Przyszłość jest pełna wyzwań. Będziemy musieli dokonać zmian głównie w nas samych, mówi ekonomistka Helena Horská w podcaście Voice of Heroine

Ekonomia
Hlas HeroinePodcasty
Redakcja Heroine, Pavel Houdek
| 15.11.2023
Przyszłość jest pełna wyzwań. Będziemy musieli dokonać zmian głównie w nas samych, mówi ekonomistka Helena Horská w podcaście Voice of Heroine
Tomáš Cetkovský

"Patrzę na gospodarkę z helikoptera, jako na całość" - wyjaśnia ekonomistka Helena Horská. Czy jej makroekonomiczne spojrzenie może pomóc nam przewidzieć kryzysy, ale także ich koniec? W podcaście Voice of Heroine opowiada o tym, na czym zyskują banki i komu ekonomiści "dokopują".

"Najtrudniejsze pytanie na samym początku" - śmieje się Helena Horská, która pracuje jako główny ekonomista w dużym banku. W podcaście Voice of Heroine Pavel Houdek zapytał ją, na czym polega jej praca. "Jest bardzo abstrakcyjna. Muszę interpretować liczby na potrzeby banku, interpretować przeszłość i odejmować przyszłość od przeszłości" - wyjaśnia. "Oczekuje się od nas, że będziemy mieć kryształową kulę i widzieć przyszłość we mgle" - mówi żartobliwym tonem w podcaście Voice of Heroine.

Naszym zadaniem jest widzieć historię biznesową w liczbach. Widzieć przyszłość nie tylko w kategoriach tego, jakie będzie bezrobocie, jaki będzie kurs korony za miesiąc czy rok.

"Naszym zadaniem jest widzieć historię biznesową w liczbach. Widzieć przyszłość nie tylko w kategoriach tego, jakie będzie bezrobocie, jaki będzie kurs korony za miesiąc czy rok. Ale także wiedzieć, co to oznacza i jak odpowiednio postępować" - wyjaśnia. Nie tylko bank, ale także jego klienci podejmują decyzje w oparciu o to, co "przewiduje" jego zespół. "Czasami się to sprawdza, czasami nie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy nadchodzi kryzys. Kryzysy nazywane są czarnymi łabędziami, nie można powiedzieć, czy nadejdą jutro, czy nie" - przyznaje. Jednak nawet w czasie kryzysu była w stanie obliczyć, co prawdopodobnie stanie się z gospodarką i od czego będzie to zależeć.

Posłuchaj podcastu Voice of Heroine

Aby dać odważnym, zdolnym i inspirującym kobietom jeszcze większy głos, powstał podcast Voice of Heroine, w którym występują bohaterki z różnych dziedzin. Jeden wywiad na odcinek. Jedna kobieta zmieniająca świat w każdym odcinku.

Więcej odcinków Voice of Heroine

W rozmowie z Pavlem Houdkiem odpowiedziała również na pytanie, dlaczego czeskie oddziały międzynarodowych instytucji bankowych przynoszą swoim spółkom-matkom tak wysokie zyski w porównaniu z zagranicą lub jak rozwija się sytuacja z opłatami bankowymi.

A co wielokrotnie nagradzana ekonomistka sądzi o obecnym kryzysie na rynku energii? Jej zdaniem ograniczenie cen energii elektrycznej i gazu lub tymczasowe zwolnienie z podatku od wartości dodanej nie jest rozwiązaniem. Według Heleny Horskiej ludzie muszą zmienić swoje zachowanie, przemyśleć sposób, w jaki korzystają z energii i poszukać sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy.

Co jednak powinni zrobić ludzie, którzy nie mają oszczędności, które mogliby przeznaczyć na zakup pomp ciepła lub nowych energooszczędnych urządzeń? Ekonomista ma radę także dla nich. "Republika Czeska nie jest jednorodna. Mamy różne gospodarstwa domowe o różnych możliwościach zarobkowych i różnej sytuacji społecznej. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, na co stać każde gospodarstwo domowe" - przyznaje.

Czy ludzie sami są sobie winni, że tkwią w pułapce zadłużenia? Jak obliczyć minimalny koszt godnego życia? I czy czekają nas ciężkie czasy? Posłuchaj całego podcastu Voice of Heroine z ekonomistką Heleną Horską.

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz