Sześć miesięcy płatnego urlopu. Producent samochodów opracował program dla rodzin. "Mam nadzieję, że dołączą do niego inne firmy".

Napisany dla...RodinaWspółpraca
Jitka Šorfová
| 12.2.2024
Sześć miesięcy płatnego urlopu. Producent samochodów opracował program dla rodzin. "Mam nadzieję, że dołączą do niego inne firmy".
Volvo

Matki, ojcowie, małżeństwa, osoby samotne, pary tej samej płci... Każdy, kto zostaje rodzicem, biologicznym lub adopcyjnym, może wziąć sześć miesięcy płatnego urlopu, aby poświęcić się rodzinie. To znaczy, jeśli pracuje dla firmy takiej jak Volvo. Szwedzka firma samochodowa opracowała program, który oferuje takie możliwości.

Jak działa program Family Bond?

Każdy z naszych pracowników, który zostaje rodzicem, ma możliwość wzięcia do sześciu miesięcy płatnego urlopu, otrzymując od nas osiemdziesiąt procent swojego wynagrodzenia. Możliwość taką mają zarówno matki, jak i ojcowie, bez względu na to, czy mają już własne dziecko, czy dopiero co zostali rodzicami adopcyjnymi. Nie ma też znaczenia, czy są w związku małżeńskim, czy partnerskim. Te same zasady mają zastosowanie do wszystkich.

Mogą zdecydować się na wykorzystanie sześciu miesięcy za jednym razem lub rozłożyć je na trzy lata od momentu, w którym zostali rodzicami. Z jednej strony oznacza to maksymalną elastyczność w roli rodzica, a jednocześnie pracownik może pozostać w kontakcie z firmą, dzięki czemu jego powrót do pracy jest płynny.

Volvo

A jakieś konkretne liczby z Czech? Ilu lokalnych pracowników skorzystało z programu?

Tutaj statystyki są proste. Nasze biuro w Czechach jest stosunkowo niewielkie. Od wprowadzenia programu w 2021 roku mieliśmy jedną świeżo upieczoną mamę i jednego świeżo upieczonego tatę. Oboje skorzystali z programu Family Bond, więc można powiedzieć, że mamy 100% uczestnictwa.

Jak jeszcze firmy mogą wspierać swoich pracowników w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego?

Zawsze trudno jest jednocześnie pracować i opiekować się dziećmi, zwłaszcza we wczesnych latach życia dziecka, ale także później. Podstawowym czynnikiem, którego potrzebują rodzice, jest elastyczność czasowa. Oprócz programu Family Bond, pracownicy bardzo docenią możliwość elastycznych godzin pracy oraz możliwość korzystania z home office. W każdym razie chcielibyśmy zainspirować innych pracodawców naszym podejściem, ponieważ wierzymy, że wspieranie rodziny jako jednej z najwyższych wartości ludzkich przynosi pozytywne zmiany w społeczeństwie.

Ambicją Volvo Cars jest przesuwanie granic nie tylko w zakresie bezpieczeństwa jazdy i coraz bardziej istotnego zrównoważonego rozwoju, ale także zmiana ogólnego postrzegania czasami skostniałych norm i praktyk społecznych. Program społeczny Family Bond umożliwia pracownikom wzięcie do sześciu miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego (80% ich wynagrodzenia podstawowego), niezależnie od ich stanu cywilnego, płci czy orientacji seksualnej, zarówno dla rodziców, jak i rodziców zastępczych, jednorazowo lub w "kawałkach" w ciągu trzech lat. Program może być zatem inspiracją dla innych firm i przedsiębiorstw, jak pogodzić potrzeby rodziny z życiem zawodowym.

Ten artykuł został opublikowany we współpracy z naszym partnerem Volvo.

Jak czescy pracownicy Volvo i ich rodziny postrzegają więzi rodzinne?

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz