Polityka nie jest najlepszym sportem, w którym trzeba być najsilniejszym, mówi Anna Gümplová w podcaście Voice of Heroine.

Hlas HeroinePodcasty
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 30.10.2023
Polityka nie jest najlepszym sportem, w którym trzeba być najsilniejszym, mówi Anna Gümplová w podcaście Voice of Heroine.
Pavel Houdek

Wiceprzewodnicząca Partii Zielonych i działaczka na rzecz ochrony środowiska weszła do polityki, ponieważ zrozumiała, że prawdziwe decyzje podejmowane są na innych piętrach. "To tam trzeba wejść, przejąć władzę i zmienić świat na lepsze" - mówi polityk Anna Gümplová w nowym odcinku podcastu Voice of Heroine.

"Głupotą jest mówienie kobietom "nie bójcie się"", Anna Gümplová zastanawia się nad pytaniem moderatora Pavla Houdka o to, jak zmotywowałaby więcej kobiet do wejścia do polityki. "Strach przed powiedzeniem czegoś niewłaściwego, przed byciem wystarczająco mądrym, przed byciem wystarczająco inteligentnym... Każdy się czegoś boi, ja też" - mówi. "Ważne jest, aby z tym pracować i czasami przezwyciężyć ten strach. Strach nie znika."

Do polityki trafiła poprzez aktywizm. "Pochodzę z Jihlavy, gdzie odbywa się festiwal filmów dokumentalnych" - wspomina. "Poszłam zobaczyć film dokumentalny z Leonardo Di Caprio, opowiadający o kryzysie ekologicznym, o globalnym ociepleniu. Zainteresowałam się tym" - wspomina. Zaczęła współpracować z organizacjami ekologicznymi w Jihlavie, a kiedy rozpoczęła studia w Pradze, dołączyła do Greenpeace, aktywnie zaangażowała się w kampanie i protesty aktywistów ekologicznych i naturalnie poznała ludzi z Partii Zielonych.

Tak naprawdę polityka sama w sobie jest aktywizmem. Masz cele, chcesz zmienić świat na lepsze. Po prostu sposoby na osiągnięcie tych celów są różne.

Już na pierwszym spotkaniu Zieloni przyciągnęli jej uwagę. Chociaż nie dołączyła do partii z wielkimi ambicjami politycznymi, stopniowo awansowała na stanowisko wiceprzewodniczącej. "Nie sądzę, by istniała różnica między polityką a aktywizmem", mówi. "Polityka sama w sobie też jest aktywizmem. Masz jakieś cele, chcesz zmienić świat na lepsze, dla mnie to się łączy. Różni się to przede wszystkim sposobami osiągania tych celów".

Podczas gdy ludzie, których spotykała w ruchach ekologicznych, często uważali politykę za brudną, ona widziała w tym sens. "Chciałam pójść o krok dalej. Nie chcę powiedzieć, że aktywizm i protesty nie mają sensu - mają ogromny sens. Społeczeństwo obywatelskie może być bardzo potężne. Ale jednocześnie widzimy, co dzieje się wokół nas, kto ma największy wpływ na świat, w którym żyjemy" - wyjaśnia Anna Gümplová. "Największa walka toczy się na innych poziomach. To tam musimy wkroczyć, przejąć władzę i zmienić świat na lepsze".

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz