Pisarka, modelka i prostytutka. Film dokumentalny The Search for Eve bada kobiecą tożsamość

Partnerstwo medialne
Redakcja Heroine
| 18.9.2023
Pisarka, modelka i prostytutka. Film dokumentalny The Search for Eve bada kobiecą tożsamość
DAFilms CZ - Z filmu Pátrání po Evě

Eva jest włóczęgą, blogerką, lesbijką, prostytutką, pisarką, dziewicą, gospodynią domową, modelką, narkomanką, córką, anarchistką... Dokument Searching for Eva niemieckiej reżyserki Pii Hellenthal miał być portretem jednej kobiety, ale stał się wielowarstwowym esejem na temat kobiecej tożsamości.

"Możesz udawać, że jesteś kimkolwiek zechcesz" - to motto głównej bohaterki The Search for Eve. Eva Collé (nie jest to jej prawdziwe imię) to 25-letnia Włoszka o liberalnych poglądach mieszkająca w Berlinie. Jest feministką, intelektualistką i zarabia na życie między innymi jako prostytutka i okazjonalna modelka. Ale żadna z cech jej alternatywnego życia nie jest dokładna, żadna nie opisuje jej w pełni.

Prywatność jest staromodna.

Eve uważa prywatność za przestarzałą koncepcję, a dzięki sieciom społecznościowym, za pośrednictwem których stale się prezentuje, na pierwszy plan wysuwają się te z jej tożsamości, które definiują ją w odniesieniu do głównego nurtu społeczeństwa: jej całkowita otwartość w pokazywaniu własnej fizyczności i seksualności lub używanie narkotyków.

"Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam Evę, nie byłam pewna, czy chcemy zrobić o niej film" - mówi reżyserka Pia Hellenthal w wywiadzie dla filmfestivaltoday.com. "Widziałyśmy się jakieś trzy razy, czytałam jej bloga i dopiero po roku zdałam sobie sprawę, że to nie będzie tylko film o życiu Evy, ale coś więcej". W filmie Eva działa jak płótno, na które widz może rzutować siebie. "Zaczynasz mówić o Evie, ale szybko zdajesz sobie sprawę, że mówisz o sobie. O swoim ciele, o doświadczaniu własnej kobiecości" - mówi reżyser.

Eva pokazuje w filmie wszystko. Jest całkowicie szczera i otwarta w swoim nieskrępowanym stylu życia, który na stałe przenosi do wirtualności. To jej życie. "Zaczęłam dzielić się swoim życiem online, gdy miałam piętnaście lat. Wokół mnie byli sami chłopcy i nie czułam się jak dziewczyna. Musiałam znaleźć kogoś, kto czułby to samo" - Eva wyjaśnia swoje trudne dorastanie w małym włoskim miasteczku. Na swoim blogu poruszyła te same tematy - seksualność, płeć, a nawet przemoc seksualną - na długo przed powstaniem filmu.

Pokaz i dyskusja online

Film otrzymał specjalne wyróżnienie na duńskim festiwalu CPH:DOX, a także był pokazywany na Berlinale, kanadyjskim HOT DOCS i Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ji.hlava. "Prowokujący, nieskrępowany, hipnotyzujący i prześladujący dokument, który łączy pokolenie kobiet" - mówi jeden z krytyków.

Searching for Eva zostanie wyświetlony w poniedziałek 25 maja w praskim kinie Světozor, a film będzie można oglądać na stronie Dafilms.cz przez cały tydzień do 31 maja. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja tematyczna online z aktywistką Johanną Nejedlovą, która działa na rzecz zapobiegania gwałtom i molestowaniu seksualnemu w organizacji Konsent i za swoją pracę otrzymała w zeszłym roku nagrodę Women of Europe Award for Activism. Moderatorem będzie muzyk i filmowiec Šimon Holý.

Poszukiwanie Evy

Film dokumentalny, 2019
85 minut

Reżyseria: Pia Hellenthal
Scenariusz: Giorgia Malatrasi, Pia Hellenthal
Reżyseria: Janis Mazuch
Główne role: Eva Collé, Pietro Zambello

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz