Ćwiczenia z ciałem poruszają również umysł, mówią trenerki Lucie Dědičová i Petra Houšt'ovová

Współpraca Answear i Heroine
Michaela Kramárová
| 18.9.2023
Ćwiczenia z ciałem poruszają również umysł, mówią trenerki Lucie Dědičová i Petra Houšt'ovová
Benedikt Renč

Lucie Dědičová i Petra Houšt'ovová to trenerki, które łączy sposób myślenia o ruchu i ludzkim ciele. Wierzą w subtelność i siłę, ale przede wszystkim w to, że poprzez ćwiczenia z ciałem możemy również poruszać naszymi myślami.

Delikatność to nowa twardość

Lucie Dědičová

Jestem mężatką i mam dwóch chłopców w wieku sześciu i siedmiu lat. Macierzyństwo pomogło mi sprecyzować moje marzenia. Kiedy jako dziecko zamykałam oczy, zawsze wyobrażałam sobie ruch lub taniec. Teraz, jako osoba dorosła, tworzę ruch i dzielę się radością z niego płynącą. Szczególnie lubię ruch, który jest świadomy i naturalny.

Obecnie ćwiczę Pilates na matach i maszynach, jestem trenerem i instruktorem PortDeBras™, stworzyłam koncepcję Barre Body dla studia Namastery i jestem dumną ambasadorką międzynarodowego projektu Let's Be Active, ogólnoeuropejskiej inicjatywy zachęcającej ludność do ruchu.

Jeden dobry powód, dla którego ludzie powinni więcej się ruszać.

Zacznijmy od tego, że jesteśmy stworzeni do ruchu. Mamy ręce, nogi, stawy, obracającą się głowę i tułów. Z takim arsenałem nie pozostaje nic innego, jak tylko się ruszać. Gdy tylko ten kolos się zatrzyma, prędzej czy później odczujemy to na sobie.Bez sprawnego ciała nie możemy pracować, kochać, żyć. Więcej ruchu to więcej szczęścia. Trzeba tylko znaleźć to, w czym odnajduje się radość i spełnienie.

Co zmieni się w moim życiu, jeśli zacznę ćwiczyć?

Ruch znacząco eliminuje stres i różne negatywne uczucia. Mocno wierzę, że ruch jest jedną z naszych najbardziej podstawowych potrzeb, a jednak w dzisiejszych czasach jest go za mało. Lubię motywować ludzi do ruchu, ponieważ wtedy widzę, jak ruch porusza także ich losy.

Dla Namastery wymyśliłaś Barre Body. Co to jest?

Barre Body to trening funkcjonalny na drążku baletowym, w którym połączyłam ćwiczenia na maszynach Pilates, koncepcję gyrotonic i gyrokinesis oraz metodę PortDeBras, której filarem jest płynność. To w zasadzie cała moja historia ruchu w jednym pakiecie. Zajęcia opierają się na powtarzalnych sekwencjach ruchowych. Każdy blok ruchowy składa się z trzech elementów: rozciągnięcia, uwolnienia, siły.Nacisk kładziony jest na prawidłowe wykonanie ruchu. Klienci czują się rozciągnięci, zrelaksowani po tych zajęciach. Naszym mottem jest "Gentle is the new Hard" - w łagodności jest siła.Czuję wielką potrzebę podkreślenia, że treningi, które "wstrząsają duszą", nie są skuteczne dla ciała na dłuższą metę, a zwłaszcza dla kobiecego ciała.

Benedikt Renč

Petra: Spodnie Answear 599 CZK. Bluza Answear 749 CZK.
Lucie: Strój kąpielowy Answear 799 CZK. Dostępne na answear.cz.

Aby znaleźć spirale

Petra Němečková

Po dwunastu latach pracy w sektorze finansowym postanowiłam rzucić pracę i zająć się sportem, który lubię i który daje mi najwięcej satysfakcji. Do życia potrzebuję długich biegów i wędrówek na łonie natury, gdzie spędzam każdy poranek i czerpię energię. Nienawidzę stereotypów i zawsze muszę iść do przodu.

Co według Ciebie jest najważniejsze, aby czuć się dobrze w swoim ciele?

Nauczyć się go słuchać. To banał, ale to prawda. Po latach odmawiania sobie wszystkiego, co nie było "ultra-zdrowe", dziś nie wyobrażam sobie dnia bez kawy z prawdziwym ciastem lub babeczką.

Jaki rodzaj ćwiczeń sprawia, że czujesz się dobrze?

Moi rodzice wsadzili mnie na narty, gdy miałam dwa lata i od tego czasu ciągle się ruszam. Gimnastyka, lekkoatletyka... Nasze ciała potrzebują ruchu, aby funkcjonować, ale ważne jest, aby nie robić ciągle tego samego. Z mojego punktu widzenia joga leczy ciało i umysł, ale uprawiam też inne aktywności. Codziennie biegam około 15-20 km, amatorsko uprawiam średni triathlon, ćwiczę, interesuję się mobilnością, HIIT i Muay Thai. I absolutnie kocham góry, zimą i latem.

Jaka jest Twoja specjalność?

Myślę, że jestem wyjątkowy, ponieważ potrafię zidentyfikować spirale, w których się znajdujemy i nie utknąć w nich. Mój styl jest specyficzny, ponieważ pochodzi z ciała fizycznego. Nie poddawanie się, posiadanie opinii, nie patrzenie na to, co ktoś mówi. Postrzegam ciało jako narzędzie do kontroli umysłu. To fascynujące nauczyć się kontrolować swoje myśli i w ten sposób aktywnie kreować swoje życie. A nie bierne akceptowanie okoliczności zewnętrznych.

Czy dajesz sobie czas dla siebie?

Wiele lat zajęło mi zrozumienie, że jeśli nie zadbam o siebie, nie będę w stanie zadbać o nikogo innego. Jeśli chcę rozprzestrzeniać siłę, energię i spokój umysłu, muszę mieć to sama.

Benedikt Renč

Lucie: Kardigan Mango 2299 CZK. Spodnie Mango 222222 CZK. T-shirt Answear 439 CZK. Sneakersy Answear 899 CZK.
Petra: legginsy Answear 549 Kč. T-shirt Answear 439 CZK. Spodnie DKNY 3499 CZK. Dostępne na answear.cz.

Lekcje z duszą

Namastery Yoga & Fine Experience Centre

Namastery to butikowe studio body & mind, które oferuje holistyczną koncepcję pielęgnacji ciała: unikalny system zajęć, od jogi po pilates, barre i trening interwałowy. Zajęcia uzupełniają zabiegi odnowy biologicznej, masaże, warsztaty i medytacje. Według właścicielki i założycielki Barbary Skuherskiej, jej celem jest zapewnienie klientom wyjątkowego doświadczenia z terapeutycznym akcentem. Studio mieści się w dawnym klasztorze w Pradze 5. www.namastery.cz

Benedikt Renč

Petra: Biały t-shirt Answear 249 CZK. Czarne spodnie dresowe Answear 799 CZK.
Lucie: Biały t-shirt z napisem Answear 259 CZK. Białe spodnie dresowe Answear 749 Kč. Dostępne na answear.cz.

Benedikt Renč

Lucie: Sukienka Answear 749 CZK. Trampki Vagabond 2499 CZK.
Petra: Sukienka Answear 579 CZK. Trampki Answear 749 CZK. Dostępne na answear.cz.

Zdjęcie: Benedikt Renč, Makijaż i włosy: Margita Skřenková, Stylizacja: Marek Cpin, Produkcja: Linda Majerová. Dziękujemy studiu Namastery za użyczenie przestrzeni do sesji zdjęciowej. Chcielibyśmy podziękować Answear.cz za wypożyczenie modelek.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz