Wollner odchodzi z telewizji, a dzieci nie kupią już torebek z nikotyną. Pięć ważnych wydarzeń tego tygodnia

Aktuality
Australia
Bossing
Dezinformacja
Mobbing
Molestowanie seksualneSztuczna inteligencja
Šikana
Uniwersytety
Złote Globy
Redakcja Heroine
| 20.2.2024
Wollner odchodzi z telewizji, a dzieci nie kupią już torebek z nikotyną. Pięć ważnych wydarzeń tego tygodnia
Shutterstock

Przez ostatnie pięć dni krajowa opinia publiczna była zajęta głównie zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Niemniej jednak, zarówno w Czechach, jak i za granicą pojawiły się wiadomości, o których, według strony Heroine.cz, nie należy zapominać. Posłanka Olga Richterová i ludzie, którzy nie mogą wymyślić nazwiska influencera Andrew Tate, mają powód do świętowania. Jak rozwija się sprawa dziennikarza Marka Wollnera i dlaczego australijscy studenci znów muszą pisać eseje na papierze? Redaktorzy Heroine wybrali pięć interesujących historii tego tygodnia.

Nela Lisková zapłaci grzywnę za rozpowszechnianie dezinformacji na temat Olgi Richter

Rozpowszechnianie dezinformacji nie popłaca. Taką wiadomość wysłał w czwartek Sąd Apelacyjny w Pradze w ostatecznym orzeczeniu. Sąd orzekł, że dezinformacja Nela Lisková, która wielokrotnie rozpowszechniała nieprawdę na swoich portalach społecznościowych, musi zapłacić 50 000 grzywny wiceprzewodniczącej parlamentuOlga Richter (Piraci). W 2019 roku Lisková napisała na Facebooku, że według Richterovej Republika Czeska może przyjąć dziesiątki tysięcy uchodźców w pierwszej fali i dać im mieszkania na start dla młodych ludzi, donosi iROZHLAS.cz. Dołączyła również zdjęcie polityka. Richterová spotkała się z wieloma atakami w związku ze swoimi twierdzeniami, w tym z groźbami śmierci. W świecie online, gdzie gdzie granice między prawdą a kłamstwem już dawno się zatarły, jest to ważne przypomnienie o prawdziwych skutkach dezinformacji.dezinformacji, zarówno dla jej ofiar, jak i ostatecznie również dla ich rozpowszechniaczy.

Australijskie szkoły wracają do ołówków i papieru dla AI

Komputer technologie oferują szereg korzyści, które mogą znacznie ułatwić życie. Czasami aż za bardzo. Osiem wiodących australijskich uniwersytetów podjęło już walkę z aplikacjami generującymi tekst, opartymi na sztucznej inteligencji, w szczególności eseje lub tutajeseje, wypracowania i prace semestralne, dając studentom w dużej mierze pomóc studentom w ich przetwarzaniu.

Jak donosi brytyjska gazeta The Guardian, uczniowie mogą zacząć tracić umiejętności krytycznego myślenia i po prostu plagiatować zadania, według lokalnych nauczycieli. Wśród zakazanych aplikacji znajdują się ChatGPT od firmy OpenAIktóra została uruchomiona w listopadzie ubiegłego roku. Oprócz zakazów, australijskie szkoły powracają również do klasycznego pisanie w ręku taby ułatwić nauczycielom sprawdzanie materiałów. Sztuczna inteligencja ma więc zaskakujący wpływ na szkołyUniwersytety na całym świecie mogą za kilka lat powrócić, przynajmniej częściowo, do ery analogowej.

Dziennikarz Marek Wollner odchodzi z TK w związku ze sprawą o mobbing i molestowanie

Dziennikarz Marek Wollner, szef dziennikarstwa reportażowego i gospodarz programu Reporterzy Czeskiej Telewizji, opuszcza Czeską Telewizję po 23 latach. Uzgodnił to z kierownictwem, donosi serwer Seznam Zprávy. W grudniu ubiegłego roku Czeska Komisja Telewizyjna zaczęła badać skargę, że Wollner rzekomo dopuścił się mobbingu i molestowania seksualnego wobec swoich pracowników: w środę jednak dyrektor nadawcy, Petr Dvořák, poinformował, że wyniki dochodzenia nie wykazały, że Wollner popełnił przestępstwo. W i tak już napiętej sytuacji, skarga o rzekomy mobbing została również złożona przeciwko prezenterce 168 godzin, Norze Fridrichovej.

Bossing i mobbing, czyli zastraszanie w miejscu pracy, dla ofiar często oznacza nieracjonalnie wysokie wymagania w porównaniu do innych osób w zespole, obelgi, brak szacunku dla wolnego czasu i często absurdalny poziom kontroli. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z mobbingiem i szefowaniem w miejscu pracy jest zapobieganie im: wysiłki muszą pochodzić przede wszystkim z wewnątrz firmy, na przykład poprzez wprowadzenie rzecznika firmy i stworzenie środowiska pracy, w którym podwładni nie boją się otwarcie zgłaszać swoich problemów. Jeśli doświadczysz mobbingu i szefowania z pierwszej ręki, nie daj się zastraszyć. Jeśli masz na przykład możliwość odwołania się do organizacji związkowej, nie wahaj się. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy lub Rzecznika Praw Obywatelskich. W końcu żadna praca nie jest warta przedłużających się problemów psychicznych, jakie może wywołać spotkanie z szefem lub współpracownikami.

Chcę przeczytać na ten temat

Influencer i król internetowej mizoginii Andrew Tate pozostaje w areszcie.

Brytyjski influencer Andrew Tate, który zasłynął z nienawistnych filmów przeciwko kobietom i publicznego obnoszenia się z własną mizoginią, pozostaje w areszcie. Sąd w Rumunii, gdzie Tate został zatrzymany pod koniec ubiegłego roku, odrzucił jego apelację od (jak dotąd) 30-dniowego wyroku więzienia. W rezydencji Tate'a w grudniu policja odkryła, oprócz broni i pieniędzy, sześć kobiet rzekomo zmuszanych do kręcenia treści pornograficznych wbrew ich woli. Tate, wraz ze swoim bratem Tristanem, jest ścigany za kierowanie gangiem przestępczym, gwałt i handel ludźmi, podał brytyjski serwis informacyjny BBC. Jan Jindřich Karásek zastanawiał się nad strategią Tate'a i dlaczego jego poglądy rezonują w niektórych częściach społeczeństwa dla Heroine.cz w sierpniu ubiegłego roku.

Bogactwo Tate'a wynika przede wszystkim z jego uniwersytetu internetowego, który w rzeczywistości działa jak piramida finansowa. Ilość wygenerowanych udziałów, która jest częścią warunków kursu Tate'a, znacznie pomogła influencerowi w osiągnięciu zasięgu w przeszłości. Co więcej, Tate był w stanie dobrze wykorzystać obecny kryzys męskiej tożsamości: wiele z jego postaw nie oferuje nic nowego, ale raczej odzwierciedla stereotypy tradycyjnej męskości, takie jak to, że mężczyźni nie płaczą, a kobiety w ich życiu powinny przede wszystkim funkcjonować jako trofea wzmacniające ich status społeczny. Tak więc Tate jest raczej symptomem większego problemu niż jego przyczyną: dopóki my, jako społeczeństwo, nie zdefiniujemy na nowo męskiej roli w dzisiejszych czasach i nie zachęcimy mężczyzn do wyrażania swoich emocji w zdrowy sposób, Tate będzie pojawiał się jeszcze długo po tym, jak gwiazda influencera w końcu przygaśnie.

Chcę przeczytać na ten temat

Saszetki z nikotyną raczej nie będą już kupowane przez dzieci i nastolatków

Dzieci poniżej 18 roku życia nie będą mogły kupować saszetek z nikotyną, pisze Deník N. Zakaz przeszedł jednoznacznie przez Izbę w czwartek, a poprawka musi teraz zostać omówiona przez Senat. Saszetki z nikotyną będą teraz podlegać tym samym zasadom, co sprzedaż tradycyjnych lub elektronicznych papierosów i innych wyrobów tytoniowych, których sprzedaż jest uzależniona od osiągnięcia pełnoletności. Saszetki wkłada się do ust między policzek a dziąsło lub pod wargę, gdzie natychmiast zaczynają uwalniać nikotynę do organizmu. Autorzy nowelizacji stwierdzili, że najczęstszymi użytkownikami są osoby w wieku od 15 do 24 lat. Niektóre rodzaje saszetek, które są również produkowane w różnych smakach, niosą ze sobą ryzyko przedawkowania ze względu na wysoki poziom zawartej w nich nikotyny. Zakazywanie czegokolwiek nie rozwiązuje jednak przyczyny: nie tylko dorośli doświadczają obecnie wysokiego poziomu stresu, ale także dzieci ze szkół podstawowych i średnich, dla których używanie substancji może być ucieczką od rzeczywistości. Psycholog Monika Čuhelová napisała dla Heroine.cz o tym, jak radzić sobie z uzależnieniem od nikotyny u dzieci i młodzieży.

Chcę przeczytać na ten temat

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz