Globalizacja jako pułapka. Pandemia ujawniła negatywny trend społeczny, ostrzega Mikołow

Bohaterka ITEra cyfrowa
Globalizacja
Kobiety w IT
Kryzys klimatyczny
PodcastyPrzyszłość jest terazTechnologia
Gabriela Knížková
| 25.1.2024
Globalizacja jako pułapka. Pandemia ujawniła negatywny trend społeczny, ostrzega Mikołow
Zdroj: Shutterstock

Dzisiejszy świat nieustannie się kurczy. Jemy te same potrawy, ubieramy się w te same marki, oglądamy hollywoodzkie filmy. Skąd wzięło się to zjawisko, co nam daje, a co zabiera? "Szkoda, że wyprzedzamy produkty i projekty, które wnoszą bogactwo i różnorodność do ludzkiej kultury" - uważa ekspert komputerowy Tomas Mikolov. W czwartym odcinku podcastu Future Is Now dla magazynów Finmag i Heroine omawia on temat globalizacji z antropolog Sarą Polak.

Widzimy wzajemne powiązania państw narodowych praktycznie wszędzie, od biznesu przez politykę po naukę. Według Mikolova, powstaje ono spontanicznie w społeczeństwie. "Nikt nie przyszedł, nie walnął w stół i nie powiedział, że będziemy się globalizować. W naszych warunkach dzieje się to samoistnie i często z powodów ekonomicznych" - mówi. Ale kiedy różne społeczeństwa ewoluują niezależnie, mają szansę niezależnie wymyślać oryginalne rozwiązania problemów. W końcu nie możemy wymyślać nowych rzeczy, jeśli po prostu przyjmujemy pomysły innych ludzi.

Napięcia w społeczeństwie

Pochodzenie nowych idei przypisuje się następnie narodom, którym udało się wyrzeźbić znaczącą pozycję na scenie światowej. Mikołow i Polak przypominają, że przez setki lat Europejczycy byli na pierwszym miejscu. "Państwa często dostosowują historię do siebie, aby wyjść z niej dobrze. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy kontrolują kogoś innego. Przykładem jest sowiecka propaganda w Czechosłowacji w czasach komunizmu" - powiedział Mikolov.

Partnerzy podcastu Future Is Now:

Naukowcy rozważają również koncepcję wspólnego podejmowania decyzji, którą zajmował się już oświeceniowy filozof i matematyk Nicolas de Condorcet. Ale ostatnio zostało to znacznie przyspieszone przez Internet i wspólne platformy, takie jak Wikipedia i Quora. "Wchodzimy w sytuację, w której ludzie są w stanie wymieniać się informacjami z ogromną prędkością i mogą wspólnie rozwiązywać problemy, ale jednocześnie pojawia się paraliż decyzyjny" - uważa Polak. "Jeśli masy nie zgadzają się co do tego, co realnie się wydarzy, w społeczeństwie pojawia się wiele napięć i podziałów".

Nauka jako polityka

Według Mikołowa współczesna zglobalizowana demokracja może bardziej przypominać oligarchię w przebraniu. "Informacje docierają do nas w różnych formach, czy to z telewizji, czy z Internetu. Media są własnością różnych ludzi: często miliarderów, osób prywatnych. Widzimy, jak to wygląda w naszym kraju czy we Włoszech z Silvio Berlusconim. Kto w końcu podsuwa nam różne pomysły? Czy sami w nie wierzymy, czy też kazano nam w nie wierzyć?".

Mikolov twierdzi, że negatywne wpływy rozprzestrzeniają się również wśród społeczności naukowej, która funkcjonuje bardziej jak polityka na poziomie globalnym. "Myślę, że globalizacja to trochę pułapka. Przyjąłbym ją z zadowoleniem, gdyby naukowcy wiedzieli, jak sobie z nią radzić. Gdybym pojechał z głównym nurtem, nigdy nie wymyśliłbym niczego przełomowego" - podkreśla.

Czym musieli się absurdalnie przejmować uczeni w średniowieczu? Gdzie po raz pierwszy pojawiła się cyfra zero i jak dotarła do Europy? I czy globalizacja jest zaletą czy przeszkodą w walce z kryzysem klimatycznym? Dowiedz się tego w nowym odcinku podcastu Future Is Now!

Czego jeszcze dowiesz się z podcastu?

  • Jak globalizacja ma się do decentralizacji?
  • Czy istnieje absolutne dobro lub zło i który grecki filozof zajmował się względnością moralności?
  • Czym jest syndrom technologicznego mesjasza?
  • I jaki negatywny trend społeczny ujawniła nam pandemia koronawirusa?

Posłuchaj całego odcinka na Spotify lub w Apple Podcast.

Poznaj twórców podcastu Future is now:

Sara Polak studiowała archeologię i kognitywną antropologię ewolucyjną na Oxfordzie. Regularnie wykłada sztuczną inteligencję na Parallel Polis, gdzie współtworzyła klub technologiczny Paioneers. Przez kilka lat pracowała dla startupów technologicznych w Wielkiej Brytanii, USA i Nowej Zelandii.

Sara jest zaangażowana w organizację non-profit prg.ai, gdzie wraz z Tomasem Mikolovem prowadzi darmowy kurs Elements of AI i kręci program Deus Ex Machina dla Red Button EDU.

Tomáš Mikolov ukończył studia na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Brnie. W ramach swojej pracy magisterskiej obronił modelowanie języka za pomocą sieci neuronowych, znalazł nową metodę tłumaczenia języka poprzez konwersję słów na wektory liczbowe i zdołał zwiększyć wydajność tłumaczy nawet dziesięć tysięcy razy. Odcisnął swoje piętno na Google i Facebooku.

Mikolov programuje od ósmego roku życia. Od 2020 roku tworzy własny zespół badawczy w Czeskim Instytucie Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) na Politechnice Czeskiej w Pradze.

Podcast Future Is Now

Żyjemy w czasach, które jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za science fiction. Z drugiej strony technologie, które widzimy wokół nas, często mają korzenie w cywilizacjach liczących tysiące lat. Jak wyciągać wnioski z historii, jak poruszać się w chaosie i jak nie myśleć, że jesteśmy pępkiem świata i najlepszą rzeczą, jaka jeszcze się na nim wykluła? W specjalnej serii podcastów dla magazynów Finmag i Heroine, naukowiec i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji Tomas Mikolov oraz archeolog i badaczka Sara Polak omawiają to wszystko i wiele więcej.

Odcinek 1: Ewolucja technologii. Fenomen wielkich technologii. Europa pozostaje w tyle w rozwoju

Odcinek 2: Dlaczego boimy się robotyzacji. Czy zastąpi ona ludzką pracę?

Odcinek 3: Nieśmiertelność. Czy możemy ją osiągnąć dzięki technologii? Czy jest się za czym opowiadać?

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz