Jej ciało, jej wybór. Festiwal Fragile Like a Bomb w Pradze wesprze prawo Polek do aborcji

KulturaPotratyPrawa kobietPrzerwa
Gabriela Knížková
| 19.1.2024
Jej ciało, jej wybór. Festiwal Fragile Like a Bomb w Pradze wesprze prawo Polek do aborcji
Protest proti zákazu potratů v Polsku konaný ve Vratislavi v říjnu 2020. Zdroj: Shutterstock

"Czeskie ciotki" już drugi rok pomagają Polkom radzić sobie z niechcianą ciążą. Stowarzyszenie Ciocia Czesia organizuje teraz międzynarodowy festiwal Fragile Like a Bomb wspierający prawa reprodukcyjne w Polsce, który odbędzie się w praskich koszarach Karlín. Dochód z wydarzenia, które oprócz debaty z gośćmi obejmuje warsztaty samoobrony, zostanie przekazany bezpośrednio kobietom w trudnej sytuacji. "Sytuacja nie zmieni się pod obecnymi rządami, ale jesteśmy pewni, że to tylko kwestia czasu, kiedy prawa kobiet znów będą respektowane" - mówi Katarzyna Byrtek, członkini organizacji.

Polska i Malta - dwa kraje z najsurowszymi przepisami aborcyjnymi w Europie. W październiku 2020 r. Polki straciły możliwość aborcji, nawet jeśli ich płód ma poważne wady genetyczne. "Tak więc legalna aborcja jest możliwa tylko wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa lub poważnie zagraża życiu kobiety" - przypomina Byrtek.

Jesienią ubiegłego roku w odpowiedzi na rozwój sytuacji w kraju powstał kolektyw aktywistyczny Ciocia Czesia, który stara się pośredniczyć w pomocy polskim kobietom i szerzyć świadomość w lokalnym społeczeństwie. "Czesia to skrócona wersja polskiego imienia Czesław i nawiązuje do faktu, że działamy w Czechach. Nie jesteśmy jedynymi ciociami w Europie. W Wiedniu jest Ciocia Wienia, w Berlinie Ciocia Basia - wyjaśnia współzałożycielka.

Inicjatywa Ciocia Czesia

Ciocia Czesia to czesko-polska inicjatywa, która pomaga Polkom poddać się aborcji w czeskich klinikach. Powstała jesienią 2020 r. w odpowiedzi na zaostrzenie polskiego ustawodawstwa, które obecnie uniemożliwia Polkom decydowanie o własnych prawach reprodukcyjnych. Celem inicjatywy jest informowanie społeczeństwa, udzielanie porad i refundowanie faktur za zabieg z czeskich szpitali. W 2021 r. kolektyw SdruŽena przyznał jej nagrodę im. Frantiski Plamínkovej.

Byrtek powiedział, że głównym celem inicjatywy jest udzielanie odpowiedzi na pytania kobiet, które nie wiedzą, co robić w świetle polskiego prawa. "Jesteśmy takim centrum informacyjnym. Dzielimy się tym, jakie opcje mają kobiety: na przykład zamawianie pigułek w domu lub podróżowanie do Czech lub innych krajów. Często jest to po prostu wsparcie psychologiczne. Nie jesteśmy psychologami, ale jesteśmy w stanie przekazać dane kontaktowe kogoś, do kogo kobieta może się zwrócić. Ważne jest zwykłe ludzkie zrozumienie. Kobiety wiedzą wtedy, że nikt ich nie osądza, a raczej wspiera i szanuje ich decyzje. Miesięcznie kontaktuje się z nami od stu do dwustu osób" - dodaje.

Warsztaty i koncert

Byrtek przypomina jednak, że aborcja nie jest tanią sprawą. To właśnie z potrzeby zebrania funduszy na celową pomoc narodził się pomysł festiwalu charytatywnego Kruche Jak Bomba. "Zabieg kosztuje od 13 do 30 tysięcy koron. Wszystkie pieniądze ze zbiórki wykorzystamy tam, gdzie są najbardziej potrzebne - wśród samych kobiet" - podkreśla. Program otworzy anglojęzyczna dyskusja moderowana przez Valerie Kim z panelem gości, w tym Lilią Khousnoutdin z Fundacji Propolis33 i Silvią Lauder z tygodnika Respekt.

Następnie odbędą się warsztaty prowadzone przez Konsent i Nowoczesną Szkołę Samoobrony Pavla i Jasminy Houdek. Po południu goście będą mogli posłuchać koncertu Josefiny Dusk i polskiego projektu Mala Herba autorstwa muzyk Zosi Hołubowskiej.

Wieczorem impreza przeniesie się z Kasárne Karlín do Bike Jesus na oficjalne afterparty, którego program przygotował kolektyw Bukolika. Możesz wesprzeć stowarzyszenie lub uzyskać więcej informacji na platformie darowizn.

Project Heroine.cz jest partnerem medialnym festiwalu.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz