"Kiedyś ludzie szukali dobrej pracy, teraz szukają przynajmniej jednej" - mówi doradca zawodowy

Praca i pieniądze
Michaela Sladká
| 2.10.2023
Zdroj: Shutterstock

Bardziej niż kiedykolwiek, troska przemawia do naszego życia zawodowego. Troszczymy się o dzieci i rodziców, o dom, który teraz stał się szkołą, biurem i placem zabaw, i wreszcie, co nie mniej ważne, powinniśmy dbać o siebie. Doradca zawodowy Lucie Václavková zaleca, aby być dla siebie miłym: "Pragnienie perfekcji wyczerpuje nas i uniemożliwia nam pójście naprzód. Nie możemy wypełnić wszystkich naszych ról w 100% i lepiej jest odpuścić niedoskonały wynik niż żaden".

Na początku tego roku popyt na pracowników w Czechach nadal przewyższał podaż i ogólnie można powiedzieć, że pracownicy byli w korzystnej sytuacji, przy presji na wzrost płac i zapewnieniu różnych świadczeń pracowniczych. Obecna sytuacja, w środku drugiej fali epidemii koronawirusa, jest już gdzie indziej - stopa bezrobocia może oscylować wokół stosunkowo niskiego poziomu 3,8%, ale według LMC, największego operatora portali pracy w Czechach, który zarządza również serwerami Jobs.cz i Práce.cz, liczba oferowanych stanowisk dramatycznie spadła, podczas gdy liczba odpowiedzi wzrosła o kilkadziesiąt procent.

Co się sprawdziło

"Nie mam uniwersalnej rekomendacji, ponieważ każdy ma inne warunki i przestrzeń do pracy w domu" - mówi Lucie Václavková, która przez większość swojego życia zawodowego pracowała w trybie home office. Swój dom dzieli z mężem i trójką dzieci. "Mogę zaoferować tylko to, co sprawdziło się w naszym przypadku" - mówi.

  • Mamy schemat: szkoła, praca, odpoczynek.
  • Na przemian pracujemy i opiekujemy się naszym partnerem.
  • Mamy własne miejsce pracy, choć mobilne.
  • Utrzymujemy kontakt z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.
  • Delegujemy zadania w pracy i prywatnie.
  • Mamy dobrej jakości słuchawki.

Zaleca (nie tylko) kobietom szukanie wsparcia. Czy to od rodziny i przyjaciół, czy od profesjonalistów i różnych projektów wspierających karierę. "I skupić się na tym, co mogę zrobić, zamiast na tym, czego nie mogę. Jeśli nie mam płatnej pracy, mogę być wolontariuszem, jeśli nie mam czasu na pisanie artykułów, mogę udostępniać krótsze posty w mediach społecznościowych, jeśli nie mogę trenować i konsultować się osobiście, mogę spróbować konsultacji online i webinariów" - wymienia Lucie.

Kluczem do dzisiejszego życia, nie tylko zawodowego, jest porzucenie wymagań i oczekiwań oraz uzbrojenie się w cierpliwość i wytrwałość. "Nawet robienie czegoś małego każdego dnia pozwoli ostatecznie osiągnąć coś wielkiego. Rozmawianie z ludźmi wokół ciebie o tym, co robisz, pomaga ci znaleźć możliwości, nie dotyczy to tylko pracy. I ważną rzeczą, choć często wspomina się o tym na końcu, jest dbanie o siebie. Dzisiejsza sytuacja to nie sprint, ale maraton, więc musimy dobrze zarządzać naszymi zasobami i regularnie je uzupełniać" - mówi.

Z dziećmi w gardle

Ale perspektywa opieki, która jest obecnie kluczowa w postrzeganiu ich życia zawodowego, zwłaszcza dla kobiet, wnosi jeszcze jeden absolutnie kluczowy aspekt. "Dla niektórych z nas w tej chwili łączenie pracy i opieki nad rodziną jest tak wymagające, że musimy zrobić sobie przerwę w pracy, zrobić sobie przerwę lub przynajmniej zmniejszyć liczbę godzin pracy lub zobowiązań, aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne" - dzieli się swoim doświadczeniem Lucie Václavková i radzi: Jeśli musimy ograniczyć pracę, ostrzeżmy klientów i pracodawców odpowiednio wcześnie. "Wspólnie poszukajmy odpowiedniego rozwiązania, aby zminimalizować ryzyko utraty pracy lub reputacji" - dodaje.

Oprócz edukacji, medycyna i zakupy przenoszą się do przestrzeni online i komunikacji zdalnej. I oczywiście praca. Niekończące się domowe biuro z naszych biur, salonów i korytarzy ma swoje wady i zalety, jak wszystko inne. "Home office" ociera się o naszą zdolność do pracy z dowolnego miejsca, nawet w niesprzyjających warunkach, a w tym kobiety są świetne. Ojcowie mają szansę się zaangażować. Doświadczenie, jak to jest pracować z dziećmi na karku, jest ważne także dla nich. Pracodawcy z kolei przekonali się, że nawet współpraca zdalna może się sprawdzić i w przyszłości możemy spodziewać się więcej możliwości pracy z domu niż dotychczas. Nauczyliśmy się, że praca z domu nie zawsze jest zaletą i zaczynamy doceniać możliwość dojeżdżania do biura. A kiedy mamy czas na pracę, po prostu pracujemy, aby móc spędzić czas ze sobą lub z rodziną" - mówi doradca zawodowy.

Nie trzymaj się jednej ścieżki

Jeśli planujesz teraz rozpocząć nowy projekt lub myślisz o zmianie pracy, doradca zawodowy zaleca ostrożność. "To nie jest dobry czas na podejmowanie pochopnych decyzji i reakcji, zwłaszcza jeśli mamy zobowiązania i brakuje nam większej rezerwy finansowej. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszej pracy, zamiast odchodzić, możemy spróbować negocjować zmianę zakresu obowiązków lub warunków pracy. Jeśli kusi nas projekt biznesowy lub osobisty, możemy rozpocząć go w wolnym czasie w pracy" - ostrzega Václavková przed impulsywnymi decyzjami.

Co pomaga, gdy zmieniamy pracę lub branżę?

Poznaj i nazwij siebie - swoje wartości, mocne strony, doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia.
Poznaj rynek pracy - poznaj pracodawców, zawody i poziomy wynagrodzeń.
Nawiąż kontakt z ludźmi, którzy mogą Ci pomóc. Oferuj i szukaj wsparcia.
Pracuj nad sobą - kształć się przynajmniej trochę każdego dnia, tchnij życie w osobiste projekty, zostań wolontariuszem, jeśli masz na to miejsce.
Pracuj nad swoją autoprezentacją. Miej dobrze skonstruowane CV, korzystaj z mediów społecznościowych. Pokaż, czym się zajmujesz i buduj swoją markę osobistą.

Z drugiej strony, wiele kobiet jest zmuszanych do zmiany pracy przez istniejące warunki. Potrzebują więcej przestrzeni dla siebie lub życia rodzinnego, muszą opiekować się kimś w domu, muszą zmniejszyć liczbę godzin pracy lub przestać pracować w nocy. Pierwsza rada jest następująca: Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy, nie trzymajmy się tylko jednej drogi.

"Nawet przed COVID nie wystarczyło tylko przeglądać portale z ofertami pracy. Warto pamiętać, że wiele ofert nie trafia nawet tutaj" - podkreśla doradca zawodowy i podaje kilka wskazówek. "Warto wiedzieć co nieco o firmie, do której aplikujemy i dopasować swoje CV do oferty pracy. Nie należy bombardować firm, a raczej zdecydować się na mniejszą liczbę dobrze ukierunkowanych odpowiedzi. Poza tym warto wykorzystać swoje kontakty, wspominając o byłych współpracownikach lub znajomych. Warto też aktywnie docierać do pracodawców i pracować nad swoją wyszukiwalnością - mieć profil na LinkedIn, zapisać się do portali pracy lub katalogów. Nie patrz na oferty pracy tylko pod kątem nazwy stanowiska, ale pod kątem wymaganych kompetencji i umiejętności oraz bądź przygotowany na zmianę dziedziny" - podsumowuje Václavková.

Dodaje, że w ostatnich miesiącach spotkała wiele kobiet, które obniżyły swoje ambicje, ponieważ po prostu nie mogły postąpić inaczej, biorąc pod uwagę trudną sytuację. "Z drugiej strony, nawet w tym trudnym okresie miałam szczęście być obecna przy kilku udanych zmianach kariery, nie tylko w mojej pracy, ale także w mojej dziedzinie. Kryzys zadziałał jako akcelerator w kierunku bardziej elastycznej i znaczącej pracy, która przynosi również interesujące korzyści finansowe", Lucie Václavková widzi nadzieję w obecnej sytuacji.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz