie pozwolić na bycie autentycznym, a moi fani mogą się z tym połączyć, było to bardzo wzmacniające. Fakt, że jest to teraz mój wielki hit, jest jak środkowy palec dla mojej starej wytwórni.

Jestem zaskoczona, że te wytwórnie wciąż są starymi strukturami, nawet po tych wszystkich historiach o tym, jak wytwórnie traktowały młode gwiazdy muzyki pop w latach 90-tych.

Nie czuję, że zostałam wykorzystana, to zbyt mocne słowo. Ale z pewnością nie czułam, że się o mnie troszczono lub mnie wspierano. Mimo że byłem dosłownie nastolatkiem. Główne wytwórnie to po prostu takie zapuszkowane struktury facetów, którzy są tam od lat 90-tych. Istnieje pewna hierarchia i konwencje i to się nie zmieni. To, co przytrafiło się mnie, zdarza się cały czas - znacznie częściej kobietom niż mężczyznom. Nowsze wytwórnie i wytwórnie niezależne, takie jak ta, w której teraz pracuję, aktywnie przesuwają te granice. Pracują tam kobiety, mają w zespole osoby queer i są o wiele bardziej otwarci.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz