Szczęśliwa historia porzuconego chłopca w Motolu i tego, co niepokoi młodych. Przegląd kobiet, które czynią świat lepszym miejscem

Kobiety i nauka
Kobiety w nauce
KonferencjaMenstruacjaMoja bohaterkaMy Heroine 2022Prawa człowiekaPrzemoc seksualnaŚwiat według bohaterkiUbóstwo menstruacyjneŻycie z niepełnosprawnością
Ilona Kleníková
| 9.2.2024
Szczęśliwa historia porzuconego chłopca w Motolu i tego, co niepokoi młodych. Przegląd kobiet, które czynią świat lepszym miejscem
Petra Jirglová, Simona Bagarová a Jana Soukupová v letošním ročníku Moje Heroine. Jana Plavec / Eliška Sky

Historie bohaterek, które zmieniają świat. Druga edycja projektu My Heroine, w którym magazyn Heroine honoruje kobiety za ich odwagę, determinację i inspirację dla innych, w oparciu o nominacje czytelników, pokazała, że nawet w roku naznaczonym wojną, kryzysem i ograniczeniami praw człowieka, na świecie jest nadzieja. Wraz z końcem roku czekamy na nowe historie o odwadze i kobiecej solidarności. Dołącz do nas, wspominając bohaterki 2022 roku.

Ostatecznie w projekcie My Heroine wzięło udział jedenaście bohaterek. Druga edycja również przyniosła mocne historie i zwróciła uwagę na kobiety, które zmieniają świat wokół siebie na lepsze. Po raz kolejny wybraliśmy spośród setek nominacji czytelników i przez cały rok podziwialiśmy determinację, pasję i odwagę kobiet, które przesuwają granice tego, co jest możliwe w ich dziedzinie, walcząc z niesprawiedliwością lub zajmując zdecydowane stanowisko w obronie słabszych.

Temat opieki i samotności stał się częścią życia drugiej bohaterki. Simona Bagarová, dyplomowany pracownik socjalny, siedem lat temu ukończyła staż w domu seniora. Ponieważ uznała, że warunki, w jakich żyją podopieczni i pracują opiekunowie, są niegodne i niekomfortowe, postanowiła to zmienić. Prowadzi organizację pozarządową Mila i działa na rzecz poprawy życia osób starszych i osób, które się nimi opiekują.

Autorka książki I'm Burning, a także podcastu o tej samej nazwie, porusza tematy starości, starzenia się, a także znaczenia opieki. "To jakość naszych relacji decyduje o tym, jak się starzejemy i odchodzimy. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na szczęśliwą starość i szczęśliwe zakończenie. Tak jak każdy z nas jest inny w dzieciństwie i dorosłości, tak też inaczej doświadczamy starości i zbliżającej się śmierci i mamy różne potrzeby. Im bardziej jesteśmy wierni sobie i innym, im lepsze mamy relacje, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy mieli zrównoważone zakończenie" - napisała Simona dla Heroine.cz. Wierzy, że wszyscy jesteśmy seniorami i uważa, że ignorowanie starzenia się i śmierci jest bardzo krótkowzroczne. Podobnie krótkowzroczne jest niedocenianie opieki.

Osobiste traktowanie polityki

Doceniliśmy również bohaterki w sferze polityki. Jana Soukupová jest dyrektorką Departamentu Nauki, Badań i Innowacji w Cabinet Office, a także założycielką Youth, Speak Up! "Wydawało mi się, że polityka jest zamknięta dla młodych ludzi, że nie mają do niej wglądu. Postanowiłem to odwrócić i zapytać ich: co chcielibyście zobaczyć? Jakie są rzeczy, które uważasz za swoje?" opowiadała. Od 2018 roku niestrudzenie odwiedza szkoły średnie z grupą politologów, dowiadując się, czym interesują się młodzi ludzie i próbując wciągnąć ich w debatę na tematy, które mają realny wpływ na jakość życia każdego z nas. Odkryła, że młodzi ludzie są zainteresowani kwestiami środowiskowymi, mieszkalnictwem, opieką nad zdrowiem psychicznym, kwestiami, które nie znajdują się wysoko na liście priorytetów partii politycznych.

Macierzyństwo i kobieca wzajemność

Redaktor naczelna Michaela Kramárová wybrała Klarę Svobodovą na okładkę "heroicznego numeru". Autorka książki "Ciężarny Budda" i niezapomniana matka trójki dzieci otwarcie pisze i mówi o utracie dziecka i życiu z niedosłyszącą córką. "Każde dziecko ujawniło część mnie, której wcześniej nie znałam. Zawsze byłam w pewnego rodzaju trybie wojownika. Że wszystko wypracuję, wszystko wywalczę, wszystko załatwię". Pojawienie się i odejście Žofki było dla mnie jedną wielką akceptacją, że nie walczę ze wszystkim i nie kontroluję wszystkiego" - mówi Klara, która poprzez swoje pisanie i życie pokazuje, że bohaterowie i bohaterki są czasami bezbronni, a kiedy upadną, może być dużo pracy, aby się podnieść.

"Cokolwiek robi kobieta, jest złe. Jednak jedyną istotną miarą dla każdego z nas jest to, jak się czujemy i co i jak chcemy budować wokół siebie. Nie ma znaczenia, co mówią ludzie wokół nas. My, kobiety, mamy ogromne pole do popisu, by wspierać się nawzajem" - mówi w wywiadzie dla Heroine.cz.

Wzajemne wsparcie jest jednym z fundamentów projektu My Heroine. Dlatego pochwaliliśmy Klárę Kadár, która współzałożyła stowarzyszenie Bez Kary i pomogła uruchomić inicjatywę przeciwko bagatelizowaniu przemocy seksualnej. Obecnie poświęca się eliminacji przemocy położniczej i humanizacji położnictwa w ramach projektu Związku Położnych i nadal zajmuje się przemocą seksualną w stowarzyszeniu Konsent.

Innym przykładem kobiety, która poświęciła się pomaganiu innym, jest Lu Gregor, która zamieniła podnoszenie ciężarów i wyścigi na pomaganie innym. W ramach inicjatywy Hlavák leczy rany uchodźców na Dworcu Głównym w Pradze. Wraz ze swoją organizacją Sola dostarcza środki menstruacyjne potrzebującym kobietom. Jednocześnie robi to wszystko w taki sposób, że przyciąga swoje otoczenie do działalności charytatywnej. "Kiedyś byłam w toalecie w kinie Světozor, czekałam w kolejce i nagle z jednej z kabin dobiegł krzyk. Wyszła z niej bezdomna kobieta i okazało się, że ma okres i nie ma podpasek" - powiedziała Heroine.cz. "W tym momencie podniosła się fala solidarności, dziewczyny w kolejce zaczęły podawać jej podpaski, tak się złożyło, że miałam w torbie paczkę majtek, więc jej je dałam. Dlatego robimy paczki z czystymi majtkami i wszystkim, czego możesz potrzebować podczas menstruacji" - wyjaśnia Lu Gregorová, która zamieniła kobiecą solidarność w skuteczną zorganizowaną pomoc.

Głowa i serce

Szczególne miejsce wśród bohaterek 2022 roku zajmuje naukowiec Martina Benešová-Schäfer. W Heroine poczuliśmy potrzebę podkreślenia jej fenomenalnego osiągnięcia, kiedy wraz z zespołem udało jej się opracować lek na raka prostaty. Świeżo upieczona laureatka nagrody Czech Head's Invention Award pojawiła się na okładce sierpniowej Heroine i mamy nadzieję, że zainspiruje inne kobiety, aby nie zniechęcały się środowiskiem naukowym, które nie jest zbyt przyjazne kobietom.

Tegoroczną paradę bohaterek uzupełniają dwie odważne kobiety - Eva Nemčková i Lenka Bártová to kobiety, które charakteryzują się niesamowitym humorem i optymizmem. Obie wychowują niepełnosprawne córki. Niespodziewana i trudna sytuacja życiowa zainspirowała je do pomocy ludziom w podobnej sytuacji. W podcaście Needo Talks przedstawiają wzmacniające historie i praktyczne porady, a sklep oferujący pomoce, których brakowało na rynku dla osób niepełnosprawnych, ma na celu ułatwienie życia opiekunom.

To prowadzi nas z powrotem do tematu niedocenianej i pomijanej opieki, bez której oczywiście żadne funkcjonujące społeczeństwo nie może się obejść. W końcu opieka była jednym z tematów panelu dyskusyjnego podczas jesiennej konferencji World According to Heroine, gdzie na jednej scenie zebrały się wielokrotnie nagradzane kobiety.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz