Przeciętny człowiek nie musi obawiać się hakera. Bądź ostrożny w mediach społecznościowych, mówi ekspert

CyberbezpieczeństwoEra cyfrowa
ESET
Malware
PodcastyPrzyszłość jest terazTechnologia
Gabriela Knížková
| 2.2.2024
Przeciętny człowiek nie musi obawiać się hakera. Bądź ostrożny w mediach społecznościowych, mówi ekspert
Ilustrační foto: Shutterstock

Technologia wpływa na wszystko wokół nas: od strategii wojennych po to, co kupujemy do noszenia. Ale pamiętanie o cyberbezpieczeństwie opłaca się w obu przykładach. "Wykorzystanie zjawiska big data jest ogromne i bardzo niebezpieczne. Możesz wyciągnąć informacje o użytkownikach, które są niemal fantastyczne: ale ludzie nie zdają sobie z tego sprawy" - mówi lider zespołu analitycznego ESET Prague, Robert Shuman, w dodatkowym odcinku podcastu Future Is Now, wyprodukowanego przez antropolog Sarę Polak dla Heroine i Finmag.

Laboratorium badawcze Roberta Šumana składa się obecnie z około piętnastu osób. Jego celem jest, jak sam to określa, "walka po jasnej stronie mocy": wspólnie wykrywają złośliwe programy lub malware i próbują analizować wirusy komputerowe, aby firmy i zwykli użytkownicy mogli się przed nimi skutecznie chronić.

Shuman trafił do tej branży przez przypadek. "Moja pierwsza okazja nadarzyła się w szkole średniej, kiedy użyłem systemu bezpieczeństwa do zabezpieczenia hasłem domowego komputera mojej matki, który był używany do księgowości. Musiałem go wtedy zhakować" - śmieje się. "Początkowo byłem programistą, ale pewnego dnia znalazłem problem na stronie ESET i zastanawiałem się, czy rozwiązałem go poprawnie. Dostałem telefon o czwartej nad ranem z pytaniem, co było dobrze, a co źle - uznałem to za strasznie interesujące" - wspomina w podcaście.

Według niego entuzjazm i chęć rozwiązywania trudnych zadań za wszelką cenę są głównymi warunkami, aby ktoś mógł zostać inżynierem wstecznym, czyli osobą, która przeprowadza odwrotną analizę programu lub procesu. "Motywacja jest najważniejsza: to siła napędowa, która sprawia, że dana osoba siedzi do późnych godzin wieczornych ze słuchawkami na uszach i nie patrzy na zegarek. Faceci, którzy zaczynają z nami pracę, wychodzą spoceni i odwodnieni o 22:00, ale ze świadomością, że w końcu udało im się rozpracować to, nad czym pracowali" - zauważa.

Legalne, ale wrażliwe

Możliwości zespołu Shumana zostały ostatnio wykorzystane na przykład na Ukrainie. Pierwszą podejrzaną aktywność wykryto na dzień przed inwazją Rosji w lutym: wyrafinowane złośliwe oprogramowanie zaprojektowane do niszczenia dysków tak szybko, jak to możliwe, mówi. "To było naprawdę bardzo agresywne i wyrafinowane" - podkreśla. "Nazwaliśmy go wiper właśnie dlatego, że kasował dyski. Zaobserwowaliśmy kilka takich ciągłych ataków podczas wojny, w tym na ukraińskie elektrownie" - wspomina.

Partnerzy podcastu Future Is Now:

Według Šumana, jakie zagrożenia mogą czekać na przeciętnego czeskiego użytkownika? Ataki na komputery osobiste nie opłacają się hakerom, jak niechętnie nazywa twórców złośliwego oprogramowania. "Trend jest zdecydowanie taki, że w tym przypadku atakujący są bardziej skłonni do atakowania firm i penetrowania sieci korporacyjnych. Jest więcej muzyki za mniej czasu i pieniędzy. Zwykły użytkownik nie musi się tak bardzo martwić" - wyjaśnia. Jednocześnie zwraca uwagę, że złośliwe oprogramowanie często dociera do użytkowników końcowych za pośrednictwem poczty elektronicznej: nieufność wobec podejrzanych wiadomości e-mail jest zatem nadal wskazana.

Šuman widzi jednak większe ryzyko w sieciach społecznościowych i zjawisku big data. Jak twierdzi, ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele wrażliwych informacji legalnie udostępniają w Internecie. Jako przykład podaje tak zwane inteligentne domy, w tym system Alexa amerykańskiego giganta biznesowego Amazon. "To (inteligentny dom - red.) może być wykorzystane do wnioskowania o chorobach poszczególnych osób. System widzi, że wstajesz trochę później, jesteś chory i tak dalej" - wyjaśnia. Według niego urządzenia z wbudowanymi kamerami mają również potencjał do zmiany zachowań użytkowników.

Chociaż nie jest wielkim fanem regulacji, przyznaje, że w zakresie danych osobowych firma skorzystałaby na pewnych regulacjach. "Chodzi o prawo do zapomnienia informacji, na przykład: jeśli opuszczę firmę, konto, usługę, firma powinna zapomnieć nie tylko login, ale także stos danych, które zebrała na mój temat. Myślę, że to bardzo zdrowe i dobre" - uważa.

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na cyberbezpieczeństwo? Czy powinniśmy obawiać się zjawiska social score podobnego do tego w Chinach? Jakie są zalety i wady cyfryzacji? Posłuchaj bonusowego odcinka podcastu Future Is Now, tym razem z Sarą Polak i ekspertem ESET Robertem Shumanem.

Czego jeszcze dowiesz się z podcastu?

  • Jak zostać ekspertem od złośliwego oprogramowania?
  • Jak ESET radzi sobie z bezpieczeństwem w cyfrowym świecie?
  • I dlaczego lekka paranoja jest czasem lepsza, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo?

Posłuchaj całego odcinka na Spotify lub Apple Podcast.

Poznaj twórców podcastu Future is now:

Sara Polak studiowała archeologię i kognitywną antropologię ewolucyjną na Oksfordzie. Regularnie wykłada sztuczną inteligencję na Parallel Polis, gdzie współtworzyła klub technologiczny Paioneers. Przez kilka lat pracowała dla startupów technologicznych w Wielkiej Brytanii, USA i Nowej Zelandii.

Sara jest zaangażowana w organizację non-profit prg.ai, gdzie wraz z Tomasem Mikolovem prowadzi darmowy kurs Elements of AI i kręci program Deus Ex Machina dla Red Button EDU.

Robert Šuman jest inżynierem ds. wykrywania i szefem praskiego działu badawczego ESET, który koncentruje się na analizie złośliwego oprogramowania. Oprócz własnej analizy złośliwych kodów, prowadzi również wykłady na ich temat na profesjonalnych konferencjach w Czechach i za granicą.

Laboratorium badawcze Roberta Šumana składa się z piętnastu osób. Jego celem, według Šumana, jest "walka po jasnej stronie mocy": wspólnie wykrywają złośliwe programy lub złośliwe oprogramowanie i próbują analizować wirusy komputerowe, aby firmy i zwykli użytkownicy mogli skutecznie się przed nimi chronić. Możliwości zespołu Szumana zostały ostatnio wykorzystane na przykład podczas wojny na Ukrainie.

Podcast Future Is Now

Żyjemy w czasach, które jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za science fiction. Z drugiej strony technologie, które widzimy wokół nas, często mają korzenie w cywilizacjach liczących tysiące lat. Jak wyciągać wnioski z historii, jak poruszać się w chaosie i jak nie myśleć, że jesteśmy pępkiem świata i najlepszą rzeczą, jaka jeszcze się na nim wykluła? W specjalnej serii podcastów dla magazynów Finmag i Heroine, naukowiec i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji Tomas Mikolov oraz archeolog i badaczka Sara Polak omawiają to wszystko i wiele więcej.

Odcinek 1: Ewolucja technologii. Fenomen wielkich technologii. Europa pozostaje w tyle w rozwoju

Odcinek 2: Dlaczego boimy się robotyzacji. Czy zastąpi ona ludzką pracę?

Odcinek 3: Nieśmiertelność. Czy możemy ją osiągnąć dzięki technologii? Czy jest się za czym opowiadać?

Odcinek 4: Globalizacja. Czy pomaga, czy może hamuje ludzkość?

Odcinek 5: Cywilizacja. Czym jest i jaki ma związek ze sztuczną inteligencją?

Odcinek 6: Pojawienie się. Dlaczego dostrzegamy wzorce nawet w chaosie?

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz