Nie mamy wpływu na większość naszego śladu węglowego, mówi biolog Marie Šabacká w podcaście Voice of Heroine

Hlas HeroineNaukaPodcasty
Zmiana klimatu
Redakcja Heroine, Pavel Houdek
| 20.11.2023
Nie mamy wpływu na większość naszego śladu węglowego, mówi biolog Marie Šabacká w podcaście Voice of Heroine
Tomáš Cetkovský

Marie Šabacká jest biologiem specjalizującym się w regionach polarnych, jednak jej komentarze na temat zmian klimatu pojawiły się niedawno w domenie publicznej. Zmiany klimatu i sposoby zapobiegania im są również tematami podcastu Voice of Heroine. Dlaczego niektórzy ludzie nie ufają naukowcom? I jak korzystne dla zapobiegania zmianom klimatu jest ograniczenie transportu indywidualnego?

Chociaż jej badania naukowe koncentrują się na mikroorganizmach regionów polarnych, jej zainteresowanie lodowcami i ich zmianami doprowadziło ją do tematu zmian klimatycznych.

"Dowiedziałam się o zmianach klimatu w szkole średniej lub podstawowej. Efekt cieplarniany i fakt, że Ziemia w jakiś sposób się ociepla, były traktowane jako coś, co się dzieje i z czym w pewnym momencie będziemy musieli sobie poradzić" - mówi Marie Šabacká. "A teraz jesteśmy w sytuacji, w której kwestionujemy fizykę atmosfery, która jest znana od XIX wieku. Od tego czasu jest ona stale potwierdzana. Ale my ją kwestionujemy. Nie dzieje się tak w innych dziedzinach nauki" - zastanawia się naukowiec.

Trzeba się tym zająć systemowo. Nie może być tak, że zawyżamy ceny energii, a gospodarstwa domowe nie będą miały czym ogrzewać swoich domów. To absolutny nonsens.

"Przekazuję naukę, powtarzam znane fakty. Istnieje naukowy konsensus w tej sprawie, dziesiątki tysięcy badań, które przeszły rygorystyczny proces naukowy. Oczywiście jest on stale udoskonalany, poprawiany, ale wiemy całkiem sporo o zmianach klimatu i ich przyczynach" - mówi biolog w podcaście Voice of Heroine. "Opiszę konkretne faktyczne wydarzenia, takie jak cofanie się lodowca. To coś, o co nie można się spierać. To fakty - tak jakbym mówiła o tym, ile wydano z budżetu państwa. Ludzie atakują mnie, ponieważ uważają, że mówię im, jak mają żyć. Czego wcale nie robię. Ale skojarzą to z czymś, co ma związek z utratą ich wolności" - zastanawia się.

Posłuchaj podcastu Voice of Heroine

Aby dać odważnym, zdolnym i inspirującym kobietom jeszcze większy głos, powstał podcast Voice of Heroine, w którym występują bohaterki z różnych dziedzin. Jeden wywiad na odcinek. Jedna kobieta zmieniająca świat w każdym odcinku.

Więcej odcinków Voice of Heroine

W wywiadzie moderator Pavel Houdek pyta również, dlaczego nasi politycy, w przeciwieństwie do tych z Europy Zachodniej, nie uważają zmian klimatu za ważny temat, którym należy się teraz intensywnie zająć. Marie Šabacká przypomina nam, że w tych kwestiach przodują kraje skandynawskie, które są generalnie bardziej odporne na rozprzestrzenianie się dezinformacji.

"Badania pokazują, że ponad 90% ludzi w Czechach wierzy, że zmiany klimatyczne mają miejsce i są spowodowane przez człowieka, 80% Czechów postrzega je jako problem, którym należy się zająć" - mówi Marie Šabacká. Dlatego zaskakujące jest, że kwestia ta nie zyskała większej popularności przed wyborami.

Transport lotniczy odpowiada za 1% emisji dwutlenku węgla w Czechach. Kiedy próbujesz coś rozwiązać i nie masz zbyt wiele czasu - mamy dziesięć lat - starasz się rozwiązać to w najbardziej efektywny sposób. A ten jest najmniej efektywny.

Marie Šabacká jest przekonana, że potrzebujemy zmian systemowych. Zmiany na poziomie osobistym są jej zdaniem przeceniane. "Nie mamy wpływu na większość naszego prywatnego śladu węglowego. Jest on określany przez koszyk energetyczny uzgodniony przez rządy" - wyjaśnia. "Należy zająć się tym systemowo. Nie może być tak, że oszukujemy ceny energii, a gospodarstwa domowe nie mają czym się ogrzewać. To absolutny nonsens" - mówi biolog.

"Transport lotniczy odpowiada za 1% śladu węglowego w Czechach. Kiedy próbujesz coś rozwiązać i nie masz dużo czasu - mamy dziesięć lat - próbujesz rozwiązać to w najbardziej efektywny sposób. A ten jest najmniej wydajny" - wyjaśnia. "Nie oznacza to, że nie mogę nic zrobić. Jeśli nie będę jeździł samochodem, pomogę uczynić miasto czystszym, nie będę zajmował miejsca parkingowego i przestrzeni drogowej, będę bardziej sprawny, będzie mniej odpadów - to wszystko jest świetne. Ale jeśli nie zrobią tego wszyscy, to przy 40 miliardach emisji dwutlenku węgla rocznie będzie to znikome" - mówi Marie Šabacká.

Jakie zmiany mają więc sens? I jakie są wiarygodne źródła informacji o klimacie? Posłuchaj całego podcastu Voice of Heroine z biologiem polarnym Marie Šabacką.

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz