Uciekła przed wojną, by dołączyć do swojego chłopaka, a teraz uważa Ukrainę za swój dom. Historia czeskiej kobiety rok później

Historia autorstwa
Kijów
Kobieta na wojnie
Ukraina
Ukraina rok później
WojnaWojna na Ukrainie
Veronika Stárková
| 26.2.2024
Uciekła przed wojną, by dołączyć do swojego chłopaka, a teraz uważa Ukrainę za swój dom. Historia czeskiej kobiety rok później
Veronika Stárková

Nie bała się jechać na wojnę, żeby zobaczyć się ze swoim chłopakiem. Na Ukrainę. Chcieli żyć razem, a w najgorszym razie razem umrzeć. W piątek mija dokładnie rok od inwazji Rosji na Ukrainę. Od tego czasu trwa tam wojna. W tę smutną rocznicę przedstawiamy historię pewnej Czeszki, która ostatni rok spędziła głównie na Ukrainie. Nie jako wolontariuszka, ale dlatego, że wybrała ten kraj na wschodzie jako swój dom.

Zaczęło się to 24 lutego. Zaraz po przebudzeniu zacząłem się zastanawiać, czy mój ukraiński partner, który był w Kijowie, żyje i ma się dobrze. Sam pamiętam, że nie mogłem oderwać się od telewizora, komputera i telefonu, studiując informacje o inwazji i poświęcając każdą sekundę na myślenie o tym, co się właściwie dzieje i dlaczego tak się stało.

Mój partner odpisał mi kilka sekund później, mówiąc, że nic mu nie jest. Ukrywa się w garażu wieżowca w Kijowie z innymi ludźmi. O ile nic mu nie jest. Nic dziwnego, że nie mogłem się na niczym skoncentrować. Byłem sparaliżowany. Mój partner zapytał mnie, czy mogłabym ugościć jego (a teraz moich) dobrych przyjaciół na jedną noc. Uciekali z Ukrainy przez Pragę do Berlina i po trzech dniach w drodze naprawdę potrzebowali snu. Ponieważ mieszkałam wtedy w Pradze, przyjęłam ich bez pytania, ale widziałam po nich strach i zmęczenie.

Najdłuższe godziny mojego życia

Od lipca do początku października w Kijowie panował względny spokój i żyliśmy całkiem normalnie, jak w każdym innym kraju. Nie chodziłem do pracy i miałem dużo czasu na myślenie. Poznawałem miasto. Nie wiedziałem jednak, jaki przełom czeka mnie w kolejnych tygodniach. Oczywiście cały czas toczyły się walki, więc obowiązywały różne ograniczenia, takie jak godzina policyjna. Ale nie wydawało mi się to dziwne, ponieważ wcześniej była pandemia i przyzwyczailiśmy się do blokad i zamknięć.

Jednak w październiku nastąpił poważny atak powietrzny na całą Ukrainę. Dopiero przy śniadaniu zorientowaliśmy się, że coś jest nie tak. Mój partner musiał wyjść do pracy, a ja poszłam ukryć się w schronie. Nagle znajdujesz się wśród obcych ludzi i nie wiesz, co się dzieje. Nie było zasięgu i nie mogliśmy się z nikim skontaktować, więc ani moja rodzina, ani mój partner nie wiedzieli, czy wszystko ze mną w porządku. To były najdłuższe godziny w moim życiu.

Fotograficzny spacer po Kijowie i Lwowie w czasie wojny

Chcieliśmy umrzeć razem

Po tych atakach, które trwały kilka dni, nasza elektryczność prawie przestała działać. W praktyce oznaczało to, że trzeba było przyzwyczaić się do tego, że rano nie można było zaparzyć kawy, chyba że miało się kuchenkę gazową, wieczorem wykąpać się w ciepłej wodzie, naładować telefonu czy komputera. Nie ma też świateł na zewnątrz, krótko mówiąc, prawie nic nie działa. Czuję, że kiedy żyjemy w komforcie, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wszystko stracić. Człowiek szybko się przystosowuje, przyzwyczaja się do chodzenia na zewnątrz z czołówką lub lampką w telefonie. Nosisz ze sobą power bank i prawie zawsze oszczędzasz baterię. Kupujesz jedzenie, by się nie zepsuło. Chodzisz na kawę i drinki do ulubionych miejsc, które starają się pozostać otwarte, ale nie jest już tak jak kiedyś. Siedzisz w miejscu, w którym jedynym światłem są świeczniki.

Prosimy o docenienie tego, co mamy, nic nie jest automatyczne. Wszystko może się zmienić z minuty na minutę. Mamy wszystko, na co możemy wskazać. Na Ukrainie tak nie jest. Życie jest tu teraz naprawdę ograniczone. Mówią, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale nie pozwólmy, aby to zaszło tak daleko, że stanie się normą. Życie w kraju ogarniętym wojną nauczyło mnie większej pokory i mniejszego strachu. Ale dało mi też miłość mojego życia i najlepszego przyjaciela. Dał mi dom. A ja i kilka milionów innych rodzin nie chcemy stracić naszego domu.

Nie myśl o sobie, ale o innych

Troska o bliskich jest i zawsze będzie częścią wojny. Ale nie martwimy się już tak bardzo o siebie. Może się wydawać, że to lekceważę lub że nie chcę żyć, ale naprawdę tak jest. Chcę żyć, ale podczas wojny włącza się instynkt ochronny. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, jak ciężko musi być mojej rodzinie przez cały czas. Kiedy pojechałem na Ukrainę, musiało być im naprawdę ciężko, ale nie patrzyłem wtedy wstecz i może byłem trochę samolubny. Jednak tak jak oni martwili się i martwią o mnie, gdy jestem na Ukrainie, tak ja martwię się o mojego partnera.

Niech żyje Ukraina!

Kiedyś poszedłem zobaczyć miejsca, w których lądowały rakiety, bo nie da się tego ominąć nawet podczas zwykłego spaceru po Kijowie. Chciało mi się płakać przed uniwersytetem, na placu zabaw, pod mostem Kliczki. Wiele miejsc, w których codziennie chodziliśmy, zostało nagle zdewastowanych. Wszędzie były powybijane okna, powyrywane drzewa, kratery w ziemi i baraki. Przywołało to wspomnienia z Buczi, kiedy zatrzymałem się tam z przyjacielem w drodze do Kijowa z Pragi. Pociąg stał tam prawie godzinę. Widok nie do opisania. Ogarnęło mnie uczucie irytacji. Nie strach, ale złość.

Dziś mija smutna rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gniew wciąż we mnie narasta, tak jak prawdopodobnie w każdym z nas. Wystarczy i chciałbym, żeby to się skończyło. Aby Rosja przestała pustoszyć tak piękny kraj jak Ukraina. Aby Rosja opuściła mój dom, miejsce, w którym chcę wychowywać moje dzieci. Proszę, pomóżmy sobie nawzajem. Nie poddamy się. Niech żyje Ukraina!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz