Odwieczne poszukiwanie spokojnego miejsca

Historia popu
Matthew Jordan
| 28.8.2023
Odwieczne poszukiwanie spokojnego miejsca
Zdroj: Shutterstock

Nowy amerykański film A Quiet Place przykleja widza do fotela w kinie swoim napięciem. Opowiada historię rodziny próbującej ukryć się przed potworami z nadmiernie rozwiniętym słuchem. Żyją w ciągłym strachu, wiedząc, że najmniejszy dźwięk oznacza atak - i niemal pewną śmierć. Podobnie jak bajki i legendy, które przedstawiają kulturowe fobie i lęki, film ten może rezonować z widzami właśnie dlatego, że jest znajomy. Zachodnia kultura od wieków toczy wojnę z hałasem.

Ale historia poszukiwań upragnionej ciszy, której szukałem w archiwach, ujawnia też ciekawy paradoks. Im więcej czasu i pieniędzy ludzie poświęcają na tłumienie niechcianych dźwięków, tym bardziej stają się na nie wrażliwi.

Zamknij się - myślę!

Odkąd ludzie zaczęli żyć w zamkniętych przestrzeniach, narzekali na odgłosy innych ludzi i pragnęli ciszy. W latach sześćdziesiątych XVIII wieku francuski filozof Blaise Pascal spekulował, że "przyczyną ludzkiego nieszczęścia jest fakt, że człowiek po prostu nie może pozostać cicho w swoim pokoju". Pascal z pewnością wiedział, że takie rzeczy łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić.

Jednak w czasach współczesnych problem ten wydawał się pogarszać wykładniczo. Podczas rewolucji przemysłowej ludzkość napłynęła do miast, w których huczały piece fabryczne i pociągi. Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer nazwał tę kakofonię "torturą intelektualistów", argumentując, że myśliciele potrzebują ciszy, aby osiągnąć dobre wyniki w pracy. Według Schopenhauera tylko głupi ludzie mogą tolerować hałas.

Charles Dickens opisał, że w Londynie czuł się "torturowany, dręczony, znudzony i doprowadzony na skraj szaleństwa przez hałas ulicznych muzyków". W 1856 r. The Times poparł doświadczenia pisarza opisem "hałaśliwej, szalonej i chaotycznej atmosfery" i wezwał parlament do ustanowienia "przynajmniej odrobiny ciszy".

Wydawało się, że im bardziej ludzie narzekali na hałas, tym bardziej wzrastała ich wrażliwość na niego. Weźmy na przykład szkockiego polemistę Thomasa Carlyle'a. Przeprowadził się on do Londynu w 1831 r. "Irytują mnie dźwięki" - pisał - "które swobodnie wpadają do mnie przez otwarte okna".

Hałaśliwi uliczni sprzedawcy przeszkadzali mu tak bardzo, że zainwestował ogromną sumę, aby wygłuszyć swój gabinet w domu przy Chelsea Row. To nie zadziałało. Dla jego nadwrażliwych uszu najmniejszy dźwięk stał się torturą i ostatecznie został zmuszony do powrotu na wieś.

Wojna z hałasem

W XX wieku rządy na całym świecie zaangażowały się w niekończącą się wojnę przeciwko hałaśliwym ludziom i rzeczom. Niejaka Julia Barnett Rice, żona spekulanta biznesowego Isaaca Rice'a, była tak udręczona rykiem holowników na ganku swojej rezydencji przy Riverside Avenue, że rozpoczęła udaną kampanię mającą na celu ich uciszenie, ostatecznie zakładając Towarzystwo Tłumienia Niepotrzebnego Hałasu w Nowym Jorku, aby kontynuować walkę z "jedną z największych zmór życia w mieście".

Stowarzyszenie Rice mogło pochwalić się ponad 40 gubernatorami wśród swoich członków, a wraz z Markiem Twainem jako rzecznikiem, wywarła wpływ polityczny, aby wywalczyć "ciche strefy" wokół szpitali i szkół. Karą za naruszenie strefy ciszy może być grzywna, kara pozbawienia wolności lub obie te kary.

Ale im bardziej Rice skupiała się na hałasie, tym bardziej stawała się na niego wrażliwa. Podobnie jak Carlyle, zwróciła się do architektów i zleciła budowę cichego miejsca głęboko pod ziemią, gdzie jej mąż Isaac mógł w spokoju kontemplować swoje ruchy w szachach.

Rice zainspirowała powstanie organizacji walczących z hałasem na całym świecie. Po I Wojnie Światowej, kiedy w Europie wciąż dzwoniło w uszach od bomb i eksplozji, międzynarodowa wojna kulturowa z hałasem ruszyła pełną parą.

Miasta na całym świecie zaczęły atakować technologie wytwarzające hałas. Dotyczy to na przykład klaksonu samochodowego Klaxon, którego używanie zostało zakazane dekretem w Paryżu, Londynie i Chicago w latach 20. ubiegłego wieku. W latach 30. burmistrz Nowego Jorku Fiorello La Guardia rozpoczął kampanię "bezgłośnych nocy", wspieraną przez czułe mierniki hałasu rozmieszczone w całym mieście. W ciągu następnych kilku dekad Nowy Jork uchwalił dziesiątki przepisów mających na celu stłumienie najgorszych przestępców, a inne miasta na całym świecie poszły w jego ślady. W latach 70. XX wieku rządy postrzegały już hałas jako zanieczyszczenie środowiska, które należało regulować jak każdy inny produkt uboczny przemysłu.

Samoloty zostały zmuszone do latania wolniej i na większych wysokościach w zaludnionych obszarach, a fabryki musiały ograniczyć wytwarzany przez siebie hałas. W Nowym Jorku Departament Ochrony Środowiska rozpoczął nawet "Operację Noise Clap" przeciwko twórcom hałasu, jeżdżąc po mieście furgonetką z miernikami hałasu i napisem "Noise you".

Po tym, jak burmistrz Michael Bloomberg wprowadził w 2007 roku nowe przepisy dotyczące hałasu, aby zapewnić "zasłużony spokój i ciszę", miasto zainstalowało bardzo czułe urządzenia nasłuchowe do monitorowania poziomu dźwięku i zachęciło obywateli do zgłaszania naruszeń przepisów pod numerem 311.

Reklama ciszy

Jednak przepisy przeciwko producentom hałasu nie zaspokoiły naszego rosnącego pragnienia ciszy. Pojawiło się więc wiele produktów i technologii, aby zaspokoić zapotrzebowanie coraz bardziej wrażliwych konsumentów. Na początku XX wieku były to kurtyny akustyczne, bardziej miękkie materiały podłogowe, ściany akustyczne i wentylatory, które zapobiegały przedostawaniu się hałasu z zewnątrz, jednocześnie utrzymując dźwięki wewnętrzne na dystans, aby nie denerwować sąsiadów lub policji.

Jednak, jak odkryli Carlyle, Rice i rodzina z filmu Ciche miejsce, stworzenie dźwiękoszczelnej przestrzeni życiowej jest prawie niemożliwe. Z drugiej strony, niektóre próby były wręcz niepraktyczne, o czym przekonał się Hugo Gernsback w 1925 roku, wynajdując Izolator - ołowiany hełm z otworami wentylacyjnymi przymocowanymi do aparatu oddechowego.

Bez względu na to, jak wyrafinowany był projekt, niepożądane dźwięki nadal były częścią codziennego życia.

Kiedy stało się jasne, że hałasu nie da się po prostu stłumić, zaniepokojeni konsumenci zaczęli próbować zagłuszyć go innymi dźwiękami, kupując gadżety takie jak Sleepmate, maszyna do białego szumu lub odtwarzając nagrane dźwięki natury, od szumu morza po szelest lasu na stereo.

Obecnie branża ciszy przeżywa rozkwit na rynku międzynarodowym. Istnieją setki cyfrowych aplikacji i technologii opracowanych przez inżynierów psychoakustycznych, produkty z adaptacyjnymi algorytmami, które wykrywają dźwięki z zewnątrz i emitują fale dźwiękowe w przeciwfazie, aby całkowicie zmniejszyć ich słyszalność.

Słuchawki takie jak Beats by Dr. Dre obiecują życie "wysoko ponad hałasem", podczas gdy słuchawki "Quiet Cabin" instalowane w samochodach Cadillac twierdzą, że są w stanie chronić klientów przed "horrorem na zewnątrz". Działania marketingowe tych produktów mają na celu przekonanie nas, że hałasu nie można tolerować, a jedynym sposobem na osiągnięcie szczęścia jest całkowite ogłuszenie się. Film Ciche miejsce odzwierciedla ten sam pomysł: jedyny moment ulgi w całym "cichym horrorze" przychodzi, gdy Evelyn i Lee są połączeni słuchawkami i delikatnie kołyszą się w rytm własnej muzyki, podczas gdy świat poza słuchawkami jest całkowicie wyciszony.

W jednej z reklam słuchawek Sony z redukcją szumów firma przedstawia świat, w którym konsument istnieje w dźwiękowej bańce w podejrzanie pustym miejskim krajobrazie.

Jakkolwiek wiele osób może czuć się komfortowo w swoim akustycznym kokonie, prawda pozostaje taka, że im bardziej ludzie przyzwyczajają się do życia bez dźwięków, tym bardziej żyją jak ta filmowa rodzina. Dla sztucznie nadwrażliwych uszu świat staje się hałaśliwy i wrogi. Zamiast obcych najeźdźców, być może prawdziwym zagrożeniem jest radykalny anty-hałas.

Z oryginału opublikowanego na The Conversation na licencji Creative Commons przez Gabrielę Fialovą

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz