Co zrobić, gdy dziecko się oparzy lub upadnie na głowę? Vít Samek i jego lekcja pierwszej pomocy w przypadku urazów u dzieci

Pierwsza pomoc
Vít Samek
| 27.10.2023
Co zrobić, gdy dziecko się oparzy lub upadnie na głowę? Vít Samek i jego lekcja pierwszej pomocy w przypadku urazów u dzieci
Zdroj: Shutterstock

Wraz z początkiem sezonu wakacyjnego nie zaszkodzi przypomnieć sobie, co zrobić, gdy dziecko ulegnie wypadkowi. Złamania, oparzenia, upadki na głowę... Ponieważ ci, którzy są przygotowani, nie są zaskoczeni. Nigdy wcześniej nie miałeś takiego kursu pierwszej pomocy.

Dziś trochę o kontuzjach i upadkach. Proszę, w ten sposób. Nie będę zajmował się najpoważniejszymi urazami, przynajmniej nie dzisiaj. Przede wszystkim, jeśli widzicie, że ktoś spada z piątego piętra lub uderza w ciężki pojazd, natychmiast dzwońcie pod numer 155.

Opowiem o trzech różnych urazach. W przypadku dwóch pierwszych należy dzwonić do nas niemal za każdym razem. W przypadku ostatniego, moim skromnym zdaniem, nie zawsze trzeba dzwonić, ale powiem, kiedy zdecydowanie trzeba.

Zadzwoń, ochłoń, monitoruj.

To te trzy: Złamanie kości długiej, oparzenie, upadek na buraka.

Złamanie

Jest kilka kości długich, my zajmujemy się głównie kością udową i ramienną. Problem z tymi kośćmi polega na tym, że mają one dość grube naczynia krwionośne, które mogą zostać uszkodzone przez złamaną kość, a wtedy może dojść do niezłego krwawienia.

Aby dać ci wyobrażenie: jeśli uszkodzisz tętnicę udową złamaną kością udową, nawet przy zamkniętym złamaniu możesz krwawić do dwóch litrów w udzie! To duża utrata krwi.

Oparzenie typu 2a (najbardziej bolesne) występuje, gdy woda o temperaturze "tylko" 69 stopni Celsjusza jest wystawiona na działanie przez jedną sekundę. Nie. Nie zalogowałem się.

Vít Samek

Alžběta Samková

Skąd można coś takiego wiedzieć? Czasami jest to całkiem jasne, ponieważ kończyna jest krzywa i spuchnięta. Innym razem nie jest skrzywiona, opuchlizna też trochę trwa, ale na szczęście jest ból, ewolucyjne narzędzie ochronne. Dana osoba nie pozwoli się dotknąć. Pamiętam dwóch małych chłopców ze złamanymi kośćmi udowymi. Obaj w wieku około siedmiu lat. Obaj siedzieli, nie ruszali się, byli niezwykle spokojni.

Nawet nie próbuj radzić sobie z tym na własną rękę! Zawsze 155! Ponieważ nie masz w domu szyny próżniowej ani szyny przedłużającej, ani kroplówek, ani opiatów, ani samochodu z łóżkiem na wyściełanym stole. My natomiast mamy to wszystko i nie wahamy się tego użyć!

Oparzenia

To najbardziej bolesne urazy w historii. I to jest pośpiech, ludzie! Oparzenie typu 2a (najbardziej bolesny rodzaj) występuje, gdy woda jest wystawiona na działanie "tylko" 69 stopni Celsjusza przez jedną sekundę. Nie. Nie zapisałem się.

A teraz pomyśl o tych wszystkich wzlotach. A kawa to gówno. A herbata to gówno. A zupa to gówno. Piekarnik, piekarnik, wentylator, hamulce. Ogień. To już całkiem gówno. I masz kominek, świecę, ognisko, krematorium, powierzchnię słońca, wnętrze Ziemi.

Chciałbym więc zacząć od tego, że jeśli twoje dziecko się poparzy, to nie dlatego, że jesteś złym rodzicem. Jak pisałem wcześniej, jesteście doskonałymi rodzicami. To tylko dowód na to, że wszyscy kochamy kawę, a połowa z nas to ludzie od zupy.

O co chodzi? Uważaj, to bardzo proste. Zimna woda, najlepiej prysznic. I zrób to od razu. Tak od razu. Nie pierwsza karetka, nie pierwsze rozbieranie! Najpierw bierzesz go i kładziesz pod prysznicem. A to z dwóch powodów.

A co jeśli dziecko uderzyło się w głowę i nie ma powyższych objawów? A Ty nie wiesz, czy mimo wszystko nie wolałbyś pójść? Właściwie to ty powinieneś się uspokoić.

5) Nie ma źrenic tej samej wielkości.

6) Krew lub coś innego wypływa z jego ucha lub nosa bez uderzenia.

Mogą to być oznaki poważnych problemów. Zawsze należy to natychmiast zgłosić.

Co jeszcze by mnie osobiście zainteresowało? Zbyt silny ból głowy. Zbyt duży guz. Uraz oka. Uraz zębów. Wszystkie te rzeczy powinny iść do lekarza.

Podobnie jak udar mózgu.

A co jeśli dziecko uderzyło się w głowę i nie ma powyższych objawów? I nie wiesz, czy i tak nie powinieneś pójść? Denerwujesz się. Właściwie to ty musisz się uspokoić. Następnie zbadaj swoje dziecko.

To podobne do udaru. Ma takie same źrenice? Kończyny muszą zginać się symetrycznie. Ściskaj dłonie z równą siłą. Musi wiedzieć, kim jest, gdzie jest, najlepiej kiedy jest. I co się stało. Powtórzyć badanie po 10 minutach, po pół godzinie i po godzinie. Nadal wszystko w porządku? To chyba dobrze, co?

Idę po kawę.

Powodzenia. ✌️

Ten artykuł po raz pierwszy pojawił się na Heroine.cz 19 kwietnia 2019 roku.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz