Witam z nocnej zmiany. #4 The Dead Man

Pierwsza pomoc
Vít Samek
| 29.8.2023
Witam z nocnej zmiany. #4 The Dead Man
Zdroj: Shutterstock

Ratownik medyczny Vít Samek i położna Alžběta Samková na zmianę piszą o sytuacjach, w których stawką jest zdrowie, a czasem nawet życie. Takiego kursu pierwszej pomocy jeszcze nie było.

Udar mózgu. Udar. Udar. Ictus. CMP. Uważam ten odcinek za absolutnie niezbędny z kilku ważnych powodów.

1) To bardzo powszechna diagnoza.

2) To bardzo poważna diagnoza.

3) Jest to stan, który nawet laik może bardzo łatwo rozpoznać.

4) Opieka nad tymi schorzeniami jest w tym kraju doskonała. Jesteśmy w tym naprawdę dobrzy. Ponownie, jesteśmy jednymi z najlepszych na świecie.

Więc co to jest? Jak sama nazwa wskazuje, jest to stan, w którym naczynie krwionośne w mózgu ma epizod.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje udarów. Niedokrwienny oznacza, że jedno z naczyń krwionośnych w mózgu zostaje zablokowane, krwotoczny oznacza, że naczynie krwionośne (a raczej jedna z tętnic) pęka i zaczyna krwawić do otaczającego obszaru.

Dwadzieścia pięć tysięcy epizodów

Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie, dotykając co roku ponad 17 milionów osób. Jedna na sześć osób doświadczy udaru w ciągu swojego życia, niezależnie od wieku (ponad 80 000 osób w wieku poniżej 20 lat jest dotkniętych udarem każdego roku).

Każdego roku w Republice Czeskiej występuje około 25 000 udarów mózgu.

Czynniki ryzyka to starszy wiek, nieleczone wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu, alkohol, niektóre zaburzenia rytmu serca. Jest też jedna grupa ryzyka, której się nie spodziewasz: młode kobiety. Ponieważ, drogie panie, jeśli palicie papierosy i przyjmujecie hormonalne środki antykoncepcyjne, wasza krew staje się dość gęsta.

Proszę, to nie żart. Zrobiłem więcej młodych kobiet z udarami lub zatorami płucnymi, niż chcę przyznać. Skoro masz już oba te hobby (papierosy i hormonalną antykoncepcję), proszę, wybierz to mniej niebezpieczne.

Nawet jeden objaw wystarczy

A teraz, w końcu, przejdźmy do zabawnej części!

Objawy są zazwyczaj bardzo wyraźne. Jednym z nich jest upośledzenie pędu. Drugi to zaburzenia mowy. Trzeci to osłabienie mięśni w środkowej części twarzy. Następnie występuje szereg objawów wtórnych. Przyjrzyjmy się im w kolejności.

Zaburzenia ruchowe. Osoba nagle przestaje poruszać jedną lub obiema kończynami po jednej stronie ciała. Albo może nimi poruszać, ale są one bardzo słabe. Może też mieć je "po prostu" niezgrabne... Nie jest w stanie pokroić chleba, użyć kluczy, telefonu komórkowego, kubek wypada mu z ręki. W niektórych udarach osoba nie zdaje sobie z tego sprawy, nawet nie wie, że nie może podnieść jednej ręki!

Co z tym zrobić?Powiedz osobie, aby wyciągnęła przedramię. Jeśli nie podniesie obu rąk symetrycznie lub jedna z nich natychmiast opadnie, nie czekam, nie dyskutuję i dzwonię pod numer 155! Inną opcją jest powiedzenie osobie, aby ścisnęła ręce z całej siły. Jeśli jedna z nich jest słabsza, wzywam 155! Teraz!!! Przyszedłeś z chaty i nie jesteś w stanie otworzyć drzwi, bo klucze wypadają Ci z ręki i nie trafiasz w zamek? Nie czekam, dzwonię na 155! Teraz!

Wada wymowy. Prawdopodobnie istnieje miliard rodzajów zaburzeń mowy, ale nie będę cię tym zanudzać. Objawia się to wydawaniem odgłosów, mówieniem kompletnych bzdur, używaniem nieistniejących słów. Zgadłeś: nie dyskutuję i dzwonię do 155! Czasami po prostu szuka słów przez długi czas, zanim użyje albo całkowicie głupich, albo nowo wymyślonych.

Co robić? Niech coś powie. Pełna data jego urodzenia. Niech powtórzy "pierwszy praski parowiec". Albo niech powie, co robił wczoraj. Czy ma wadę wymowy? 155!

Osłabienie mięśni w połowie twarzy. Opadający kącik ust jest bardzo zauważalny. Jeśli to zauważysz, nie badaj nic więcej.

I co z tego? Niech się uśmiechnie. Niech pokaże zęby, nie ma znaczenia, czy ich nie ma. Czy ma krzywy uśmiech? Czy ma krzywe zęby? Zgadnij co? Teraz!

Czas jest kluczem.

Istnieją inne, mniej oczywiste oznaki. Nagła utrata pola widzenia, nagła utrata wzroku w jednym lub obu oczach, podwójne widzenie. Silne zawroty głowy, które prawie uniemożliwiają chodzenie. Upośledzenie czucia w jednej lub obu kończynach po jednej stronie ciała lub w połowie twarzy.

Poza tym jest to dość niespecyficzne. Uczucie nudności i wymioty. Ból głowy. W tym przypadku należy być bardzo ostrożnym, ponieważ jeden z rodzajów CMP zazwyczaj objawia się nagłym (w ciągu kilku sekund), silnym, wcześniej nierozpoznanym bólem głowy. Nie krępuj się również tutaj, dzięki.

Najważniejsze jest to, co zrobisz teraz. Nie pierdziel, laski! Pozwól pacjentowi usiąść, spróbuj go uspokoić i nic mu nie podawaj. Nie, nawet drinka.

Mężczyźni za heroinę

Vit Samek

Ratownik

  • Krwawienie
  • RESUSCYTACJA
  • Resuscytacja dziecka
  • Mrtvička
  • Drgawki gorączkowe

Alžběta Samková

położna

  • Kiedy udać się do szpitala położniczego
  • Jak napisać plan porodu
  • Sześć tygodni

Co możemy z tym zrobić? Też niewiele. Ważna jest dobra diagnoza i szybki transport do szpitala, który może zająć się ostrymi udarami. W Pradze, Vojenská, Homolka, Motol, Vinohrady, Krč, Karlák.

Co oni z tym robią? To za dużo i to jest wspaniałe, moi przyjaciele! Zakrzepy rozpuszczają się, zakrzepy są nawet usuwane mechanicznie! Tak, gdzieś nawet to potrafią.

Ale, moi przyjaciele, tutaj pojawiają się apele. W przypadku udaru czas jest najważniejszy. Czasami można go naprawić, a nawet całkowicie przywrócić do stanu sprzed udaru. Ale jest na to tylko kilka godzin, więc nie trać ani minuty.

Zła wiadomość jest taka, że wiele osób nie przeżywa udaru. Innym się to udaje, ale jakość ich życia po udarze jest mizerna. Ale jeśli zadzwonisz teraz, znacznie zwiększysz prawdopodobieństwo dobrego wyniku.

Czasami osoby cierpiące na udar odmawiają wezwania karetki, bagatelizują swój stan lub po prostu uważają, że nic im nie jest. Nie przekonuj ich, zadzwoń do nas i zostaw to nam. Nasza siła perswazji jest nieograniczona.

Nie bądź bogiem.

Trzy lata temu nasz dobry tata miał to dg. Napisałem wtedy o tym kilka linijek, które teraz mogą posłużyć jako zastrzyk dla nas samych, poradnik "jak tego nie robić" i powtórzenie mądrości mojej mamy.

O mój Boże, on ma udar. Na szczęście polizał tylko lewą stronę, więc chodzi, myśli, mówi, tylko bardziej się potyka i nie może wiele zrobić lewą ręką.

Przez ostatnie dziesięć lat mój chłopiec słyszał ode mnie o tym, jak przenoszę udary, jakie są objawy i jak czas jest absolutnie ważnym czynnikiem. Ten nauczony chłopiec pozostawił osłabioną siłę mięśni w lewej kończynie na pięć dni i nikomu nic nie powiedział. Teraz idzie na rehabilitację i kto wie, jak jego lewa kończyna się zregeneruje.

Większość z was jest w moim wieku, więc większość waszych rodziców jest w wieku Ojca Chrzestnego. A to wiek, w którym pierwsze udary zaczynają pukać do drzwi. Nie bądź jak Ojciec Chrzestny. Z udarami bardzo łatwo się pracuje. Żadnych konsekwencji, przyjaciele! Ale tylko niektóre miejsca mogą to zrobić. A ty nie wiesz gdzie. My, ratownicy medyczni, wiemy i sprawimy, że to się stanie.

Powodzenia. ✌️

Jeśli dałeś temu kilka minut, daj temu facetowi jeszcze 17 minut i 5 sekund. Dyk, ja jestem tylko głupią pielęgniarką, ale to jest docent i dużo wie na ten temat.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz