Zmęczenie i nieregularne miesiączki. W wieku 22 lat zdiagnozowano u niej nowotwór. Zaskoczyły ją problemy skórne

Rak jajnika
rak piersiWspółpraca
Zapobieganie nowotworom
Lea Uherková
| 8.2.2024
Zmęczenie i nieregularne miesiączki. W wieku 22 lat zdiagnozowano u niej nowotwór. Zaskoczyły ją problemy skórne
Kateřina Šédová má zkušenost s rakovinou na vlastní kůži. Oldřich Hrb

Nigdy nie sądziła, że rak może ją dotknąć. Zawsze uprawiała wiele sportów i była pełna energii. W wieku 22 lat u Kateřiny Šedy zdiagnozowano guza na lewym jajniku. W tym czasie była studentką medycyny, więc intensywniej słuchała swojego ciała i guz został usunięty na czas. Obecnie, w ósmym roku swojej działalności jako założycielka organizacji non-profit Loono, szerzy świadomość i podkreśla, że rak może dotknąć młodych ludzi, a profilaktyka ratuje życie.

Katherine od dłuższego czasu odczuwała zmęczenie i miała nieregularne cykle miesiączkowe. Na podstawie swoich obserwacji postanowiła udać się do ginekologa, który znalazł masę na jej lewym jajniku i monitorował ją przez jakiś czas. Ostatecznie lekarze zalecili operację i usunęli lewy jajnik i jajowód Catherine. "Dość szybko umówiłam się na operację, a następnie czekałam 14 dni, aby zobaczyć, czy wynik okaże się rakiem. Siedziałam w akademiku i czekałam na telefon. A potem czekałam kolejne trzy tygodnie, aby dowiedzieć się, czy chemioterapia jest konieczna, czy nie" - wspomina. Ponieważ rak nie rozprzestrzenił się na wiele części jej ciała, nie musiała przechodzić chemioterapii. Lekarze zalecili jej zamrożenie komórek jajowych z pozostałego jajnika, aby miała szansę zostać matką w przyszłości.

Pielęgnacja skóry podczas leczenia raka

Osiemdziesiąt procent pacjentów cierpi z powodu problemów skórnych podczas leczenia, takich jak skrajna suchość skóry, oparzenia, szorstkość, pękanie skóry lub swędzenie i pieczenie. Niewiele mówi się o wpływie leczenia na skórę, a jednak skutki uboczne mogą sprawić, że życie i samo leczenie będzie niekomfortowe.

Od ponad 10 lat marka La Roche-Posay poświęca się wspieraniu pacjentów chorych na raka i wraz z wiodącymi ekspertami dąży do stworzenia rozwiązań dermatologicznych odpowiednich dla wrażliwej skóry osób poddawanych leczeniu onkologicznemu. Jednym z produktów zaprojektowanych w celu złagodzenia niepożądanych objawów skórnych jest Cicaplast Baume B5+, kojący i regenerujący balsam zawierający pantenol i cynk. Pomaga skórze zregenerować się po podrażnieniu. Natychmiast łagodzi pieczenie i uczucie gorąca.

"Moim celem było ukończenie szkoły i zostanie dobrym lekarzem, uprawianie sportu, podróżowanie. Chciałam zachęcić tych, którzy nie studiowali medycyny, by lepiej o siebie dbali. W tamtych czasach ludzie w moim wieku nie myśleli zbyt wiele o badaniach profilaktycznych i o tym, że rak może ich dotknąć" - wspomina. Cały proces diagnozowania i leczenia raka w przypadku Katherine trwał około sześciu miesięcy. Przez pierwsze kilka lat chodziła na badania kontrolne co trzy miesiące. Osoba, która wyzdrowiała z raka, musi liczyć się z wysokim ryzykiem nawrotu choroby w ciągu pięciu lat. Na szczęście w przypadku Kateriny tak się nie stało.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz