Perfumy Dior można dziś kupić w Korei Północnej

Wywiad
Apolena Rychlíková
| 28.8.2023
Perfumy Dior można dziś kupić w Korei Północnej
Zdroj: Shutterstock

Rozmawiamy z koreańską badaczką Niną Spitalek o Korei Północnej, więzi i macierzyństwie oraz o tym, jak można zostać przesłuchanym za jazdę metrem.

Drobna, ale efektowna blondynka z kolorowymi tatuażami na całej połowie ciała staje się coraz bardziej widoczna w ostatnich miesiącach. Nina Spitalenko jest jedną z niewielu osób, które miały okazję doświadczyć Korei Północnej za kurtyną turystycznego teatru propagandowego i bez przydzielonego przewodnika, a wszystko to w czasach różnych dyktatorów.

W rzeczywistości, Nina odbyła podróż studyjną do "najgorszego kraju na świecie" dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku. Swoje obserwacje z tego okresu zmieniającego się kraju opublikowała w książce Between Two Kims: On Studying in the DPRK. Oprócz studiów koreańskich jest także praktykiem BDSM i samotnie wychowuje swojego dwuletniego syna Malcolma.

Więź, studia koreańskie i samotne macierzyństwo. Patrząc na to, co cię definiuje, nie sposób nie zapytać: jak Nina Spitalenko właściwie rozumie termin "wolność"?

To dopiero początek! Dla mnie wolność wiąże się głównie z wolnością słowa. Nie chcę bać się pójścia do więzienia tylko dlatego, że powiem coś, z czym ktoś się nie zgadza. No i oczywiście swoboda poruszania się, a także możliwość wyglądania tak, jak chcę, bez obawy o bycie ocenianym. To są dla mnie ważne rzeczy.

Czy studia koreańskie i wizyta w Korei Północnej wpłynęły na twoje rozumienie wolności?

Zanim miałem okazję podróżować do Korei Północnej, uważałem to za coś oczywistego. Nie zastanawiałem się nad tym. Ale potem przeżyłem północnokoreańskie przesłuchanie i zdałem sobie sprawę, że pod pewnymi względami naprawdę żyjemy w komforcie.

A wolność i zamknięcie?

Często idą w parze! Kiedy jesteś związany, wybierasz, komu oddajesz swoje ciało. Dokonujesz wyborów, podczas których to przede wszystkim ty możesz wyłączyć umysł i robić, co ci się podoba.

Czy znajdujesz jakieś przecięcia i ciągłość w tym, co robisz?

Zawsze podejmowałem decyzje w oparciu o chwilową sytuację. Z pewnością nigdy nie planowałem być związany lub zainteresowany Koreą. Od szóstego roku życia wiedziałem tylko, że chcę być wytatuowany. Wszystko inne przyszło znacznie później. Ale jeśli mam mówić o jakichś wpływach, to Daleki Wschód zdecydowanie odgrywa rolę w moim życiu, moja fascynacja jego kulturą, która następnie rozbudziła moje zainteresowanie nią.

Co cię przyciągnęło?

Zacząłem studiować koreański przez przypadek: nie dostałem się na japonistykę, więc wylądowałem tam. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Korei Południowej w 2007 roku, od razu zrozumiałem, że będzie mi ona znacznie bliższa niż, powiedzmy, Japonia czy Chiny. Wszystko jest tam bardziej osobiste. Poza tym jestem osobą, która lubi szanować tradycje, a w Korei tradycje są bardzo przestrzegane.

Ale co ze statusem kobiet, społecznym postrzeganiem kobiet?

Od czasów konfucjanizmu nie ma zbyt wiele w tej kwestii. Duży nacisk kładzie się na mężczyzn, pierwszych synów. Tym bardziej interesujące jest obserwowanie powolnego rozwoju południowokoreańskiego feminizmu.

Jaki jest urok południowokoreańskich feministek?

W Korei jest straszne parcie na piękno, ponad dziewięćdziesiąt procent ludzi przeszło jakąś operację plastyczną. Powszechne jest "upiększanie" nawet dzieci, aby wyglądały bardziej europejsko. Przyszywa się im uszy i wszczepia implanty w twarze, by nadać im inne, nieazjatyckie rysy. Koreańskie feministki zaczęły ostatnio reagować na to, wyrzucając kosmetyki w proteście, publikując filmy, na których niszczą makijaż i pisząc o tym blogi. Dla nas może się to wydawać niewielkim oburzeniem, ale w koreańskiej kulturze jest to coś niewyobrażalnego.

Dlaczego chcą wyglądać jak Europejki?

Ich ideałem piękna jest europejska kobieta o jasnej karnacji. Nawiasem mówiąc, jest to jeden z powodów, dla których Koreańczycy Południowi gardzą Koreańczykami Północnymi, ponieważ pracują na zewnątrz i są bardzo opaleni.

W takim razie byłeś w Korei Północnej dwa razy, co nie jest do końca normalne.

Pierwszy raz był w 2011 roku, a drugi zaledwie rok później. Nie wierzyłem wtedy, że dadzą mi pozwolenie, próbowałem przez kilka lat wcześniej i nigdy się nie udało. Ostatecznie, dzięki pomocy przyjaciela w ambasadzie, otrzymałem wizę.

Jako obcokrajowiec możesz wejść tylko na dwie stacje metra, gdzie znajdują się aktorzy udający, że mieszkają w Korei Północnej.

W tym czasie przebywałem w Korei Południowej, więc musiałem natychmiast wrócić do Czech i ponownie udać się na Północ. Dało mi to szybkie porównanie tego, jak wygląda życie w obu krajach. Miałem dwadzieścia trzy lata i wylądowałem w najbardziej totalitarnym kraju na świecie. Czułem się jak superbohater. To było jednocześnie ekscytujące i przerażające.

Czego najbardziej się obawiałeś?

Może zabrzmi to paradoksalnie, ale najbardziej bałem się tego, co będę jadł. Wiedziałem tylko, że żywność była racjonowana. W tamtym czasie nie wiedziałem, czy będę w stanie cokolwiek tam kupić, w końcu dowiedziałem się, że jako obcokrajowiec nie możesz wchodzić do północnokoreańskich sklepów. Nie wiedzieliśmy nawet, jakie jedzenie będziemy jeść. Plus - oczywiście - nie można importować żadnej żywności, co i tak zrobiłem, mimo że bałem się, że zostanę aresztowany tuż przy granicy.

I nie poruszyłeś kwestii bezpieczeństwa?

Nie. Tylko jedzenie. Ale zostałem zatrzymany i przesłuchany podczas mojego pierwszego pobytu.

Za co?

Jechałem metrem. Przekupiłem konduktora i wszedłem do strefy zastrzeżonej. Jako obcokrajowiec możesz wejść tylko na dwie stacje metra z aktorami udającymi, że mieszkają w Korei Północnej. Ale jeśli pójdziesz dalej, będziesz miał bezpośredni kontakt z prawdziwą ludnością, czego rząd nie chce. Poza tym stacje były ładne, nie chodziło o to, że były w tragicznym stanie. Były znacznie ładniejsze niż w Paryżu. Pomyślałem, że to ważne, aby zobaczyć to wszystko.

Serum z napletka

Skuteczne? Być może. Obrzydliwe? Zdecydowanie. Najnowszym hitem wśród produktów przeciwstarzeniowych jest serum pozyskiwane z napletków koreańskich maluchów. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a aktorka Kate Beckinsale nie może się nim nacieszyć. Mówi się, że jego zapach przypomina nasienie.

Lista oczekujących na zabieg wynosi do dwóch lat, a koszt zabiegu to około pięćset funtów.

Było to również święto państwowe i tego ranka odwiedziliśmy oddział w Czechach, gdzie dyrektorka otwarcie powiedziała nam, jak bardzo chciałaby pojechać do Czech, ale nie mogła. To był niesamowity heroizm, powiedzieć to na głos. To dało nam kopa do działania. Mój przyjaciel i ja powiedzieliśmy, że też będziemy bohaterami. Ale zostałyśmy zatrzymane i wyprowadzone.

Wypuścili cię?

Za ten incydent tak, ale wciąż szliśmy ulicą i skręciliśmy poza strefę turystyczną. Chciałem zobaczyć północnokoreańskie slumsy. I już byłem przesłuchiwany. Od tamtej pory jestem o wiele bardziej ostrożny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Zwłaszcza gdy byłem w Korei po raz drugi - ponieważ mówią, że jeśli zostaniesz złapany dwa razy, to trafisz do więzienia, a ja nie byłem pewien, czy to się sumuje do jednego pobytu, czy do wszystkich razem. Inną rzeczą jest to, że kiedy wróciłem do Czech, zacząłem być zatrzymywany przez samochód z północnokoreańską tablicą rejestracyjną na ulicy. I wtedy zacząłem się trochę martwić, bo jeśli takie zachowanie jest możliwe tutaj, to co musi się dziać w Korei?

Jak zachować zdrowy rozsądek w takich sytuacjach i nie popaść w jakąś paranoję? Boisz się o siebie?

W tamtym czasie to była moja własna wina. Napisałem bezpośrednio do ambasadora Korei Północnej, aby zapytać, jak działają tam relacje cenzorskie. Jakoś wydawało mi się, że to najlepsze miejsce, by o to zapytać. Następnego dnia, gdy wracałem ze śniadania, zatrzymał mnie samochód z północnokoreańskimi flagami, opuścił szybę i po prostu się przywitał.

Na początku wydawało się to zbiegiem okoliczności, ale potem zdarzało się to codziennie przez dwa tygodnie i szybko zdałem sobie sprawę, że to nie będzie przypadek. To była po prostu demonstracja ich mocy, sposób na danie mi znać, że mogą mnie śledzić. Zdecydowanie bałem się w tym momencie, ale zdałem sobie sprawę, że osoba, która się boi, nic nie zrobi i to pomogło mi przełamać strach.

Prawda leży gdzieś pośrodku

Czeskie wyobrażenia o Korei Północnej są czasami romantycznie brutalne: jeśli jest jakieś najgorsze miejsce na świecie, to jest to Korea Północna. Nie da się tam wejść. Ale twoja historia stawia ją w nieco innej perspektywie. Jaka jest największa bzdura, jaką słyszałeś o Korei i co jest prawdą w tych informacjach?

Panuje przekonanie, że w Korei panuje skrajna bieda, wszyscy umierają z głodu, a pozostali przebywają w obozach koncentracyjnych. Oczywiście jest głód, ale ludzie nie umierają tam z głodu, a sytuacja różni się w zależności od prowincji. Na przykład w stolicy, Pjongjangu, ludzie są stosunkowo zamożni - w porównaniu z powszechnym postrzeganiem. Mogą pójść do kina, mogą pójść do restauracji, mogą kupić hamburgera. Biznes i kapitalizm działają w Korei Północnej od jakiegoś czasu i istnieje tam nawet klasa średnia. Pamiętajmy jednak, że zimna wojna jeszcze się tu nie skończyła, więc prawdy o Korei trzeba szukać między obrzucaniem się błotem przez Zachód a propagandą samych Koreańczyków z Północy.

Czy Korea Północna nauczyła cię czegoś o naszym zachodnim społeczeństwie?

Wielu rzeczy. Może zyskałem inne spojrzenie na zjawisko whistleblowingu. Zawsze myślałem, że ludzie, którzy współpracowali z reżimem przed 1989 rokiem lub którzy nie wytrzymywali przesłuchań i przeciekali informacje do tajnej policji, byli największymi słabeuszami. Zdrajcami własnych postaw i idei. Postrzegałem to całkowicie czarno na białym. Ale kiedy przeszedłem przez przesłuchania w Korei Północnej, zdałem sobie sprawę, że ta kwestia ma znacznie bardziej złożone podłoże. Czasami poddajesz się, bo martwisz się o swoją rodzinę - dziś rozumiem to znacznie lepiej.

Nie tylko publicznie czytasz swoją książkę lub organizujesz wydarzenia o Korei, ale także chodzisz do szkół.

To prawda. Dla tych celów mam świetny przykład tego, jak działa zachodnia propaganda skierowana przeciwko Korei i jak działa propaganda północnokoreańska. Kiedy w 2010 roku odbyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej i Koreańczycy z Północy odpadli, Reuters opublikował raport, że cała drużyna piłkarska musiała uklęknąć na placu w Pyeongchang, płacząc i przepraszając reżim. To nie była prawda, byłem wtedy w Korei.

Wręcz przeciwnie, reżim sfałszował wyniki, a cały kraj jest przekonany, że ich piłkarze wygrali mistrzostwa. Jakżeby inaczej! Ale rzecz w tym, że cały raport szanowanej międzynarodowej agencji został sfabrykowany, reżim nigdy nie pozwoliłby swojej drużynie narodowej przegrać, nie mówiąc już o tym, by Koreańczycy się o tym dowiedzieli.

Jak to się stało, że mimo przesłuchań dwukrotnie dotarłeś do Korei? Wydaje mi się, że właśnie to ludzie - w tym ja - uważają za niemożliwe.

Ja też tak myślałem! Ale i tak złożyłem wniosek ponownie. Ważne było to, że Kim Dzong Il zmarł wkrótce potem i było dla mnie jasne, że powstanie nowy rząd. To była świetna okazja. Ekspert ds. Korei Północnej powiedział mi kiedyś, że najlepiej nie rozmawiać z mediami, aby nie być postrzeganym jako osoba zwiększająca szanse na ponowne dostanie się do kraju.

Więc teraz, gdy jesteś postacią medialną, zgaduję, że już nie pojedziesz do Korei...

Po moim drugim pobycie, zatrzymali mój trzeci wniosek z rzędu i w tym momencie zdałem sobie sprawę, że nie ma sensu próbować dostać się do kraju. Zacząłem więc występować publicznie.

Ważne jest również, aby dać sobie czas na osiedlenie się w Korei Północnej. Wiele osób, które udają się tam jako turyści, natychmiast odczuwa potrzebę pisania o wszystkich okropnościach, takich jak obozy koncentracyjne czy bezdomność. Są to jednak zmyślone historie, których Koreańczycy Północni nienawidzą. Tak długo, jak nie rozpowszechniasz kompletnych złudzeń na ich temat, których nie możesz zobaczyć jako turysta, lub nie oczerniasz reżimu, nie jest to wielka sprawa.

Kilka razy spotkałam się z potępieniem, że nie mogę być dobrą mamą z powodu mojego zamiłowania do BDSM.

Poza tym czułam, że powinnam skupić się na dziecku, a nie na sobie. Zajęło mi dziesięć lub dwanaście miesięcy, aby zaakceptować, że dbanie o siebie jest w porządku. Muszę jednak przyznać, że jeszcze częściej niż w przeszłości myślę o możliwym ryzyku związanym z wiązaniem się.

Musiałam również pogodzić się z faktem, że techniki BDSM nie są czymś, co w jakiś sposób degraduje moje zdolności macierzyńskie, a nawet jest z nimi sprzeczne, co było dla mnie wyzwaniem. Kilka razy spotkałam się z osądami, że nie jestem i nie mogę być dobrą matką z powodu mojego zamiłowania do BDSM, co nieprzyjemnie mnie dotknęło.

Mówienie o seksualności i macierzyństwie w dzisiejszych czasach z pewnością nie jest tabu, ale dziedzina ta jest obciążona bardzo tradycyjnym spojrzeniem na tę kwestię: istnieje przekonanie, że okres receptywności trwa tylko sześć tygodni, ale rytm poporodowy każdej kobiety jest nieco inny. W dużej mierze ma to związek z tym, jak kobiety akceptują swoje zmieniające się ciała i jakiego rodzaju wsparcie mają w swoich związkach. Jesteś samotną matką, jak to było dla Ciebie?

Jak na ironię, ostatecznie cieszyłam się, że jestem singielką. Dla mnie osobiście pomysł partnera domagającego się seksu kilka tygodni lub miesięcy po porodzie był szalony. To nie był tylko proces stopniowego godzenia się z odmienionym ciałem, ale także zmiany hormonalne i niesamowite zmęczenie fizyczne i psychiczne związane z opieką nad małym dzieckiem. Nie wiem, czy nadal byłabym w stanie sprostać wymaganiom seksualnym mojego potencjalnego partnera.

Naprawdę zajęło mi rok, aby ponownie odnaleźć swoją seksualność i wrócić do tego, co lubię. Może to szczęście, że jestem singielką - może związek nie przetrwałby po porodzie. (śmiech)

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz