Moje dziecko gra w Minecrafta

Fejeton
Klára Kubíčková
| 1.9.2023
Moje dziecko gra w Minecrafta
Zdroj: Shutterstock

Dlaczego nie martwię się o moje dzieci, kiedy imprezują poza limitem?

"Mamo, ponieważ przyjaźnię się teraz z Emilem, umieściłem w Minecrafcie znak z napisem Emil i biegającymi dookoła kotami. Chcesz to zobaczyć?"

"Mamo, zbudowałem cię w Minecrafcie, nie masz jeszcze włosów, chcesz długie czy krótkie?".

"Mamo, mój brat wpadł na jakiegoś zagubionego dzieciaka w tym wspólnym świecie Minecrafta i pomyślał, że kilka osób wyśmiewa się z niego na czacie, więc postanowił zbudować tę chronioną szkołę i pomóc podobnym zagubionym ludziom i dać im niektóre z naszych przedmiotów, wiesz".

"Mamo, wiesz, że jestem jedyną osobą w przedszkolu, której nie zabraniają grać w Minecrafta w domu?".

"Mamo, kiedy zapytali mnie o kolory na angielskim przy rejestracji, znałam je wszystkie, z wyjątkiem tego, że nauczycielka miała fioletowy i fioletowy i nie mogłam się zdecydować, więc powiedziałam jej, że myślę, że jeden z fioletowych to magenta. W Minecrafcie na pewno jest jedna fioletowa magenta".

Wirtualna i żywa rzeczywistość

Te i podobne wiadomości słyszę od mojego sześciolatka. Gra w Minecrafta. I tak, naprawdę nie ma limitu czasu, w którym może w niego grać. To znaczy: nie ma limitu. Niektórzy z jego kolegów z przedszkola, którzy również grają, mają pół godziny lub godzinę dziennie, inni może tylko godzinę dwa razy w tygodniu. Przeszliśmy długą drogę, by nie ograniczać zabawy. I skomplikowane.

Kiedy moi starsi synowie byli w podobnym wieku, mieli limit. Godzinę dziennie. Kiedy mieli około dziesięciu lat, doszliśmy do etapu, w którym wszystko, o czym rozmawiali przez cały dzień, to praktycznie wieczorna zabawa. Potem grali przez godzinę. A potem rozmawiali tylko o tym, co grali i jak to grali. To było szalone: słuchałem dwudziestu czterech godzin rozmów o komputerach. Wirtualna rzeczywistość praktycznie kształtowała ich rzeczywistość. Grali głównie w gry strategiczne i RPG, a jeśli akurat o nich nie rozmawiali, to grali w Dragon's Den.

Próbowałem wszystkiego, by przywrócić ich do rzeczywistości. Bezskutecznie. Skończyło się więc na tym, że zniosłem limit. Były wakacje. Chłopcy zaczęli imprezować. Imprezowali przez tydzień. Godzinami i godzinami. Jedli i imprezowali, trochę spali. A potem w następnym tygodniu. Trzeci tydzień, nigdy nie zaczęli. Po prostu przestali imprezować. I przestali rozmawiać o grach. Mieli dość. To znaczy, nie przestali grać całkowicie, ale gry przestały kształtować ich czas, przestały zajmować ich umysły, a rozmowy o nich przestały rządzić naszym domem.

Granie w gry komputerowe miało dla nich kilka znaczących bonusów. Bardzo dobrze uczyli się języka angielskiego. Stopniowo dodawali do gier seriale w oryginalnych wersjach. Mają dobre akcenty, ponieważ bohaterowie ich gier mówili jak native speakerzy, a zwłaszcza w zakresie ruchów, broni i krajobrazów mają bogate słownictwo.

Są dobrzy w obsłudze komputerów. Do tego stopnia, że najstarszy z nich zarabia teraz na życie budując je, zarządza naszą siecią domową składającą się z około dwóch tuzinów urządzeń wszelkiego rodzaju i może rozwiązać każdy z moich komputerowych problemów w ciągu kilku minut, jeśli tego potrzebuję. Za co zresztą często mu płacę. W stylu: dam ci stówę, jeśli przekonwertujesz te pdf-y do jpg, zmniejszysz je, przygotujesz do druku, zamienisz mi ten tekst w prostą grafikę... To, co mi zajęłoby godzinę, on zrobił w kilka minut.

Z wyjętą grą.

Obaj synowie przełożyli gry na swoje plenerowe hobby: jeden, jako harcerz, wymyśla plenerowe bitwy dla podopiecznych swojego zastępu, drugi chodzi na bitwy i szyje własne kostiumy noszone przez bohaterów z gier. Gdybym zliczył czas, który spędza dziś przed komputerem i ten, który spędza z igłą, dziurkaczem i skórkami w ręku, to ten drugi z pewnością zostałby wielokrotnie pomnożony.

James ma sześć lat. Nie ma też limitu komputerowego, bo chodzi do leśnego przedszkola, więc zasada "czas przed komputerem nie powinien przekraczać czasu w ruchu na świeżym powietrzu" jest dość łatwa do spełnienia. Nie liczę, ale zgaduję. I nawet w weekend zazwyczaj woli sam wyjść na dwór. Bez tabletu, bez konsoli i bez telefonu. Żadnych gier.

Mój sześcioletni syn gra w Minecrafta. Nie martwię się, że zobaczy mnie całą rozmemłaną. Wręcz przeciwnie. Jeśli muszę wiedzieć, jak powiedzieć "pick", "swamp" lub "lava", pytam go. Jako bonus, niedawno odkryłem, że wie, czym jest boot usb, jak wygląda mikroprocesor i że ma szczegółową kontrolę nad pozycją liter na klawiaturze.

Jesteśmy w trakcie. Może pewnego dnia zacznie nam to przerastać i znów ustawię limit. Na razie jednak odpowiada nam ten sposób.

Wyłożona lawą, malutkimi tygrysimi kotami i portalami do Netheru.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz