Wellford: Nie zajmują się polityką. Kobiety wszędzie myślą o sobie tak samo

Kobiety w polityceRównośćRówność szansUSAWybory prezydenckie 2023WywiadWzmocnienie
Hana Strašáková
| 9.2.2024
Wellford: Nie zajmują się polityką. Kobiety wszędzie myślą o sobie tak samo
Susannah Wellford pomáhá ženám uspět v politice. Hana Strašáková

Podróżuje po całym świecie, aby motywować młode kobiety do wejścia do polityki. Susannah Wellford, znana waszyngtońska ekspertka ds. równowagi płci w polityce i przywództwa, pomaga uczennicom wejść do polityki poprzez program Running Start. Przygotowuje dziewczęta od 13 roku życia. "Jeśli nie będziemy mieć wystarczającej liczby kobiet polityków lub liderów, nigdy nie będzie wystarczającej liczby kobiet w polityce na najwyższym szczeblu, aby uczestniczyć w kształtowaniu naszego świata", mówi w wywiadzie dla Heroine.cz z okazji Czeskiego Forum Przywództwa Kobiet.

Kobiety-politycy często spotykają się w naszym kraju z kpinami. Przewodnicząca Izby Poselskiej, Markéta Pekarová Adamová, jest obiektem kpin ze względu na swój wygląd i ambicje, podczas gdy prezydent Republiki Słowackiej, Zuzana Čaputová, często wspomina, że ludzie mówią tylko o jej ubraniach i że nie była szanowana w swoich poprzednich miejscach pracy. Czy jest to ogólnoświatowy trend?

To, co opisujesz, to dokładnie to, co dzieje się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Na kobiety naprawdę patrzy się inaczej, gdy są w polityce lub ogólnie na stanowiskach kierowniczych. Analizuje się nasz wygląd, wagę czy seksualność - to chyba najgorsze. Takie podejście jest narzędziem dla ludzi u władzy, którzy najczęściej są mężczyznami, aby utrzymać kobiety w ciszy i z dala od polityki. Nie chcą dopuścić do władzy grup, które zazwyczaj jej nie mają. Gdyby więcej kobiet, osób różnych narodowości lub osób LGBT+ znalazło się na czele, poczuliby się zagrożeni. Więc może kobiety nie wchodzą do polityki, nie chcą stawiać się w tych niewygodnych sytuacjach. Nikt nie czuje się komfortowo będąc celem takich obelg.

Jakie środki mogą pomóc w zwiększeniu liczby kobiet w polityce? Czy zależy to od systemu w danym kraju?

To dwie rzeczy. Pierwsza to budowanie zaufania kobiet. Druga to zapewnienie, że jeśli kobieta chce ubiegać się o urząd polityczny, drzwi są otwarte. Musimy zmienić systemowo wszystko, co jest niekorzystne dla kobiet w polityce, a to różni się w zależności od stanu. Obejmuje to na przykład zachowanie mediów lub ludzi w mediach społecznościowych wobec kobiet. Dodałabym jeszcze trzecią rzecz, o której ostatnio myślałam, a mianowicie, że potrzebujemy zaangażowania mężczyzn w debatę na temat kobiet w polityce. Ponieważ zmiana systemowa wymaga również zmiany sposobu myślenia polityków. A jeśli będzie więcej mężczyzn, którzy mają silny głos w społeczeństwie i wspierają kobiety, to zadziała.

Mieć problem i ubiegać się o urząd

Czy istnieje właściwy klucz do uzyskania równowagi płci?

Myślę, że pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Kiedy ktoś zapytał naszą sędzię Sądu Najwyższego, jaka jest właściwa równowaga kobiet w Sądzie Najwyższym, w którym zasiada łącznie dziewięciu sędziów, odpowiedziała, że dziewięć. Przez tak długi czas byli tam tylko mężczyźni, powiedziała, nadszedł czas, aby zrównoważyć to kobietami. Ale nie. Myślę, że naprawdę potrzebujemy równowagi.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz