Protesty amerykańskich kobiet przeciwko zakazowi aborcji i nominacje do Oscarów. Wybieramy pięć ważnych wiadomości tygodnia

AktualityHistoria
Hmyz
Moja bohaterkaOrgazm
Oscary
Petra Jirglová
Roe przeciwko Wade
Redakcja Heroine
| 21.2.2024
Protesty amerykańskich kobiet przeciwko zakazowi aborcji i nominacje do Oscarów. Wybieramy pięć ważnych wiadomości tygodnia
Shutterstock

Kobiety w Ameryce mają dość mówienia im, co mogą, a czego nie mogą robić ze swoimi ciałami! Takie było przesłanie niedzielnych marszów z okazji 50. rocznicy Roe v. Wade, orzeczenia zapewniającego prawo do aborcji, które zostało obalone przez lokalny Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku. W Izbie Reprezentantów, pod patronatem Olgi Richter, odbyła się dyskusja okrągłego stołu na temat tego, dlaczego dzieci w szpitalach tak bardzo potrzebują obecności swoich bliskich. Jakie inne wydarzenia zwróciły naszą uwagę w minionym tygodniu? Portal Heroine.cz wybrał dla Was pięć z nich.

Amerykańskie kobiety maszerowały w proteście przeciwko uchyleniu Roe v. Wade

Tysiące kobiet zebrało się w niedzielę w miastach w całych Stanach Zjednoczonych, aby uczcić 50. rocznicę sprawy znanej jako Roe przeciwko Wade, która ustanowiła precedens dla praw aborcyjnych w Ameryce na 50 lat. Trybunał Konstytucyjny uchylił ją w czerwcu ubiegłego roku, przywracając zachodnie supermocarstwo do czasów, w których kobietom nie wolno było decydować o własnym ciele: od tego czasu czternaście stanów ograniczyło lub nawet całkowicie zniosło prawo do aborcji. Organizacja Women's Marsz zorganizowała już ponad 200 marszów w czterdziestu sześciu stanach, aby uczcić tę rocznicę, donosi Guardian. W Waszyngtonie protestujący skandowali hasła takie jak "nie kościół, nie państwo, ludzie muszą decydować o swoim losie" . W swoim nowym numerze magazyn Mother Jones donosi o zaostrzających się bataliach prawnych między amerykańskimi inwestorami, którzy na początku lat 90. z powodzeniem powielili pigułkę aborcyjną francuskiej firmy farmaceutycznej Roussel Uclaf, w związku z podejrzanymi machinacjami finansowymi. W czasach, gdy pigułka aborcyjna jest ponownie jedynym sposobem na pozbycie się niechcianej ciąży w wielu miejscach w USA, inwestorzy ci zbierają miliony dolarów. Niezależnie od wyniku konfliktu, biznes pigułek aborcyjnych, dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu, znów ma potencjał niespotykany od lat 90-tych.

O temacie aborcji, jej zakazach i ograniczaniu autonomii cielesnej kobiet pisaliśmy już wielokrotnie na łamach Heroiny. "Najważniejsze jest jednak to, że brak zakazu aborcji oznacza, że do niej nie dojdzie. Sędziowie Sądu Najwyższego po prostu odmówili ludziom prawa do bezpiecznej procedury medycznej, która powinna być podstawową opieką zdrowotną, i nie jest niewyobrażalne, że w nadchodzących miesiącach będziemy świadkami wzrostu liczby całkowicie niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych, a nawet zgonów" - podsumowała latem ubiegłego roku na stronie Heroine.com Lucie Klimeš. Johanna Nejedlová napisała o paradoksalnych argumentach zwolenników pro-life dotyczących rzekomego mordowania dzieci w sytuacji, gdy większość z nich popiera również ogromną dostępność broni palnej. Można mieć tylko nadzieję, że protesty doprowadzą pewnego dnia do przywrócenia precedensu Roe v. Wade do amerykańskiego prawa. Do tego czasu jednak amerykańskie kobiety mogą mieć przed sobą długą drogę, i to nie tylko w przenośni.

Chcę przeczytać na ten temat

Ukazuje się książka Kateřiny Liškovej o seksie w czasach socjalizmu

W piątek Kateřina Lišková, naukowiec i połowa duetu stand-upowego Docentky, publikuje swoje studium Sexual Liberation, Socialist Style, o życiu intymnym w czasach reżimu komunistycznego. Czeski tytuł, The Politics of Desire, z podtytułem Sex and Science in Communist Czechoslovakia, został opublikowany przez wydawnictwo Host. Książka Liškovej obala utrwalone mity o aseksualnym państwie socjalistycznym, w którym intymność nie miała miejsca na zwykłe wypełnianie pięcioletnich terminów, spotkania towarzyszy i plany budowlane, i pokazuje, że czechosłowaccy naukowcy pod wieloma względami wyprzedzali swoich zagranicznych kolegów, jeśli chodzi o badanie różnych aspektów ludzkiego erotyzmu.

W oparciu o badania Kateřiny Liškovej, Czeska Telewizja i firma produkcyjna Cinebonbon wyprodukowały serial dokumentalny Chronicle of Orgasm, który prezentowaliśmy w listopadzie. Wyniki badań Liškovej zostały wzbogacone materiałami z archiwum telewizyjnego oraz współczesnymi serialami i filmami. W Kronice orgazmu w humorystyczny sposób dowiecie się na przykład, jak uczono seksu w Kromieryżu w latach 60-tych, jak to było w czasach socjalizmu z feminizmem, czy kto był odpowiedzialny za dekryminalizację homoseksualności w kraju. Według reżyserki serii, Kateřiny Kořínkovej, badania Liškovej są wciąż boleśnie aktualne: stosunek ówczesnego społeczeństwa do kobiet, ich praw, seksu i wreszcie prawa kobiet do seksu był w końcu tak samo skomplikowany jak dziś.

Chcę przeczytać na ten temat

Amerykańska Akademia ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła we wtorek tegoroczne nominacje do Oscara. Czeska charakteryzatorka Linda Eisenhamerová, która pracowała przy niemieckim filmie Iluzjonista (2006) i Anthropoid (2016), może zdobyć złotą statuetkę za swoją pracę przy niemieckim filmie Na froncie zachodnim. Za ten sam film nominowani są również czescy twórcy efektów specjalnych Viktor Müller i Kamil Jafar oraz dźwiękowiec Viktor Prášil. Cate Blanchett w dramacie psychologicznym Tár, Ana de Armas jako Marilyn Monroe w Blonde i Michelle Yeoh w komedii dramatycznej Wszystko, wszędzie, naraz mogą wygrać w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Ten ostatni film ma również dwie nominacje dla aktorki drugoplanowej, dla Jamie Lee Curtis i Stephanie Hsu. W tej samej kategorii wystąpiła w tym roku również Angela Bassett, która zdobyła swój pierwszy w karierze Złoty Glob za rolę w superbohaterskiej sadze Marvela Czarna Pantera: Wakanda pozwala żyć.

Londyńskie Oscary wydawały się nieco bardziej otwarte po latach krytyki ich zamkniętego umysłu i ochrony głównie białych mężczyzn z powiązaniami na najwyższych szczeblach przemysłu filmowego. "Fakt, że w ciągu dziewięćdziesięciu lat istnienia Oscarów, aż do tego roku, dwie kobiety nie zostały nominowane w kategorii reżyserskiej, jest smutnym faktem, który ilustruje, jak powoli systemowy seksizm przełamuje się nawet w stosunkowo postępowym środowisku", skomentowała Tereza Domínovádla Heroine.czzeszłoroczny oscarowy przełom, nominując dwie kobiety-reżyserki, co do tegoczasu było bezprecedensowe. Ale tegoroczne nominacje są pod wieloma względami przewidywalne i "standardowe Oscarowe", może z wyjątkiem wyboru wspomnianej Angeli Bassett. Po przełomowej akcji #OscarsSoWhite, Akademia być może ponownie wraca do swoich konserwatywnych poglądów.

Chcę poczytać na ten temat

Dwa owady dodane do listy żywności zatwierdzonej przez Unię Europejską

Risotto z mielonym świerszczem lub makaron posypany larwami mopka. Czy to zdanie brzmi dla ciebie jak coś z horroru? W niedalekiej przyszłości może już tak nie brzmieć. Jak donosi Czeska Agencja Informacyjna, Unia Europejska dodała w tym tygodniu owady do listy zatwierdzonych produktów spożywczych. Owady mogą być teraz przetwarzane na proszek, suszone powietrzem i liofilizowane oraz dodawane do żywności jako bogate źródło białka. Chrząszcze już zatwierdzone do spożycia w UE obejmują na przykład sardele chrząszcza wędrownego lub larwy chrząszcza mącznego. Produkty owadzie można uznać za produkt uboczny produkcji roślinnej: mogą one zatem stać się idealnym źródłem składników odżywczych w diecie wegańskiej. Chrząszcze nie są nowością w diecie w wielu krajach na całym świecie, gdzie są powszechnie dodawane do żywności.

Jednak głośne powiedzenie w społeczeństwie, że jestem weganinem, który je owady, jest nadal nie do pomyślenia dla wielu ludzi w Czechach. Weganizm i wegetarianizm same w sobie mają złą reputację w Czechach, jak Žaneta Gregorová wyjaśniła Heroine.cz. "Kiedy niedawno zainteresowałam się wyższym poziomem, czyli weganizmem, okazało się, że postawa naszego najbliższego otoczenia często zniechęca nas do czysto roślinnej ścieżki. Jesteśmy dorośli, sami zarabiamy na swoje jedzenie, ale wciąż martwimy się o to, jak poradzi sobie nasza najbliższa rodzina, na przykład babcia, która nie będzie już mogła zaszczycić nas soczewicą i jajkami, czy smażonymi potrawami." podkreśliła. Wciąż przejmujemy się reakcjami otoczenia, a jedzenie mięsa wydaje się być najprostszym i najmniej kontrowersyjnym sposobem. Ale trendy i myślenie o tym, jak może wyglądać "normalna" dieta, zmieniają się w naszym kraju, choć powoli. Być może za kilka lat za ekologiczny standard uznamy larwę na talerzu.

Chcę poczytać na ten temat

Wsparcie dla dzieci, które nie mają nikogo, kto mógłby potrzymać je za rękę w szpitalu

W czwartek w Izbie Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej odbył się okrągły stół na temat hospitalizowanych dzieci i tego, jak bardzo potrzebują one obecności swoich bliskich podczas pobytu w szpitalu. Spotkanie zostało zorganizowane przez wiceprzewodniczącą Izby Poselskiej Olgę Richterovą we współpracy z posłanką Martiną Ochodnicką. Oprócz nich głos zabrała również Klára Šimáčková Laurenčíková, komisarz rządu ds. praw człowieka i My Heroine 2021. Inna My Heroine, Petra Jirglová, założyła stowarzyszenie Za ruku specjalnie po to, aby pomóc dzieciom, które przebywają w szpitalach przez długi czas: niektóre z nich znajdują się tam całkowicie bez opieki i wsparcia otoczenia, co może mieć ogromny negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne, rozwój psychomotoryczny i pracę pracowników służby zdrowia, którzy próbują je wyleczyć. W związku z tym Stowarzyszenie współpracuje z Biurem Rządu Republiki Czeskiej i poszczególnymi placówkami opieki zdrowotnej w celu znalezienia rozwiązań dla dzieci, które nie mogą lub nie chcą być odciążone przez swoich krewnych. Richterovej, Jirglovej i innym należą się podziękowania nie tylko za to, że nie przymykają oczu na smutną rzeczywistość, ale za to, że starają się poprawić los tych, którym los nie zgotował godziwego startu w życie.

Chcę poczytać na ten temat

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz