Metaverse digitalizuje rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, mówi Sara Polak. Już teraz żyjemy w wirtualnych światach

Bohaterka ITEra cyfrowa
Facebook
Kobiety w IT
Metaverse
PodcastyPrzyszłość jest terazTechnologia
Wirtualna rzeczywistość
Gabriela Knížková
| 31.1.2024
Metaverse digitalizuje rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, mówi Sara Polak. Już teraz żyjemy w wirtualnych światach
Ve virtuální realitě se pohybujeme už dnes. Zdroj: Shutterstock

Wirtualna rzeczywistość staje się obecnie wszechobecną normą. Robimy zakupy, rozmawiamy i prowadzimy interesy online. Czym jest metawersja i czy za kilka lat wszyscy będziemy w niej tak naturalni, jak we własnym mieście? I czy powinno to być w jakikolwiek sposób regulowane? "Kryptowaluty, jako część wirtualnej rzeczywistości, są podobne w swoich skokach do giełdy. Tam też potrzebna była cała masa regulacji" - mówi ekspert komputerowy Tomas Mikolov, który wraz z antropolog Sarą Polak przygotowuje podcast Future Is Now dla magazynów Heroine i Finmag.

Według Polaka, boom na metaverse rozpoczął się dopiero jesienią ubiegłego roku wraz ze zmianą nazwy Facebooka na Meta. Według Mikolova, który wcześniej pracował dla firmy Marka Zuckerberga, był to przede wszystkim sposób na zmotywowanie własnych pracowników do wspierania dalszego rozwoju jednej z najbardziej znanych sieci społecznościowych. "Wizja, na którą stawia Zuckerberg, to większe połączenie między ludźmi a technologią. Będziemy spędzać znacznie więcej czasu w wirtualnych światach, jeśli możemy to tak nazwać, co jest właściwie inną nazwą dla metaverse: to już się dzieje w teraźniejszości" - mówi.

Naukowcy uważają, że gromadzenie się społeczności, nawet w Internecie, jest naturalne i wskazują, że sięga ono samych początków świata online. Pierwsze gry grupowe były rozgrywane przez tych, którzy mogli sobie pozwolić na połączenie internetowe w Czechach na początku lat 90-tych. "To było spontaniczne. Ludzie zaczęli tworzyć różne klany w oparciu o to, kto z kim się przyjaźnił i grali przeciwko sobie w różne gry. Od samego początku istniała rywalizacja podobna do klasycznych sportów, takich jak piłka nożna" - wyjaśnia Mikolov. Dziś istnieją profesjonalne ligi, w których gracze gier komputerowych zbierają nagrody podobne do najlepszych sportowców: według Polaka rynek ten jest wart ponad miliard dolarów na całym świecie.

Spekulacje Elona Muska

Sama metaverse, jak mówi, często zyskuje złą sławę w społeczeństwie, ponieważ kojarzy się z dystopijnymi powieściami i filmami, które w orwellowskim duchu ostrzegają przed ucieczką do świata, który tak naprawdę nie istnieje. "Ja widzę to w znacznie bardziej prozaiczny sposób: jako narzędzie do digitalizacji rzeczy, które przywykliśmy robić fizycznie i w rzeczywistości. Przekłada się to następnie na metawersję" - uważa. Jako przykłady podaje kryptowaluty lub zjawisko blockchain.

Partnerzy podcastu Future Is Now:

Według Mikolova kryptowaluty były początkowo użytecznym sposobem na uwolnienie pieniędzy od inflacji i wpływu aparatu państwowego. Mikolov postrzega jednak spekulację bitcoinem lub ethereum jako negatywny efekt ludzkiej chciwości, która niszczy pierwotną istotę kryptowalut. "Pomysł zakupu kryptowaluty za kilka dolarów i nadzieja, że jej cena wzrośnie tysiąckrotnie, a ja magicznie stanę się bogaty, jest dla mnie dość dziwny. Powiedziałbym, że jest nawet szkodliwy, ponieważ to loteria. Nie sądzę, aby ludzie, którzy wygrywają miliardy na loterii, byli szczęśliwi po kilku latach" - uważa Mikolov.

Jego zdaniem rynek kryptowalut potrzebuje przynajmniej podstawowych ram regulacyjnych, aby uniknąć spekulacji na dużą skalę, takich jak ta dokonana przez Elona Muska, założyciela Tesli i Space X. Publicznie kupił i sprzedał bitcoiny za miliony dolarów, co wstrząsnęło rynkiem. "Obszar kryptowalut jest bardzo młody, ale widzimy tam te same problemy, które pojawiły się na giełdzie sto lat temu" - mówi Mikolov.

Co łączy bańkę internetową, handel niewolnikami i holenderskie tulipany? I jak spekulacje rynkowe przełożyły się na popularny komiks Asterix i Obelix? Posłuchaj szóstego odcinka podcastu Future Is Now z Tomasem Mikolovem i Sarą Polak!

Czego jeszcze dowiesz się z podcastu?

  • Jaki wpływ na ekologię mają kryptowaluty?
  • Czym była mania pociągowa?
  • Czy rynek powinien dostosowywać się do naszych ewolucyjnych potrzeb?

Posłuchaj pełnego odcinka na Spotify lub Apple Podcast.

Poznaj twórców podcastu Future is now:

Sara Polak studiowała archeologię i kognitywną antropologię ewolucyjną na Oxfordzie. Regularnie wykłada sztuczną inteligencję na Parallel Polis, gdzie współtworzyła klub technologiczny Paioneers. Przez kilka lat pracowała dla startupów technologicznych w Wielkiej Brytanii, USA i Nowej Zelandii.

Sara jest zaangażowana w organizację non-profit prg.ai, gdzie wraz z Tomasem Mikolovem prowadzi darmowy kurs Elements of AI i kręci program Deus Ex Machina dla Red Button EDU.

Tomáš Mikolov ukończył studia na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Brnie. W ramach swojej pracy magisterskiej obronił modelowanie języka za pomocą sieci neuronowych, znalazł nową metodę tłumaczenia języka poprzez konwersję słów na wektory liczbowe i zdołał zwiększyć wydajność tłumaczy nawet dziesięć tysięcy razy. Odcisnął swoje piętno na Google i Facebooku.

Mikolov programuje od ósmego roku życia. Od 2020 roku tworzy własny zespół badawczy w Czeskim Instytucie Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) na Politechnice Czeskiej w Pradze.

Podcast Future Is Now

Żyjemy w czasach, które jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za science fiction. Z drugiej strony technologie, które widzimy wokół nas, często mają korzenie w cywilizacjach liczących tysiące lat. Jak wyciągać wnioski z historii, jak poruszać się w chaosie i jak nie myśleć, że jesteśmy pępkiem świata i najlepszą rzeczą, jaka jeszcze się na nim wykluła? W specjalnej serii podcastów dla magazynów Finmag i Heroine, naukowiec i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji Tomas Mikolov oraz archeolog i badaczka Sara Polak omawiają to wszystko i wiele więcej.

Odcinek 1: Ewolucja technologii. Fenomen wielkich technologii. Europa pozostaje w tyle w rozwoju

Odcinek 2: Dlaczego boimy się robotyzacji. Czy zastąpi ona ludzką pracę?

Odcinek 3: Nieśmiertelność. Czy możemy ją osiągnąć dzięki technologii? Czy jest się za czym opowiadać?

Odcinek 4: Globalizacja. Czy pomaga, czy może hamuje ludzkość?

Odcinek 5: Cywilizacja. Czym jest i jaki ma związek ze sztuczną inteligencją?

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz